Fabryczna nawigacja w Skodzie Fabia? Jak dotąd niedostępna. I to nie tylko w Polsce. Także na innych rynkach nie można zamówić fabrycznego radia z nawigacją. Sprawdziliśmy w czeskim i niemieckim konfiguratorze. O wbudowanej nawigacji ani słowa. Chyba, że jest to aplikacja zainstalowana w smartfonie: wówczas można ją wyświetlić na ekranie multimedialnego radia Bolero. Dzięki technologii MirrorLink.

Najnowsza Skoda Fabia to pierwsze auto czeskiej marki wyposażone w sprzęt z technologią MirrorLink. To oznacza, że po podłączeniu kompatybilnego smartfonu można sterować wybranymi aplikacjami telefonu poprzez firmowe radio. A na ekranie w desce rozdzielczej oglądać sklonowany obraz ze smartfonu. Rozwiązanie wydawałoby się niemal idealne: kierowca ma bowiem swobodę wyboru aplikacji. I nie jest uzależniony od producenta samochodu. Niestety w praktyce jest gorzej.

Skoda twierdzi, że obecnie jest tylko jeden model telefonu kompatybilny z radiem Bolero. To nowy HTC One M8. Radio nie współpracuje natomiast z innymi smartfonami wyposażonymi w technologię MirrorLink. Czesi potwierdzają, że Bolero nie jest kompatybilne z funkcją MirrorLink w smartfonach Samsunga i Sony.  Niestety ani słowem nie wspominają natomiast o starszych Nokiach z systemem Symbian: pierwszymi telefonami na rynku, które pojawiły się z funkcjonalnością MirrorLink.

Ograniczenie nie dotyczy tylko telefonu. Póki co użytkownicy HTC One M8 mają wybór tylko jednego programu nawigacyjnego. By skorzystać z nawigacji poprzez MirrorLink trzeba jeszcze zainwestować w popularne oprogramowanie nawigacyjne Sygic. A to oznacza kolejny wydatek: co najmniej kilkunastu euro. W zależności od promocji Sygic z mapą Europy kosztuje w sklepie Google Play od 25 do 49 euro.

Podsumujmy zatem. By skorzystać z jedynej opcji fabrycznej nawigacji w nowej Fabii trzeba przygotować się na następujące wydatki. Radio Bolero: cena zależnie od pakietu wynosi od 900 zł do 1650 zł. Smartfon HTC One M8: co najmniej 1700 zł (nie uwzględniamy promocji z abonamentem u operatorów sieci komórkowych). I jeszcze aplikacja Sygic z mapą Europy (od ok. 105 zł do 2010 zł).