Wybierz samochód

Audi Q3

Audi Q3

Audi Q3 (8U) to kompaktowy SUV produkowany przez Audi należący do klasy premium.

Auto zostało zaprezentowane w 2011 roku i wtedy też weszło do produkcji. Pierwszy koncept Q3 zaprezentowano w 2007 roku pod nazwą Cross Coupe Quattro. Samochód oparto na płycie podłogowej PQ35, którą niemiecki koncern wykorzystał także w Golfie V jak i w Tiguanie.

Na początku do wyboru były 2 silniki benzynowe i 2 wysokoprężne. Moc była przenoszona za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub 7-biegowego S-Tronic na przednie lub wszystkie koła. Wymiarami Q3 jest zbliżony do modelu A3 (4385 mm długości, 1831 szerokości i 1608 mm wysokości - 20 cm więcej od miejskiego kompatka), a wyglądem nawiązuje do większego Q5, a także do A4. Z przodu znajduje się charakterystyczny dla Audi duży, czarny grill a boczne przetłoczenia sprawiają, że auto dynamicznie wygląda.

Mimo podwyższonego zawieszenia, Q3 nie jest autem typowo terenowym i może mieć problem gdy się zjedzie nim z asfaltowej drogi. Jego polem walki jest raczej miejska dżungla z wysokimi krawężnikami. We wnętrzu znajdziemy solidne wykończenie, jednak bardzo zbliżone do większości modeli Audi.

W 2014 roku przeprowadzono facelifting Q3. Zmiany objęły nadwozie, wnętrze jak i gamę silnikową. Zgodnie z trendem downsizingu, wszystkie silniki benzynowe zostały wyposażone w turbosprężarki a pojemności wahały się między 1.4 litra a 2 litrami. Ujednolicone silniki wysokoprężne o stałej pojemności dysponują 3 różnymi mocami. Dzięki wysokiej wydajności, dwie jednostki (1.4 TFSI oraz 2.0 TDI) otrzymały dopisek "ultra".

Najbardziej widoczną zmianą zewnątrz auta jest zmodyfikowany przedni grill, który połączono z reflektorami srebrnymi wstawkami. Same lampy zarówno z przodu jak i z tyłu też zostały poddane ulepszeniu. Q3 zyskało groźnie spojrzenie, dzięki czemu stało się atrakcyjniejsze.

Konkurentami auta z Ingolstadt są m.in. BMW X1 czy Mercedes-Benz GLA.

Audi Q3 - generacje

Audi Q3 - powiązane artykuły

Pokaż więcej