Jesień wiąże się z krótszym dniem, częstszymi opadami deszczu i mgłami, które skutecznie ograniczają pole widzenia i powodują większe zagrożenie na drodze. Kierowcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego jeżdżą wolniej i używają oświetlenia, chcąc lepiej widzieć i być widzianym.

Czy prawidłowo używasz świateł przeciwmgielnych?

Szczególnie dotyczy to tylnych świateł przeciwmgielnych, które są wykorzystywane zbyt często. Prawo jasno określa, w jakich warunkach to konkretne oświetlenie może być wykorzystywane. Mówi o tym art. 30 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Co istotne, jeśli warunki są takie jak opisane w ustawie, światła przeciwmgłowego tylnego należy używać także podczas postoju.

Możesz oślepić innych!

Dlaczego prawidłowe używanie tego światła jest tak istotne? Ponieważ jest ono bardzo mocne i w warunkach większej przejrzystości powietrza powoduje oślepianie kierowców znajdujących się za nami. To może powodować niebezpieczne sytuacje.

Jak jednak ocenić, jaką mamy widoczność? W tym pomogą słupki kilometrowe rozstawione na skraju drogi. Są one ustawione co 100 metrów, dlatego, jeśli nie widzimy najbliższych słupków znajdujących się przed nami, włączenie światła przeciwmgielnego tylnego może być niezbędne.

Za nieprawidłowe korzystanie ze świateł grozi mandat

Za używanie światła przeciwmgielnego tylnego w lepszych warunkach niż opisane w ustawie grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Z kolei, jeśli warunki wymagają stosowania tylnego światła, a my nie będziemy ich używać, policjant może nałożyć mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Niestosowanie światła przeciwmgielnego podczas postoju także jest obarczone mandatem. Za to możemy dostać od 150 do 300 zł mandatu i 3 punkty karne.