Funkcjonariusze szacują, że przestępcy mogli narazić Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 1 600 000 złotych z tytułu podatku akcyzowego, a na rynek trafiło ponad 21 milionów litrów trefnego paliwa.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach ujawnili nielegalną odbarwialnię oleju opałowego na terenie jednej ze śląskich firm paliwowych. Stróże prawa w trakcie akcji przejęli 5 cystern o łącznej pojemności 150 tys. litrów, które właśnie dostarczyły olej opałowy. Jak ustalono, był on wprowadzany specjalną instalacją rurową do zbiornika, w którym następował proces wytrącania barwnika przy użyciu ziemi okrzemkowej i kwasu siarkowego. Uzyskane paliwo było następnie filtrowany przez pompy.

Na miejscu zabezpieczono kilkaset zużytych i nowych filtrów, ziemię okrzemkową, zbiorniki z kwasem oraz cysternę służącą do gromadzenia szlamów z odbarwiania. Całość produkcji odbywała się w warunkach niespełniających jakichkolwiek norm przeciwpożarowych.

Policjanci ustalili, że przez minione dwa lata w ten sposób przestępcy mogli odbarwić co najmniej 720 cystern oleju opałowego, który - już jako olej napędowy - dostarczany był do stacji paliw w całym kraju. W ten sposób do baków samochodów mogło zostać zatankowanych ponad 21 600 000 litrów nielegalnego paliwa o kiepskiej jakości.

Na terenie zakładu zatrzymano 5 kierowców zajmujących się transportem trefnego paliwa i filtrów oraz 3 pracowników firmy, którzy obsługiwali odbarwialnię. Prokurator zastosował wobec nich dozory i poręczenia majątkowe.

Źródło: KWP w Katowicach