• Amerykański producent aut elektrycznych z kapitałem saudyjskim zaczął w zeszłym roku sprzedawać zaawansowane technicznie limuzyny
  • Ambitne plany produkcyjne zakłóciły problemy z utrzymaniem łańcucha dostaw
  • Pakiet Stealth Look czyni elegancką limuzynę jeszcze bardziej ekskluzywną i podnosi jej i tak niemałą cenę

Przypomnijmy: Lucid Air to jak dotychczas jedyny model amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych – istniejącej od 2007 r. firmy Lucid Motors, do rozwoju której mocno przyczynił się kapitał z Arabii Saudyjskiej. W zeszłym roku przedsiębiorstwo z Newark weszło na amerykańską giełdę NASDAQ, pozyskując znaczne pieniądze. Po problemach związanych z pandemią limuzyna klasy wyższej zadebiutowała z pewnym opóźnieniem w zeszłym roku, pierwsze auta trafiły do nabywców jesienią. Równo rok temu opisaliśmy nasze wrażenia z pierwszej jazdy Lucidem Air.

Problemy z dostawami sprawiły, że Lucid musiał zredukować prognozę produkcji w tym roku z zakładanych 20 tys. samochodów do 6-7 tys. egzemplarzy. W pierwszych dwóch kwartałach przychody producenta były niższe od oczekiwań analityków. Nie uszło to uwadze Elona Muska, który z nieukrywaną satysfakcją odniósł się do niepowodzeń młodej firmy na Twitterze, wszak Lucid jest postrzegany jako poważny konkurent Tesli. W dodatku ludzie związani dawniej z Teslą zajmują teraz ważne stanowiska w Lucidzie.

Lucid Air z pakietem Stealth Look wtapia się w otoczenie

Jakby na przekór tym trudnościom Lucid pokazał podczas Monterrey Car Week – głośnej i renomowanej imprezy w Kalifornii, do której należy także słynny konkurs elegancji na Pebble Beach – nową wersję wykończeniową swojej limuzyny. Lucid Air, który oprócz Tesli konkuruje także z europejskimi elektrykami segmentu premium – Mercedesem EQS-em, Porsche Taycanem i audi e-tronem GT – wystąpił z nowym pakietem Stealth Look, który nadaje elektrycznemu sedanowi ciemniejszy, bardziej dyskretny wygląd. Opcja ma się znaleźć w sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku. Jej koszt to 6000 dolarów. Ceny bazowej wersji modelu z rocznika 2023 zaczynają się od ok. 90 tys. dolarów netto.

Lucid Air z pakietem Stealth Look wygląda jednolicie, jakby wtapiał się w otoczenie. W skład pakietu wchodzi 35 elementów zewnętrznych nadających limuzynie coś, co producent nazywa "ciemnym wykończeniem Stealth Polished". Prezentują się one bardziej wyraziście niż standardowo wykonane części w platynowym kolorze. Stealth Look widoczny jest na osłonach lusterek, obramowaniu szklanego dachu, dolnych elementach nadwozia i wykończeniu reflektorów, poza tym obręcze kół otrzymują satynowe czarne wstawki.