Wraz z nadejściem niższej temperatury oraz pogarszającymi się warunkami pogodowymi na drogach wielu kierowców zaczyna myśleć o wymianie opon letnich na zimowe, by bezpieczniej i bardziej komfortowo przemieszczać się samochodem. Warto zrobić to, jak temperatura spadnie poniżej 7 st. C.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Zimowe opony mają inaczej skonstruowany bieżnik i inny skład gumy niż opony letnie (zawierają więcej krzemionki). Z tego powodu jazda na zimówkach jest bardziej komfortowa i bezpieczniejsza w warunkach zimowych. Opony zimowe przystosowane są do jazdy w temperaturach ujemnych, ale też wówczas, gdy temperatura jest "na plusie".

Wielu kierowców wybiera na zimę opony zimowe, ale na rynku istnieją też opony całoroczne. Kierowcy chętnie się na nie decydują ze względu na wygodę i oszczędność czasu związaną z brakiem konieczności ich sezonowej wymiany. Jednak bieżnik w przypadku niektórych opon całorocznych zużywa się szybciej, może to być więc mniejsza oszczędność pieniędzy, niż początkowo zakładamy.

Czytaj także: Przetestowaliśmy nowe opony do SUV-ów. Na suchej i mokrej nawierzchni, a nawet na śniegu

Gdzie wymienimy opony?

Opony wymienimy u wulkanizatora i w niektórych warsztatach samochodowych. Jeśli umówimy się na wymianę wcześniej i nie zostawimy tego na ostatnią chwilę, gdy zima już rozpocznie się na dobre, unikniemy kolejek.

Najpopularniejsza usługa w zakładach wulkanizacyjnych to wymiana opon wraz z wyważeniem, rzadziej kierowcy proszą o wymianę całych kół. U wulkanizatora możemy też naprawić oponę lub zamówić prostowanie felg.

Ile kosztuje wymiana opon?

Cena wymiany opon u wulkanizatora zależy przede wszystkim od wielkości miasta i rozmiaru opon. Wymiana opon na feldze stalowej 15 cali zaczyna się od ok. 60 złotych za cztery koła i wzrasta wraz z wielkością felgi. Wymiana opon na feldze aluminiowej jest droższa i zaczyna się od ok. 80 zł. Właściciele samochodów z większymi felgami niż 18 cali zapłacą nawet dwa razy więcej.

Wymiana opon w Polsce

W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach nie ma obowiązku wymiany opon. Taki obowiązek nie istnieje także m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii. Obowiązkowo opony muszą wymieniać mieszkańcy większości państw sąsiadujących z Polską, ale także Chorwacji, Turcji czy Norwegii.