Wybierz samochód

Dodge Challenger

Dodge Challenger

Dodge Challenger – samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Dodge. I generacja tego modelu zadebiutowała w 1970 roku. Większość elementów konstrukcyjnych, Challenger dzielił z Plymouthem Barracudą. Miał być on potencjalnym rywalem dla Forda Mustanga i Chevroleta Camaro, choć był on lepiej wykonany i lepiej wyposażony. Razem ze swoimi rywalami rozpoczął erę muscle- i pony-carów.

Nadwozie wyglądało bardzo masywnie i już na pierwszy rzut oka można było się domyślać, iż mamy do czynienia z prawdziwą bestią. Pod maską gościły wyłącznie silniki benzynowe – rzędowe „szóstki” i widlaste „ósemki”. Najmniejszy z nich miał pojemność 3,2 litra i 198 KM, a największa V8 miała 7,2 litra i 440 KM. Napę był przenoszony na tylne koła za pośrednictwem 3- lub 4-biegowej skrzyni manualnej, bądź 3-stopniowego automatu.

W 1974 roku zakończyła się produkcja I generacji, a II pojawiła się dopiero w 1978 roku, jednak nie był to już ten są samochód, co wcześniej. Dodge zaczął pod tą nazwą sprzedawać bliźniaczy model Mitsubishi Sapporo/Galant Lambda Coupe. Niestety ze względu na kryzys paliwowy, pod maską znajdowały się jedynie małe silniki benzynowe R4 o pojemności 1,6, 2,0 i 2,6 litra. Produkcja trwała do 1984 roku.

III generacja weszła na rynek dopiero w 2008 roku. Model ten został zbudowany na płycie podłogowej Chargera, a konstrukcja wykorzystywała wiele elementów Mercedesa. Nadwozie przypominało to, z czasy świetności Challengera, czyli jej I generację.

Pod maską znalazły się silniki V6 i V8. Najwięcej doznań dawała jednostka o pojemności 6,4 litra i mocy 476 KM. Dzięki wspomnianej współpracy z Mercedesem, III generacja Challengera wreszcie obaliła mit o umiejętności jazdy amerykańskich aut sportowych wyłącznie na wprost. Do przenoszenia momentu obrotowego służyły 4- lub 5- biegowe przekładnie automatyczne lub 6-stopniowa skrzynia manualna.

W 2015 roku zaprezentowano wersję Hellcat – silnik V8 miał pojemność 6,2 litra, moc 707 KM i spektakularny moment obrotowy o wartości 881 Nm. W tym modelu, oprócz skrzyni manualnej, można było zamówić także 8-biegowy automat. Co ciekawe, przy zakupie klient otrzymywał 2 kluczyki – czerwony i czarny. Czerwony pozwala na pełne wykorzystanie mocy silniki, podczas gdy czerwony ogranicza ją do poziomu 500 KM.

Rywalami Dodge Challengera są m.in. Ford Mustang i Chevrolet Camaro.

Dodge Challenger - generacje

Dodge Challenger I (1969&nbsp-&nbsp1974)

Dodge Challenger I (1969 - 1974)

Ikona samochodu

Dodge Challenger II (1978 - 1983)

Dodge Challenger - powiązane artykuły

Pokaż więcej