• Od 7 do 9 października w Łodzi trwać będzie Kongres Nowej Mobilności 2021, czyli najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie w branży elektromobilności
  • Z tej okazji w sobotę 9 października w Łodzi odbędzie się największy w Polsce zlot fanów samochodów elektrycznych
  • Kolumna e-pojazdów może wywołać nie tylko utrudnienia w ruchu, ale też... kolejki na stacjach ładowania. To będzie sprawdzian dla infrastruktury

Skorzystanie z łódzkiej infrastruktury ładowania może być wzywaniem w najbliższy weekend. To dlatego, że prawdopodobnie ładowarki będą zajęte przez nadciągających z całego kraju zlotowiczów. Czas i lokalizacja największego spotkania miłośników bezemisyjnej jazdy w Polsce nie są przypadkowe – zlot będzie finałem najważniejszej branżowej imprezy w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, czyli Kongresu Nowej Mobilności. Od 7 do 9 października Łódź stanie się polską stolicą elektromobilności.

Zlot samochodów elektrycznych w Łodzi

To pierwsze tak duże spotkanie w Polsce. Dlaczego? Organizatorem zlotu "elektryków" jest EV Klub Polska zrzeszający obecnie ponad 1800 członków. Ale nie trzeba nim być, żeby wziąć udział w wydarzeniu – może to zrobić każdy, kto zjawi się swoim samochodem elektrycznym na parkingu Urzędu Miasta Łódź przy pl. Komuny Paryskiej o 11:30 w sobotę 9 października.

O 12:00 uczestnicy zlotu uformują kolumnę i przejadą ul. Tuwima do ul. Piotrkowskiej. Następnie kawalkada pojawi się na ulicach: Nawrot, Sienkiewicza, al. Mickiewicza, al. Włókniarzy, Limanowskiego, Zachodniej i Ogrodowej. Metą przejazdu jest rynek Manufaktury, gdzie pierwsi uczestnicy powinni pojawić się ok. 13:40. Tam też odbędzie się stacjonarna część zlotu i jazdy testowe niektórymi modelami aut elektrycznych.

Plan zlotu EV Klubu Polska w Łodzi Foto: elektromobilni.pl
Plan zlotu EV Klubu Polska w Łodzi

"Organizowany zlot samochodów elektrycznych to wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było. Spodziewamy się wielu uczestników, a przekrój pojazdów będzie imponujący. W Łodzi będzie można zobaczyć większość modeli EV" – obiecuje Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klubu Polska.

Klub bezemisyjny

Według Licznika Elektromobilności prowadzonego przez PZPM (Polskie Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) pod koniec sierpnia po naszych drogach poruszało się 14 256 samochodów elektrycznych (i 15 564 hybryd plug-in). EV Klub Polska liczy obecnie ponad 1800 właścicieli "elektryków", czyli niecałe 13 proc. wszystkich "bezemisyjnych" kierowców.

Do klubu warto wstąpić chociażby ze względu na benefity. "Członkostwo w EV Klub Polska jest darmowe i oznacza szereg korzyści, m.in. zniżki na usługi ładowania w ramach największej sieci szybkiego ładowania w Europie Środkowej i Wschodniej – GreenWay Polska, a także darmowe przejazdy płatnymi odcinkami autostrad A1 i A4. Wkrótce zaoferujemy kolejne benefity dla elektromobilnych kierowców" – wyjaśnia Lewandowski.

"Celem EV Klub Polska jest integracja, pomoc i realne wsparcie obecnych i przyszłych kierowców samochodów elektrycznych w Polsce, zabieganie o ich interesy, a także kształtowanie jak najlepszego otoczenia prawnego i gospodarczego dla użytkowania pojazdów zeroemisyjnych" – dodaje.

Pozostaje jedno pytanie – jak z wyzwaniem obsłużenia tylu użytkowników samochodów elektrycznych poradzą sobie łódzcy operatorzy stacji ładowania? To może być ciekawy sprawdzian dla polskiej elektromobilności!