Wybierz samochód

Dodge

Dodge

Dodge - amerykańska marka produkująca samochody osobowe. Jej początek sięga 1897 roku, kiedy to bracia John i Horace Dodge założyli własną firmę - Dodge Brothers Bicycle & Machine Factory, gdzie produkowano rowery i części do maszyn.

W 1901 roku przenoszą fabrykę do Detroit i już rok później nawiązują współpracę z Fordem. W 1914 roku bracia Dodge rozpoczęli produkcję własnego samochodu bazującego na słynnym Fordzie T. Ten pierwszy był jednak lepiej wyposażony i odpowiednio droższy. Oprócz aut osobowych, Dodge produkował także pojazdy ciężarowe m.in. dla wojska. Pod koniec lat 30. firmę kupuje Chrysler.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla marki, było wprowadzenie do sprzedaży, w latach 50.,  aut z silnikiem V8 HEMI (charakteryzował się głowicą o półokrągłych komorach spalania). Dzięki niemu marka odnosiła liczne sukcesy w wyścigach klasy NASCAR i pobiła wiele rekordów prędkości na dnie jeziora Bonneville. W 1966 roku zaprezentowali Charger'a – dziś uważanego za jedną z ikon marki. Tym samym rozpoczęli erę tzw. „muscle car-ów”.

Popularne były także modele Super Bee oraz Challenger. Dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli jest sportowy Viper.

Dodge - modele

Dodge - powiązane artykuły