Shell ujawnił duże plany związane z rozbudową infrastruktury stworzonej dla kierowców samochodów elektrycznych i hybrydowych. Działania koncernu w tym zakresie będzie koordynować oddział Shell Recharge, a pierwsze ładowarki pod nową marką zadebiutują w Polsce już w 2023 r. Na razie koncern skupia się na udostępnieniu kolejnych ultraszybkich ładowarek Ionity.

Ładowarka Ionity na stacji Shell Foto: Shell / Shell
Ładowarka Ionity na stacji Shell

Shell Recharge rozpędza się także w Polsce

Piotr Kuberka, prezes Shell Polska, w rozmowie z serwisem ISBnews poinformował o planach rozbudowy sieci Ionity w Polsce. Obecnie dzięki współpracy koncern udostępnia kierowcom 12 punktów ładowania na sześciu stacjach zlokalizowanych przy trasach szybkiego ruchu. Docelowo punktów będzie ich 40 na 10 różnych stacjach.

Oprócz nich powstaną nowe punkty pod marką Shell Recharge. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o konkretnej liczbie ładowarek i lokalizacjach, ale wiadomo, że będą to urządzenia ładujące z mocą 150 kW+. "Mogę jedynie powiedzieć, że punkty ładowania Shell Recharge będą lokalizowane nie tylko na istniejących stacjach Shell, a ponadto pracujemy także nad pilotażowymi projektami kilku innych rozwiązań z dziedziny elektromobilności" – wyjaśnił Kuberka.

Szybka ładowarka Ionity na stacji Shell pod Strykowem Foto: Krzysztof Grabek / Auto Świat
Szybka ładowarka Ionity na stacji Shell pod Strykowem

Sprawdź: Wróciłem "elektrykiem" w jeden dzień z zagranicznych wakacji. Jednak można?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Pół miliona punktów ładowania w Europie

Elektromobilna ofensywa koncernu Shell zakłada niemal dwukrotne powiększenie aktualnej sieci ładowarek. "Globalnie Shell chce mieć w 2025 r. nawet 500 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych, co wymaga zarówno zakrojonych na szeroką skalę inwestycji organicznych, jak i akwizycji. Już teraz mamy w Europie 275 tys. punktów ładowania" – ujawnił prezes Shell Polska.

"W Polsce oferujemy już też naszym klientom biznesowym kartę hybrydową Shell Card EV do ładowania aut elektrycznych i hybrydowych. Jest ona akceptowana w ponad tysiącu punktów w naszym kraju" – dodał.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że jeszcze w tym roku polska sieć Shell zostanie powiększona o 25 nowych stacji paliw. Będą to duże obiekty zlokalizowane głównie przy kluczowych szlakach komunikacyjnych.