Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Złapany przez fotoradar? Masz ponad 50 proc. szans, że nie dostaniesz mandatu

Złapany przez fotoradar? Masz ponad 50 proc. szans, że nie dostaniesz mandatu

Autor Rafał Sękalski
Rafał Sękalski

Fotoradary robią coraz więcej zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość, ale tylko niewiele ponad 40 proc. z nich dostaje mandaty. System obsługiwany przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i Główny Inspektorat Transportu Drogowego najwyraźniej nie radzi sobie z efektywnym karaniem kierowców

Fotoradar
FotoradarŹródło: Piotr Czypionka

Z danych, do jakich dotarł portal brd24.pl wynika, że mimo odnotowanego w ubiegłym roku wzrostu liczby wychwyconych przez fotoradary naruszeń przepisów o 292 tys. (30 proc.) w porównaniu do roku 2017, skuteczność realnego wymierzania kar spadła do 43,2 proc. (z 55,8 proc. rok wcześniej). Chodzi przy tym o przekroczenia prędkości w kontrolowanych punktach, przejazd na czerwonym świetle i odcinkowy pomiar prędkości. Co prawda, na stwierdzone ogółem 1 265 tys. naruszeń wystawiono aż 999 tys. wezwań o ujawnienie kierującego pojazdem (to blisko 35 proc. więcej niż w 2017 roku), to mandatami ostatecznie ukarano tylko 432 tys. kierowców, wobec 415 tys. rok wcześniej – to wzrost o tylko 4,1 procent.

Spośród wszystkich zarejestrowanych przez fotoradary naruszeń, ponad 210 tys. – wzrost o 22,6 proc. – przypadło na auta z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi, co w efekcie oznacza, przynajmniej na razie, że ich kierowcy nie poniosą żadnych konsekwencji. Najwięcej na sumieniu z tego grona mają Niemcy – 46 tys. naruszeń, za nimi są Ukraińcy – 31 tys. oraz Rosjanie – 20,1 tys. Co ciekawe, do Polski często trafiają dokumenty wzywające do opłacenia mandatu z innych krajów. W drugą stronę, system zatem działa bez zarzutu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Aktualnie w systemie CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) działają 432 stacjonarne fotoradary, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle, a dodatkowo w pojazdach GITD zmontowanych jest 29 urządzeń rejestrujących. Jak informowaliśmy już wcześniej, w planach GITD jest m.in. zakup 39 nowych zestawów do wykonywania odcinkowych pomiarów prędkości w nowych lokalizacjach, 26 nowych fotoradarów, 35 urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle, w tym pięć zamontowanych na przejazdach kolejowych. Zakupionych ma zostać też 247 nowych fotoradarów, które mają trafić do stojących już przydrożnych masztów. Zastąpią one urządzenia wyeksploatowane bądź uszkodzone albo zdewastowane.

Czy wszystkie te urządzenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i skuteczności ściągania mandatów od sprawców naruszeń? GITD musi uszczelnić system, bo w innym razie kierowcy będą go lekceważyć.

Warto jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na uniknięcie mandatu jest stosowanie się do obowiązujących przepisów o ruchu drogowym.

Rafał Sękalski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków