Średnio o jedną trzecią czasu więcej niż zwykle spędzą kierowcy na wylotówkach z dużych miast w najbliższy piątek w godzinach popołudniowego szczytu. Jak wynika z prognoz dostawcy nawigacji mobilnej – firmy NaviExpert – ze zdecydowanie większym niż zwykle ruchem należy liczyć się także we wtorek po świętach.

Alternatywą dla osób wyjeżdżających na święta może okazać się zaplanowanie podróży na sobotę, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Jak wynika z analiz ubiegłorocznych danych zebranych przez NaviExpert – w sobotę i niedzielę ruch na ulicach jest wyraźnie świąteczny, czyli mniejszy niż zwykle. Wcześniej – w środę i czwartek – większy ruch będzie można zauważyć m.in. w godzinach szczytu popołudniowego i wieczorem w okolicach galerii handlowych.

A co z powrotami? – „Z naszych analiz wynika, że większy niż zwykle ruch rozłoży się na dwa dni – poniedziałek i wtorek, z czego w ubiegłym roku ruch we wtorek był większy średnio o blisko jedną trzecią niż w tygodniu poprzedzającym święta” – tłumaczy Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert.I dodaje: „Dochodzi tu więc do pewnego paradoksu – wiele osób bierze urlop w dodatkowy dzień po świętach, by spokojniej wrócić do domów. Okazuje się jednak, że na taki sam pomysł wpada znacznie większa liczba osób i ten okres wzmożonego ruchu na drogach i związanych z nim korków rozciąga się na kolejny dzień. W środę sytuacja na drogach powinna się znormalizować. Nasze prognozy są i tak optymistyczne – jeśli bowiem okaże się, że zaplanowane opady przybiorą na sile, kierowcy spędzą w swoich autach o wiele więcej czasu”.

WarszawaW piątek, w najtrudniejszej sytuacji będą warszawscy kierowcy udający się w godzinach popołudniowego szczytu na południe kraju, do Krakowa lub Katowic. To już tradycja, że wylotówka przez Raszyn i Janki jest zakorkowana przed każdym weekendem. Ten będzie wyjątkowo trudny. O ile standardowo kierowcy poruszają się nią z prędkością blisko 18 km/h, tak według prognoz NaviExpert, w najbliższy piątek średnia prędkość na niespełna dziesięciokilometrowym odcinku wyniesie 13 km/h, czyli – o ile normalnie pokonujemy ten odcinek w czasie ok. 30 minut­– teraz będzie trzeba poświęcić na niego dodatkowy kwadrans. Trochę szybciej, bo średnio 20 km/h będą podróżować osoby jadące trasą Radzymińską w stronę Marek. Także i na „szybszych” wylotówkach święta dadzą o sobie znać. Dla przykładu – średnia prędkość na trasie Toruńskiej w stronę Marek nie przekroczy 34 km/h.

Jakby tego było mało, warszawscy kierowcy wyjeżdżający na świąteczny weekend mogą się spodziewać fotoradarów i wzmożonych kontroli drogowych. Jak wynika ze zgłoszeń kierowców korzystających z ostrzeżeń CB w aplikacji NaviExpert, na baczności muszą się mieć osoby udające się w stronę Białegostoku, zwłaszcza między Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką, a także podróżujący ze stolicy drogami nr 7 na Gdańsk i potem nr 10 w kierunku Torunia. Do szczególnie lubianych przez policję tras należy zaliczyć także stosunkowo krótki odcinek drogi nr 2 na Sochaczew oraz 17 na Lublin.

PoznańJedną z najwolniejszych wylotówek z Poznania jest odcinek od Ronda Obornickiego do Suchego Lasu. W najbliższy piątek warto zaplanować przejazd tym odcinkiem z pominięciem godzin szczytu, bądź wybrać trasę alternatywną. Jak bowiem wynika z prognoz NaviExpert – przejechanie zaledwie 4 km odcinka na tej trasie zajmie kierowcom blisko 20 minut, a średnia prędkość na tym fragmencie będzie oscylować wokół 13 km/h. Również wolniej niż zwykle, choć i tak dosyć szybko, bo średnio 50 km/h, będą podróżować kierowcy na odcinku Krzywoustego począwszy od Ronda Rataje. Średniej prędkości ok. 35 km/h mogą się natomiast spodziewać osoby podróżujące ulicą Dąbrowskiego w kierunku Baranowa oraz ul. Warszawską od Małych Garbar.

Z utrudnieniami muszą się liczyć także kierowcy jadący w stronę Gniezna ulicą Bałtycką. To fragment, który dosyć często się korkuje, a aktualnie – w związku z prowadzoną przebudową skrzyżowania Bałtyckiej z ul. Janikowską – korki będą zdecydowanie bardziej uciążliwe. Opóźnić dotarcie do celu może też budowa prawo skrętu w ul. Wawrzyńca z Niestachowskiej.

Jak wynika z ostrzeżeń zgłaszanych przez kierowców korzystających z nawigacji NaviExpert jedną z najbardziej lubianych przez policję tras w Wielkopolsce jest droga nr 92 na Pniewy. Patrole można tam spotkać m.in. w okolicy miejscowości Sady, Tarnowo Podgórne a także Podrzewie. Szczególną ostrożność warto też zachować na krajowej 5 przed Kobelnicą i Gnieznem, a także w drodze na Wrześnię i Oborniki.

WrocławWedług prognoz NaviExpert najwięcej czasu w aucie spędzą wrocławianie udający się w piątek w kierunku Opola. Średnia prędkość na ulicy Opolskiej tego dnia w godzinach szczytu popołudniowego nie przekroczy 17 km/h, podczas gdy standardowo oscyluje ona w granicach 22 km/h. Pokonanie zatem niespełna sześciokilometrowego odcinka do Radwanic wydłuży się do ponad 20 minut. Wolno będzie także na wylotówce w kierunku Poznania. Tam w piątek średnia prędkość poruszających się pojazdów nie powinna przekroczyć 23 km/h. Wyjeżdżający z Wrocławia w stronę Zielonej Góry muszą przygotować się na to, że na przejechanie ulicy Legnickiej i Lotniczej zajmie im ponad kwadrans. Najszybciej „uwolnią” się z miasta kierowcy podróżujący trasą wylotową w kierunku Warszawy, gdzie średnia prędkość w piątek przed świętami wyniesie 38 km/h.

Mimo lepszych warunków do jazdy na wylotówce do Warszawy należy zachować czujność, zwłaszcza za Mirkowem ze względu na fotoradary. Na baczności powinni się mieć również Ci, którzy podróżują w kierunku Środy Śląskiej. Tam na ulicy Kosmonautów za skrzyżowaniem zAutostradową Obwodnicą Wrocławia możemy napotkać częste patrole drogówki.

„Aby świąteczne podróże wiązały się przede wszystkim z relaksem, a nie stresem wywołanym staniem w korku czy obawą przed mandatem zachęcamy kierowców do skorzystania z nawigacji NaviExpert. Dzięki na bieżąco aktualizowanym informacjom o ruchu drogowym, NaviExpert wytycza trasy omijające zakorkowane odcinki. Nasza aplikacja to także platforma wymiany informacji między kierowcami m.in. na temat fotoradarów i kontroli drogowych. Mogą z niej korzystać również kierowcy, którzy nie mają wykupionego abonamentu nawigacyjnego.” - mówi Adam Bąkowski, NaviExpert. Osoby, które nie korzystały jeszcze z NaviExpert, mogą przetestować nawigację przez tydzień zupełnie za darmo. Aby pobrać aplikację wystarczy wpisać w telefonie czy tablecie adres getne.pl, bądź skorzystać z popularnych marketów z aplikacjami - Google Play, App Store czy Windows Phone Marketplace.