Auto Świat Wiadomości Aktualności Wymyślili koszmarną zabawę z rowerzystką. Kierowca w areszcie, grozi mu 12 lat więzienia

Wymyślili koszmarną zabawę z rowerzystką. Kierowca w areszcie, grozi mu 12 lat więzienia

Na nieprawdopodobny pomysł wpadli 37-letni kierowca Volkswagena oraz jego 16-letni pasażer. Nie wiadomo, czy chcieli nastraszyć młodą rowerzystkę, czy zamierzali ją za coś ukarać, niemniej zrealizowali swoje koszmarne plany w sposób, który zakończył się poważnymi konsekwencjami.

Rower zabezpieczony przez policjantów
Rower zabezpieczony przez policjantówPolicja
  • Kierowca i pasażer Volkswagena, wyprzedzając rowerzystkę, zdecydowali się na koszmarną zabawę
  • 16-latek zdołał chwycić dziewczynę za rękę i zaczął ciągnąć, a kierowca przyspieszał
  • Kierowcy grozi do 12 lat więzienia, pasażer stanie przed sądem dla nieletnich

Akcja miała miejsce niedaleko przejścia granicznego w Zgorzelcu, na bocznej drodze pomiędzy Węglińcem a Zielonką. Tą drogą jechała 17-letnia rowerzystka, z tyłu nadjeżdżał Volkswagen.

Samochodem kierował 37-latek, na prawym siedzeniu podróżował jego 16-letni pasażer. Zbliżając się do rowerzystki, zwolnili, a młody człowiek otworzył okno. W chwili wyprzedzania roweru kierowca zwolnił na tyle, że 16-latek zdołał chwycić 17-letnią dziewczynę za rękę, po czym zaczął ją ciągnąć.

"Zabawa" z rowerzystką: z premedytacją doprowadzili do wypadku

Kierowca przyspieszył na tyle, że dziewczyna nie utrzymała równowagi i, przewracając się, uderzyła głową o jezdnię, doznając poważnych obrażeń. Jadący Volkswagenem zwyrodnialcy nie zamierzali jednak się zatrzymać – uciekli.

Czy wierzyli, że uda im się zachować anonimowość, czy też nie zdawali sobie sprawy z tego, co robią – nie wiadomo.

Policjanci szybko ustalili, kto mógł być odpowiedzialny za spowodowanie z premedytacją tego wypadku i dotarli do kierowcy Volkswagena. 37-latek usłyszał zarzuty spowodowania wypadku, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jego czyn na potrzeby określenia zarzutów powiązano z ucieczką z miejsca wypadku. Grozi mu 12 lat więzienia, sąd zgodził się na jego aresztowanie na 3 miesiące. Również 16-letni "pomocnik", który brał czynny udział w napaści, stanie przed sądem.

12 lat więzienia za wypadek – jak to możliwe?

Nieumyślne spowodowanie "zwykłego" wypadku zagrożone jest karą do 3 lat więzienia, ale bez dolnej granicy kary, co oznacza, że może skończyć się na grzywnie, karze więzienia w zawieszeniu, zakazie prowadzenia pojazdów itp. Gdy skutki wypadku są poważne, najwyższa możliwa kara to 8 lat, przy czym dolna granica kary to 6 miesięcy, a zatem sąd wciąż może orzec karę w zawieszeniu. Kodeks karny mówi:

Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. (...)

Pomijając już fakt, iż w opisywanym zdarzeniu nie ma mowy o nieumyślnym spowodowaniu wypadku, wszystko zmienia ucieczka z miejsca zdarzenia, przy czym samo nieudzielenie pomocy ofierze jest w tym przypadku właściwie tylko dodatkową okolicznością obciążającą. Rzecz w tym, że kierowca, który ucieka z miejsca wypadku, traktowany jest tak samo, jak pijany – o wiele surowiej niż trzeźwy.

Art. 178. § 1. Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Przy takich zarzutach nie ma mowy o karze w zawieszeniu, ale to wciąż nie wszystko: sąd może, na podstawie innych przepisów, zasądzić dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Standardem w takich przypadkach jest nawiązka na rzecz poszkodowanego lub rodziny poszkodowanego, a także obowiązkowe wpłaty na wskazany przez sąd fundusz. Sąd może podać dane sprawcy do publicznej wiadomości.

Młody człowiek, który nie jest pełnoletni, stanie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków