Auto Świat Wiadomości Aktualności Zmobilizowała policję, straż pożarną, a nawet helikopter LPR. Teraz czeka ją sprawa w sądzie

Zmobilizowała policję, straż pożarną, a nawet helikopter LPR. Teraz czeka ją sprawa w sądzie

Autor Radosław Duda
Radosław Duda

Do zdarzenia, jakie zgłoszone zostało 24 września w godzinach wieczornych, zmobilizowała się policja, lotnicze pogotowie ratunkowe, a nawet straż pożarna. Jak się okazało, niepotrzebnie, gdyż nic się nie wydarzyło. Teraz kobieta odpowie za koszty akcji poniesione przez służby ratownicze.

Zmobilizowała służby bezpodstawnym zgłoszeniem
Shutterstock/McLittle Stock
Zmobilizowała służby bezpodstawnym zgłoszeniem

Zaskakująca akcja służb wydarzyła się w miejscowości Brzeźno niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Jak podaje gorzowska policja, około godziny 18:00 dyspozytornia otrzymała dramatyczne zgłoszenie dotyczące mężczyzny pobitego kijem bejsbolowym. Według informacji miał on być nieprzytomny.

Zabrakło poszkodowanych

Do akcji ratunkowej oprócz funkcjonariuszy z Gorzowa zaangażowało się także Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Ku zdziwieniu służb w miejscu zgłoszenia nie znaleziono żadnej ofiary pobicia. Wskazany przez zgłaszającą zdarzenie mężczyzna był przytomny i sam podszedł do lekarzy, by go zbadali. Policjanci przesłuchali uczestników zdarzenia, którzy wypowiadali się w sposób bardzo chaotyczny, co chwila zmieniając przebieg zdarzeń. Było czuć od nich wyraźną woń alkoholu.

Ze względu na bezpodstawne wezwanie służb oraz zgłoszenie fałszywych informacji dyspozytorni policja sporządziła wniosek o ukaranie przez sąd 50-letniej kobiety. W wyniku tego może zostać on obarczona nakazem zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez służby podczas podjęcia akcji ratunkowej.

Bezpodstawne wezwanie służb jest wykroczeniem

Warto pamiętać, że blokując telefon alarmowy oraz fałszując informacje podczas zgłoszenia, popełnia się wykroczenie prowadzące do konsekwencji prawnych i finansowych.

Zgodnie z artykułem 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego — podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 zł.

Autor Radosław Duda
Radosław Duda
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków