• Już od października to diagnosta dokona zwrotu dowodu rejestracyjnego zatrzymanego elektronicznie
  • Od 4 grudnia 2020 roku nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsca na pieczątki badania technicznego
  • Tradycyjny blankiet prawa jazdy można zastąpić aplikacją. Nie trzeba będzie okazywać prawa jazdy podczas kontroli – zmiany wejdą w życie 5 grudnia 2020 roku

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że „karta pojazdu i nalepki kontrolne nie będą już wydawane”. Deklaracja ta nie oznacza jednak, że stanie się to już za chwilę. Przepisy wejdą bowiem w życie dopiero za 2 lata! Pozostaje zatem poczekać do 4 września 2022, by oszczędzić 75 zł na karcie pojazdu, 18,5 zł na nalepce i 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Wniosek o rejestracje – do dealera a nie urzędu!

Dość długo poczekamy także na kolejną z zapowiedzianych nowości – możliwość rejestracji samochodu za pośrednictwem dealera. Sprzedawca w autoryzowanym salonie dopełni za nas wszystkich formalności związanych z rejestracją samochodu, przyczepy czy motoroweru dopiero w połowie przyszłego roku. Przepisy wejdą bowiem w życie 4 czerwca 2021 roku.

Po dowód rejestracyjny do diagnosty

Oto, czego doczekamy się najszybciej. Już za kilka tygodni (od 4 października 2020 roku) diagności zyskają nowe uprawnienie – możliwość zwrotu zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego czy pozwolenia czasowego. Koniec zatem z koniecznością zwracania się do urzędu czy policji, która zatrzymała dokument.

Prawo jazdy – pora zapomnieć o blankiecie

Nieco dłużej, bo jeszcze kilka miesięcy poczekamy na zniesienie obowiązku posiadania przy sobie i okazywania (podczas kontroli drogowej) tradycyjnego dokumentu prawa jazdy. W pierwszym możliwym terminie minister cyfryzacji podpisał bowiem stosowny komunikat.

„Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Prawo jazdy będziemy mieć w formie elektronicznej (obecnie Auto Świat testuje cyfrowe prawo jazdy w telefonach z Android i iOS) podobnie jak pozostałe dokumenty takie jak dowód osobisty czy informacje o naszym aucie i jego ubezpieczeniu. Wszystko to znajdziemy w aplikacji mObywatel.

„Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel” – podkreśla minister Zagórski i dodaje: „To swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy. Poza mPojazdem jest już tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie”.

mPrawo Jazdy Foto: Ministerstwo Cyfryzacji / Ministerstwo Cyfryzacji
mPrawo Jazdy

Do urzędu bez umowy kupna pojazdu

Począwszy od 4 grudnia wchodzi w życie kolejne ułatwienie związane z rejestracją samochodu. Na stronie Ministerstwa Infrastruktury czytamy: „Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia 2020 r. nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Do wniosku o rejestrację wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi, nie trzeba już będzie dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu”.

Oszczędzanie na polisie – czasowe wycofanie z ruchu

Samochód osobowy wycofamy z ruchu na okres od 3 miesięcy do nawet roku (do tego nie częściej niż raz na 3 lata). Tyle powinno wystarczyć, by np. naprawić auto i oszczędzić na kolejnej polisie ubezpieczeniowej. Niemniej przywrócenie do ruchu wiążę się nie tylko z koniecznością zawarcia nowego ubezpieczenia, ale także z obowiązkiem ponownego badania technicznego. Otwartą kwestią pozostaje tylko jedno – termin wejścia w życie nowych przepisów. Pozostaje oczekiwać na informację ze strony Ministerstwa Cyfryzacji. Podobnie jest w innym przypadku – tablic rejestracyjnych.

Dotychczasowe tablice można zachować

Na stosowne ułatwienia pozostaje poczekać aż Ministerstwo Cyfryzacji przekaże szczegółowe informacje. Kupując zatem w przyszłości używany pojazd będzie można zachować dotychczasowe numery. Minister infrastruktury wylicza, że docelowo zaoszczędzimy 99,5 zł (80 zł za tablice i kolejne kilkanaście za nalepkę i opłatę ewidencyjną).

Sporo zmian od 4 grudnia – koniec wymiany dowodu rejestracyjnego i nie tylko

Pora zapomnieć o pieczątkach badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym. Od 4 grudnia wreszcie wchodzi w życie przepis znoszący obowiązek wymiany dowodu w sytuacji, gdy wypełniono już wszystkie rubryki na terminy następnego badania technicznego. Wszystkie informacje i tak zapisywane są w CEPiK, więc policjant nie potrzebuje dowodu, by upewnić się czy mamy ważne badanie. Tak samo jest w przypadku diagnosty.

W tym samym dniu pojawi się kolejne ułatwienie – rejestracja pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania lub właściwego dla miejsca zakupu czy odbioru pojazdu. W praktyce widok osób podróżujących z tablicami rejestracyjnymi na drugi koniec kraju po swój nowy pojazd przejdzie do historii.

Od 4 grudnia zacznie też obowiązywać czasowa rejestracja pojazdu w celu wywozu za granicę (oczywiście z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu).