Z czym się wiąże posiadanie auta na własność?

Posiadanie auta na własność wiąże się z pewnymi uciążliwymi przypadłościami. Przede wszystkim samochody niezwykle szybko tracą na wartości. Wystarczy wyjechać autem z salonu, a jego wartość drastycznie spadnie. Zakup samochodu to również wysokie koszty eksploatacji. Aby z niego korzystać, do ceny auta należy doliczyć roczny koszt ubezpieczenia, przeglądów serwisowych, ewentualnych napraw czy opon. Im droższy samochód, tym wyższe koszty użytkowania. Często zbiera się pokaźna suma…

Co więcej, klasyczne formy finansowania jak kredyt czy leasing zazwyczaj wiążą się ze spłatą całej wartości samochodu.

Po spłacie jednakże może być problem z odsprzedażą auta. Rynek jest nasycony i nie tak prosto znaleźć kupca dla samochodu wykorzystywanego do podróży służbowych ze sporym przebiegiem.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Właśnie z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne formy finansowania, takie jak wynajem długoterminowy. Polega on na stałych, miesięcznych opłatach za użytkowanie auta. W rzeczywistości nie spłaca się kapitału, który szybko traci na wartości, a jedynie odprowadza miesięczny czynsz za korzystanie z samochodu.

Wysokość miesięcznego abonamentu uzależniona jest od rocznego przebiegu, wartości samochodu i usług dodatkowych. Co ważne nie jest konieczna żadna wpłata własna, a na koniec umowy można bezproblemowo zwrócić samochód i wynająć nowy.

Wynajem długoterminowy jest możliwy na okres od 2 do 5 lat, a roczne przebiegi mogą sięgać nawet 50 tys. km.

Warto sprawdzić ofertę wynajmu długoterminowego w CARSALON.pl ze względu na dodatkowe korzyści względem firm konkurencyjnych. CARSALON.pl to platforma internetowa, dlatego wszystkich formalności można dopełnić zdalnie. Każdy oferowany samochód pochodzi od autoryzowanego dealera, a doradcy pomogą w znalezieniu odpowiedniej konfiguracji. Platforma umożliwia zamówienie dowolnego samochodu dostępnego od ręki lub do produkcji. Dodatkowo, usługa jest bezkosztowa dla klienta. Prowizja platformy pobierana jest jedynie od finansowania z banku, dlatego nie ma ona wpływu na cenę samochodu i wysokość miesięcznej raty, jak u wielu innych dostawców usług najmu długoterminowego.

Korzyści wynajmu długoterminowego

Główną korzyścią związaną z wynajmem długoterminowym jest stała, miesięczna rata. Nie trzeba też dokonywać żadnej opłaty wstępnej, a wszystkie usługi takie jak ubezpieczenie, serwis, assistance czy opony są już zawarte w racie.

Najem długoterminowy to również znacznie mniej formalności w porównaniu do pozostałych form finansowania. Nie trzeba dołączać szeregu dokumentów, takich jak zaświadczenia z urzędu skarbowego czy ZUS, które są wymagane przy kredycie czy leasingu. Wystarczy podpisanie umowy i od razu można korzystać z nowego samochodu.

W przypadku wynajmu długoterminowego oprócz miesięcznego abonamentu, nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów. Właścicielem samochodu pozostaje bank lub wypożyczalnia i to on martwi się o serwis, ubezpieczenie, opony itd. Płacisz jedynie za paliwo i cieszysz się najnowszym samochodem dostępnym na rynku w danym momencie.

Istotną korzyścią finansową jest również to, że w koszty uzyskania przychodu można wliczyć całą miesięczną ratę najmu samochodu.

Leasing czy wynajem? Spłata wartości auta

Kluczową różnicą pomiędzy leasingiem a najmem jest to, że w przypadku leasingu spłaca się pełną wartość samochodu, a dodatkowo odsetki związane z udzielonym nam finansowaniem. Najem to z kolei abonament, opłata za użytkowanie, dzięki której spłaca się tylko niewielki procent wartości auta, tak naprawdę utratę jego wartości w czasie. Należy pamiętać, że finalnie nie wchodzi się w posiadanie samochodu na własność jak w przypadku leasingu.

Opłata wstępna

W przypadku leasingu, leasingodawca zazwyczaj będzie wymagał wkładu własnego na poziomie przynajmniej 10-20% wartości samochodu. Oferowany przez CARSALON.pl najem (np. na BMW Serii X1 za 1603 zł netto) nie wymaga żadnej wpłaty własnej.

Wykup samochodu

Istotną różnicą pomiędzy leasingiem a wynajmem jest kwestia wykupu samochodu na koniec umowy. Po określonym czasie trwania finansowania w przypadku leasingu zazwyczaj samochód opłaca się wykupić. Najem skierowany jest raczej do przedsiębiorców, którzy takiego zamiaru nie mają - chcą zwrócić auto po np. 3 latach i wynająć nowe.

Wysokość miesięcznej raty

W związku z tym, że w przypadku leasingu spłaca się pełną wartość samochodu, miesięczna rata jest zdecydowanie wyższa niż dla najmu. Przykładowo, dla BMW 318i (o wartości 120 000 zł brutto) leasing na 3 lata z wpłatą własną 10% i wykupem 1% wyniesie około 2700 zł netto/mies. Do tego należy doliczyć wszystkie usługi koszty przeglądów, serwisu, wymiany opon, ubezpieczenia itd. Dla tego samego auta miesięczna rata wynajmu, już ze wszystkimi usługami dodatkowymi, bez wpłaty własnej, z limitem 10 000 km rocznie wyniesie 1446 zł netto.

Najem to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć nowym samochodem i płacić niską miesięczną ratę, ale są skłonne pogodzić się z myślą nie posiadania auta na własność. Nie dość, że wszystkie niezbędne usługi dodatkowe są już wliczone w miesięczny abonament, to rata jest zdecydowanie niższa niż w przypadku leasingu.