- Na szybie czołowej znajduje się sporo ważnych kodów
- Kierowca może rozczytać z nich m.in. kod homologacji czy datę produkcji
- Jednym rzutem oka można też ocenić, czy szyba jest oryginalna
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Oryginalne oznaczenie na szybie samochodu
Z reguły na górze oznaczeń można znaleźć logo producenta samochodu i szyby. Jeśli odpowiada on zarówno za produkcje auta, jak i szyby, mamy tam jedno logo. Kolejne pojawia się w momencie, gdy szyby tworzy podwykonawca. Znak towarowy producenta widnieje zawsze na szybie, jeśli jest ona oryginalna.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoOznaczenie na szybie a kod homologacyjny
Jednym z najbardziej istotnych oznaczeń jest kod homologacyjny, określający prawo do jazdy pojazdem z danymi parametrami szkła. Znajduje się tuż pod logiem producenta. Oznaczenie składa się z wielkiej litery "E" i numeru umieszczonych w kółku. Dla szyby, która uzyskała homologację w Polsce kod to E20.
Sprawdź: Tylko niecały 1 proc. kierowców w Polsce ma takie tablice rejestracyjne
Zapisem potwierdzającym homologację jest skrót "43R", po którym mamy ciąg oznaczających Regulamin nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Znajduje się on tuż obok kółka z przykładowym oznaczeniem "E20".
Oznaczenia na szybie auta. Tak sprawdzisz rodzaj szyby
Ponadto pojazdy jeżdżące po polskich drogach posiadają także oznaczenia określające typ szyby. Chodzi o skrót AS (American Standard), do którego dołączone są cyfry 1 (szyba laminowana), 2 (szybę hartowaną) lub 3 (przyciemnianą hartowana lub laminowaną). Po tym skrócie dodawana jest jeszcze litera M z liczbą. W ten sposób oznacza się grubość i kolor szyby.
Zobacz: Czerwone rejestracje z białymi znakami w Polsce?
Warto też zwrócić uwagę na datę produkcji szyby. Jeśli różni się ona od daty produkcji samochodu, może to oznaczać, że auto miało w przeszłości wypadek. Ta data podana jest w formie cyfr i kropek stojących przed lub za cyframi. Zazwyczaj znajduje się na samym dole oznaczenia.