Auto Świat Wiadomości Kierowcy widzą je codziennie na szybach. Niewielu wie, co oznaczają

Kierowcy widzą je codziennie na szybach. Niewielu wie, co oznaczają

Na szybach naszych samochodów znajdują się różne kody, które na pierwszy rzut oka mogą niewiele nam mówić. Niepozorne oznaczenia kryją w sobie mnóstwo informacji – od miejsca homologacji, przez typ szkła, aż po datę produkcji. Sprawdź, jak je rozszyfrować i dowiedz się, czy twoje auto ma oryginalne szyby, a może przeszłość, o której nie wiesz.

Na szybach naszych aut możemy znaleźć specjalne oznaczenia i kody
Na szybach naszych aut możemy znaleźć specjalne oznaczenia i kodyBadass artists / Shutterstock

Oryginalne oznaczenie na szybie samochodu

Z reguły na górze oznaczeń można znaleźć logo producenta samochodu i szyby. Jeśli odpowiada on zarówno za produkcje auta, jak i szyby, mamy tam jedno logo. Kolejne pojawia się w momencie, gdy szyby tworzy podwykonawca. Znak towarowy producenta widnieje zawsze na szybie, jeśli jest ona oryginalna.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Oznaczenie na szybie a kod homologacyjny

Jednym z najbardziej istotnych oznaczeń jest kod homologacyjny, określający prawo do jazdy pojazdem z danymi parametrami szkła. Znajduje się tuż pod logiem producenta. Oznaczenie składa się z wielkiej litery "E" i numeru umieszczonych w kółku. Dla szyby, która uzyskała homologację w Polsce kod to E20.

Sprawdź: Tylko niecały 1 proc. kierowców w Polsce ma takie tablice rejestracyjne

Zapisem potwierdzającym homologację jest skrót "43R", po którym mamy ciąg oznaczających Regulamin nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Znajduje się on tuż obok kółka z przykładowym oznaczeniem "E20".

Oznaczenia na szybie auta. Tak sprawdzisz rodzaj szyby

Ponadto pojazdy jeżdżące po polskich drogach posiadają także oznaczenia określające typ szyby. Chodzi o skrót AS (American Standard), do którego dołączone są cyfry 1 (szyba laminowana), 2 (szybę hartowaną) lub 3 (przyciemnianą hartowana lub laminowaną). Po tym skrócie dodawana jest jeszcze litera M z liczbą. W ten sposób oznacza się grubość i kolor szyby.

Zobacz: Czerwone rejestracje z białymi znakami w Polsce?

Warto też zwrócić uwagę na datę produkcji szyby. Jeśli różni się ona od daty produkcji samochodu, może to oznaczać, że auto miało w przeszłości wypadek. Ta data podana jest w formie cyfr i kropek stojących przed lub za cyframi. Zazwyczaj znajduje się na samym dole oznaczenia.

DKO
Powiązane tematy:homologacja
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków