Ta wiadomość zapewne zaskoczyła wszystkich. Włoska policja otrzyma 4 000 nowych samochodów, ale żaden z nich nie pochodzi z włoskiej fabryki. Kontrakt na dostawę floty nowych radiowozów wygrał SEAT. Wybranym modelem jest SEAT Leon 2.0 TDI o mocy 150 KM.

Pierwsze samochody przekazane zostały już użytkownikom, z czego 106 aut otrzymali Carabinieri, a 100 Polizia di Stato. Włoskie służby zamierzają odnowić swój park, a także przy tym zaoszczędfzić na eksploatacji pojazdów. Z tego względu wybrano Leona z ekonomicznym w eksploatacji silnikiem wysokoprężnym.

Warto dodać, iż przed ostatecznym wyborem włoska policja testowała dwa samochody, które pokonaly dystans 30 tys. km, a ich drzwi były otwierane i zamykane ponad 100 tys. razy. Z tego testu SEAT Leon wyszedł bez szwanku i włoska policja jest przekonana, ze właśnie te samochody sprawdzą się w codziennej eksploatacji.

Trudno powiedzieć, czy SEAT Leon zmieni włoski krajobraz. Z całą jednak pewnością to powazny policzek dla miejscowych producentów.