Wybierz samochód

Kia Cee’d

Ikona samochodu

Kia Cee'd to jeden z najpopularniejszych samochodów kompaktowych. Auto zadebiutowało w 2006 roku zastępując model Cerato i od razu zdobyło dużą popularność.

Cee'd był pierwszym modelem marki zaprojektowanym z ówcześnie nowym centrum projektowym Kii mieszczącym się w Rüsselheim. Początkowo auto dostępne było jedynie jako 5-drzwiowy hatchback, lecz niedługo później pojawiło się także kombi oraz 3-drzwiowy hatchback o nazwie pro_cee'd. Głównym czynnikiem który przyciągnął taką rzeszę ludzi do salonów była 7-letnia gwarancja układu napędowego.

Oprócz tego kusiła także atrakcyjna cena w porównaniu z konkurencją, solidne wykonanie oraz stylistyka, która przyciągała wzrok. Wnętrze było stosunkowo przestronne i jedynie na tylnej kanapie wyższym osobom mogło zabraknąć odrobinę miejsca na nogi. Jeśli chodzi o pojemność bagażnika to w przypadku obu hatchbacków była ona taka sama – wynosiła 340 litrów. Kombi oferowało 534 litry i łatwo można było powiększyć tą liczbę do 1664 w przypadku złożenia II rzędu.

W 2009 roku auto przeszło facelifting, który przyniósł m.in. nowe reflektory, grill oraz zderzaki. Zmianie uległo także wnętrze, które zyskało na atrakcyjności. Pod maską mógł znaleźć się jeden z 3 benzyniaków lub 2 diesli. W pierwszym przypadku mieliśmy do czynienia z 1,4-litrową jednostką o mocy 105 KM (109 po liftingu) oraz 1,6-litrowym silnikiem o mocy 115 KM, jednak po liftingu zyskał on 7 KM. Największa jednostka miała 2 litry pojemności i generowała 143 KM. Wśród diesli dostępne były 1,6- oraz 2-litrowe jednostki CRDi o mocy odpowiednio 90 lub 115 (128 KM po liftingu) oraz 140 KM. Przednia oś była napędzana przez 4-biegowy automat bądź 5- lub 6-stopniowy manual.

W 2012 roku na rynku pojawiła się II generacja popularnego Cee'da. O ile bryła nadwozia była bardzo zbliżona do poprzednika, to stylistyka była o wiele bardziej atrakcyjna w stosunku do pierwszej odmiany. Kia zachowała wszystkie dotychczasowe wersje nadwoziowe, a dodatkowo stworzyła usportowione hatchbacki z dopiskiem GT.

Wyróżniają się one bardziej agresywnym charakterem, dynamicznie wyglądającymi zderzakami, układem wydechowym, dużymi felgami oraz fotelami z lepszym trzymaniem bocznym. Poza tym długość auta uległa powiększeniu o 7,5 cm, a co za tym idzie, zwiększyła się ilość miejsca wewnątrz oraz pojemność bagażnika w hatchbacku – wynosi ona 380 litrów. Silnik znajdujący się pod maską w dużej mierze zależy od obranej wersji nadwoziowej oraz charakteru auta.

Jeśli chodzi o jednostki benzynowe, najmniejszym silnikiem jest 3-cylindrowy motor o pojemności 1 litra i mocy 120 KM. Oprócz tego dostępne są także 1,4- oraz 1,6-litrowe silniki rozwijające odpowiednio 100 oraz 136 KM, a topowa odmiana generuje 204 KM z 1,6 litra objętości skokowej. Wśród diesli dostępne są silniki o pojemności 1,4 oraz 1,6 litra i mocy odpowiednio 90 oraz 110 lub 136 KM. Przednia oś jest napędzana za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej lub automatycznej bądź dwusprzęgłowej przekładni o 6 lub 7 przełożeniach.

W 2016 roku został przeprowadzony facelifting, który objął modernizację m.in. grilla, tylnych lamp a także przednich oraz tylnych zderzaków. Wtedy też zmodernizowano paletę jednostek napędowych do wyżej wymienionego stanu. Oprócz tego do listę wyposażenia dodatkowego wzbogacono o kilka pozycji.

Głównymi konkurentami Kii Cee'd są Volkswagen Golf, Ford Focus, Honda Civic oraz Opel Astra.

Kia Ceed - generacje

Kia Ceed - powiązane artykuły