Raport ukazuje, że rodzice nie dają swoim pociechom dobrego przykładu, a dzieci są znakomitymi obserwatorami. 75 proc. rodziców denerwuje się jadąc samochodem, 54 proc. krzyczy, a 41 proc. kłóci się ze sobą przy dzieciach w aucie. Następnym przewinieniem rodziców jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu słuchawkowego. 45 proc. dzieci przyznało, że rodzice nie koncentrują się wystarczająco podczas prowadzenia samochodu.

Dzieci denerwują się podczas kłótni rodziców w samochodzie (blisko jedna czwarta). Większość z nich źle reaguje także na zbyt szybką jazdę. Ponad jedna trzecia z nich prosi rodziców, by zwolnili. Pomimo tego, dzieci w znaczącej większości przypadków (90 proc.) czują się bezpiecznie podróżując z rodzicami, często preferując styl jazdy ojca, który według wyników badania jest agresywniejszy od matki – tak wskazało 73 proc. ankietowanych dzieci.

„Małe dzieci już wkrótce staną się kierowcami dlatego rodzice powinni dawać im przykład jak należy postępować na drodze. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że większość z nich nie bierze tej odpowiedzialności na poważnie. Szczególnie, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa drogowego jest o 38 proc. wyższa w przypadku dzieci, których rodzice mają więcej niż trzy wykroczenia drogowe na koncie” – komentuje wyniki badań Dr. Ralf Cramer, Członek Zarządu Continental.

*** Badanie zostało przeprowadzone w Niemczech na zlecenie Continental wśród 500 dzieci w wieku 4 – 16 lat we współpracy z Fundacją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dolnej Saksonii.

Źródło: Continental