Tegoroczne wyniki są nieco zaskakujące. Choć tradycyjnie w czołówce znalazły się marki japońskie, to jednak mało kto spodziewał się, że wyróżnienie dla najlepszego zestawu głośników klasy high end zgarnie marka z Azji. Zaskoczeniem jest także nagroda dla najlepszego głośnika niskotonowego. Subwoofery uchodziły dotychczas za amerykańską specjalność, ale w tym roku wyróżniono konstrukcję japońskiego Pioneera. Równie zaskakująca jest nagroda dla włoskiej firmy Mosconi, która pod własną nazwą działa zaledwie od dwóch lat.

Nagrody, choć bardzo cenne, przymierzający się do zakupów powinni traktować z pewnym dystansem. O ile bowiem wyróżnione produkty są bez wątpienia godne zainteresowania, o tyle połączenie ich w jeden system car audio nie zapewni wcale najlepszego nagłośnienia. Warto o tym pamiętać.

Radioodtwarzacz samochodowy: Kenwood KIV-700

Foto: Auto Świat
Car audio: Najlepsze z najlepszych 2010-2011

Pierwsze radio Kenwooda, które nie zawiera mechanizmu odtwarzacza CD. Zdaniem jurorów jest to wielki krok do usatysfakcjonowania miłośników dźwięku i obrazu oraz plików muzycznych i multimedialnych przechowywanych w komputerze. KIV-700 odtwarza muzykę z różnych źródeł cyfrowych: pamięci USB, twardych dysków, odtwarzaczy iPod i telefonów iPhone. Sprzęt jest kompatybilny z różnymi formatami muzyki i obrazu.

System multimedialno-nawigacyjny: Pioneer AVIC-F20BT

Zdaniem specjalistów z EISA jest to nowa gwiazda wśród systemów audio/wideo. Własne oprogramowanie nawigacyjne i efektowne wskazania 3D łatwiej docenić dzięki wyjątkowo wygodnej obsłudze. Wyróżniono również dokładność nawigacji, czytelność wskazań oraz funkcjonalność.

System multimedialny Sony XAV-70BT

Foto: Auto Świat
Car audio: Najlepsze z najlepszych 2010-2011

System głośników samochodowych klasy high end: Bewith Confidence Bianco FujiWyjątkowa niespodzianka. Nikt nie sądził, że mimo tak ogromnej konkurencji japońska marka uzyska prestiżowe wyróżnienie. Na dodatek jest ona zupełnie nieznana w Europie. W uzasadnieniu werdyktu eksperci EISA podkreślili, że wielką niespodzianką okazało się odkrycie na nowo tradycyjnej membrany głośników i uzyskanie produktu tak wysokiej klasy. Japońscy inżynierowie postawili na rzadko stosowaną w Europie mem-branę asymetryczną, czyli taką, której kopułka nie jest idealnie wycentrowana w głośniku.

Foto: Auto Świat
Car audio: Najlepsze z najlepszych 2010-2011

Wzmacniacz samochodowy Mosconi Gladen AS100.4

Jedna z największych niespodzianek tego roku. Wyróżnienie przyznano firmie, która występuje z logo Mosconi dopiero od dwóch lat. Nagrodzony wzmacniacz to sprzęt czterokanałowy, który wg ekspertów EISA zawiera wszystko, czego oczekuje się od urządzeń klasy AB.

System głośników samochodowych Audison Voce AV K6

Włoski Audison od 8 lat niezmiennie zdobywa wyróżnienia EISA (prócz sezonu 2005-2006). W tym roku nagrodzono głośniki z kolekcji Voce. Wykorzystano w nich droższe materiały i zaawansowane rozwiązania techniczne, takie jak specjalnie zaprojektowane odlewane kosze, kopułki z tworzywa tetolon oraz cewki z miedzi i aluminium.

Głośnik niskotonowyPioneer TS-SW3001Model z membraną o średnicy 30 cm potrzebuje jedynie kilkulitrowej skrzynki, a mimo to zapewnia perfekcyjne brzmienie. Głośnik zbudowano z niecodziennych materiałów: włókna węglowego i sproszkowanej skały bazaltowej.

Foto: Auto Świat
Car audio: Najlepsze z najlepszych 2010-2011