Wybierz samochód

Hyundai i20

Ikona samochodu

Hyundai i20 to miejski samochód segmentu B produkowany przez południowokoreański koncern. Auto pojawiło się na rynku w 2008 roku zastępując model Getz i zajęło miejsce pomiędzy mniejszym i10 i większy kompaktem i30.

i20 był dostępny zarówno jako 3- jak i 5-drzwiowy hatchback, lecz jego stylistyka nie była porywająca. Wnętrze za to jest bardzo przestronne, a jeśli chodzi o ilość miejsca na tylnej kanapie, to Hyundai może bardzo pozytywnie zaskoczyć. Z kolei pojemność bagażnika jest zadowalająca i wynosi 295 litrów.

Do napędu przedniej osi posłużyły 2 benzyniaki i 1 diesel. Te pierwsze miały pojemność 1,2 i 1,4 litra rozwijające odpowiednio 78 i 100 KM. Jednostka wysokoprężna CRDi miała 1,4 litra pojemności i moc 75 KM. Silniki mogły zostać sprzęgnięte z 5-biegową skrzynią manualną lub 4-stopniowym automatem.

W 2012 roku auto przeszło facelifting, który zmienił przede wszystkim przód pojazdu. Oprócz tego mniejszy silnik benzynowy zyskał dodatkowe 7 KM, a diesel został zastąpiony mniejszym silnikiem 3-cylindrowym CRDi o pojemności 1,1 litra o tej samej mocy.

W 2014 roku na rynku pojawiła się II generacja miejskiego Hyundaia. 5-drzwiowe nadwozie zostało zaprojektowane zgodnie z nowym nurtem stylistycznym Koreańczyków o nazwie „Fluidic Scupture 2.0”. Stylistyka i20 drugiej generacji stała się o wiele ciekawsza i bardziej dynamiczna. Auto, dzięki nowej płycie podłogowej, urosło względem swojego poprzednika i przekroczyło 4 metry długości. Dzięki temu pojemność bagażnika także urosła – wynosi teraz 326 litrów.

Pod koniec 2014 roku zaprezentowano także 3-drzwiową wersję Coupe – w stosunku do wersji o większej ilości drzwi, auto cechuje dynamiczniejsza i agresywniejsza stylistyka. Zostało to osiągnięte dzięki modernizacji przedniego pasa oraz dołożeniu niewielkiego spojlera na tylną klapę. Pod maskę obu wariantów trafiły silniki benzynowe i dwa diesle. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z 1,2- i 1,4-litrowymi jednostkami i mocy 75 lub 84 KM oraz 100 KM. Słabsza wersja mniejszego benzyniaka dostępna jest tylko w wariancie 5-drzwiowym. Z kolei silniki wysokoprężne CRDi mają pojemność 1,1 i 1,4 litra i moc odpowiednio 75 i 90 KM.

W 2015 zadebiutowała odmiana i20 Active. Auto otrzymało o 2 cm podniesione zawieszenie oraz liczne dodatki stylistyczne w postaci plastikowych osłon oraz dokładek. Do napędu może posłużyć największy benzyniak lub największy diesel, a oprócz tego do dyspozycji jest także mały, 3-cylindrowy silnik z turbodoładowaniem o pojemności 1 litra i mocy 100 lub 120 KM. Jednakże wszystkie wersje mają napęd wyłącznie na przednią oś, a do wyboru stoi skrzynia manualna o 5 lub 6 przełożeniach bądź 4-stopniowy automat.

Co ciekawe, Hyundai i20 w 2009 roku znalazł się w pierwszej piątce najbezpieczniejszych aut według Euro NCAP!

Głównymi rywalami Hyundaia i20 są m.in. Chevrolet Aveo, Ford Fiesta oraz Mazda 2.

Hyundai i20 - generacje

Hyundai i20 - powiązane artykuły

Pokaż więcej