Auto Świat Wiadomości Aktualności Już niebawem przy drogach zaczną pojawiać się plakaty wyborcze. Na szczęście nie wszędzie

Już niebawem przy drogach zaczną pojawiać się plakaty wyborcze. Na szczęście nie wszędzie

Wybory parlamentarne już za dwa miesiące (15 października). To oznacza, że wkrótce jak grzyby po deszczu przestrzeń publiczną zaczną zalewać plakaty wyborcze. Na szczęście są miejsca, gdzie ich nie zobaczymy.

Już wkrótce przy drogach pojawią się plakaty wyborcze. Na szczęście nie wszędzie
GDDKiA
Już wkrótce przy drogach pojawią się plakaty wyborcze. Na szczęście nie wszędzie

Na 15 października 2023 r. wyznaczony został termin przeprowadzenia wyborów parlamentarnych. Jak zawsze, przy okazji tego typu wydarzenia, komitety wyborcze zaczną (dosłownie) reklamować swoich kandydatów na posłów i senatorów. W efekcie przestrzeń publiczną zaleją tysiące plakatów wyborczych, które będą miały zachęcać pieszych, ale i kierowców oraz pasażerów pojazdów do zwrócenia na nich uwagi.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Plakaty wyborcze przy drodze? Tak, za zgodą zarządcy i nie w każdym miejscu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomina, że komitety wyborcze muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa i procedur postępowania, gdy zdecydują się na umieszczenie plakatu wyborczego w pasie drogowym przy drogach krajowych. GDDKiA wyjaśnia, że w myśl orzecznictwa sądów administracyjnych plakaty wyborcze, które spełniają cechy materiału wyborczego, stanowią reklamy w rozumieniu ustawy o drogach publicznych i umieszczenie ich w pasie drogowym zależy od zgody zarządcy drogi.

Drogowcy przypominają, że reklam, a zatem i plakatów wyborczych, nie można umieszczać "w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych".

Za możliwość umieszczenia reklamy w pasie drogowym trzeba zapłacić

Zanim przy drodze umieści się plakat wyborczy, najpierw trzeba uzyskać zezwolenie zarządcy drogi na lokalizację reklamy w pasie drogowym. Dopiero później trzeba starać się o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego, które wydawane jest w drodze administracyjnej i w którym zostaje naliczona opłata za zajęcie pasa drogowego. W przypadku dróg krajowych za każdy dzień zajęcia 1 m kw. powierzchni reklamy trzeba zapłacić 4 zł. Przy reklamach świetlnych i podświetlanych stawka rośni o 100 proc.

Zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia wiąże się z karą pieniężną. Dotyczy to także bezprawnego umieszczenia plakatu wyborczego. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych wysokość kary stanowi dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków