Wybierz samochód

GAZ 69

GAZ 69, potocznie zwany „gazikiem”, był jednym z najpopularniejszych pojazdów milicyjnych i wojskowych w Polsce Ludowej. Auto pojawiło się w 1952 roku, jednak prace nad nim rozpoczęły się już po wojnie, jednak wtedy radzieckie zakłady miały inne priorytety, w tym m.in. Pobiedę. 69 był następcą modelu 67.

Pierwszą opracowaną odmianą, jeszcze przed seryjną produkcją, była wersja 3-drzwiowa, która z przodu mieściła 2 pasażerów, z tyłu natomiast, na „pace” ustawiono wzdłuż 2 ławki, na których mogły podróżować po 3 osoby na każdej. Drugą odmianą była wersja 69A, 4-drzwiowa ze zwykłym drugim rzędem siedzeń, tzw. „komandorka”. Obie wersje miały składany, brezentowy dach oraz składaną przednią szybę. Oczywistym jest, że auto pozbawione było niemal wszystkich udogodnień dziś powszechnie znanych - brakowało wspomagania kierownicy, wspomagania hamulców czy nawet synchronizacji pierwszego biegu.

Do napędu służył dolnozaworowy, 55-konny silnik o pojemności 2.1 litra z Pobiedy, który współpracował z 3-biegową skrzynią manualną. Na eksport szły także wersje 62- (GAZ 69M) oraz 66-konne (GAZ 69AM) silnika 2.4. Mimo swojej toporności, GAZ 69 świetnie radził sobie w terenie i był swego rodzaju „instruktorem” jazdy w terenie dla wielu obecnych fanów jazdy terenowej. Zastosowano w nim zarówno z przodu jak i z tyłu sztywne mosty na resorach. Napęd odbywał się na tył, przód był mechanicznie dołączany, podobnie jak reduktor.

W 1954 roku, produkcję GAZa przeniesiono do zakładów UAZ w Uljanowsku, przez co teoretycznie auto zmieniło nazwę z GAZ na UAZ, jednak potocznie używało się obu nazw. Produkcja GAZa 69 została zakończona w 1972 roku, kiedy to ustąpił on miejsca modelowi 469.

GAZ 69 - generacje

Toyota Yaris, Skoda Fabia, Renault Clio, Hyundai i20, Dacia Sandero – pięć popularnych aut w segmencie B

GAZ 69 (1953 - 1972)

GAZ 69 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!