"75 lat temu, 12 marca 1947 r. Enzo Ferrari uruchomił Ferrari 125 S, pierwszy samochód noszący jego imię. Ferrari, które przekroczyło bramy Maranello w 1947 roku było czymś więcej niż nowym samochodem, było deklaracją intencji i początkiem 75-letniej kultury doskonałości zbudowanej na rzemiośle, poświęceniu, tradycji i innowacji. Jest to kultura, która doprowadziła do powstania wielu motoryzacyjnych arcydzieł, z których każde ma przekroczyć granice czasu" - takimi słowami rozpoczyna się komunikat prasowy informujący o otwarciu specjalnej wystawy "Ferrari Forever" w Muzeum Enzo Ferrari w Modenie. Co można tam zobaczyć?

Ferrari Classiche

Wystawa przygotowana z okazji jubileuszu 75-lecia marki otwiera drzwi do Ferrari Classiche, unikalnego działu, który został stworzony w 2006 r. i oferuje właścicielom ekskluzywne usługi mające na celu ochronę bezcennego dziedzictwa, jakie reprezentują klasyczne Ferrari. Przybliża zwiedzającym procesy konserwacji i renowacji przeprowadzane w warsztatach Ferrari Classiche, które przywracają samochodom w każdym wieku ich pierwotną świetność.

Prace te wymagają dostępu do odlewni i obrabiarek, które produkowały oryginalne części, a Archiwum Historyczne dysponuje doskonale zachowanym zbiorem arkuszy montażowych każdego Ferrari wyprodukowanego od 1947 r. Dostęp do archiwum gwarantuje, że wszystkie prace Ferrari Classiche są dokładnie zgodne z oryginalnymi projektami. Co ważne, w ramach prac działu można uzyskać Certyfikat Autentyczności, zarezerwowany dla wszystkich samochodów drogowych, sportowych i prototypów Ferrari mających ponad 20 lat.

Unikalne okazy kunsztu Ferrari

Historia pracy Ferrari Classiche jest uzupełniona przez 15 oficjalnie certyfikowanych samochodów, w tym kilka odrestaurowanych przez sam dział. Wśród nich wyjątkowe modele Gran Turismo, takie jak 250 GT Competizione Tour de France z 1956 r. który ma na koncie rekordową liczbę zwycięstw w swojej klasie GT, a którego projektantem i konstruktorem nadwozia był Sergio Scaglietti, czy 250 GT Cabriolet z 1959 r., zbudowany w limitowanej liczbie przez firmę Pinin Farina. Ten drugi był przeznaczony dla wyrafinowanych klientów, którzy uwielbiali odwiedzać modne miejsca na Lazurowym Wybrzeżu i w Kalifornii. Oferował wyważone linie i komfortową jazdę, a można go było zobaczyć na najbardziej ekskluzywnych imprezach na świecie i w hollywoodzkich filmach.

Oprócz klasycznych samochodów, na wystawie zwiedzający mają również okazję podziwiać unikalne artefakty, takie jak oryginalny "mascherone" z Ferrari 500 Mondial z 1953 roku. To rodzaj wzornika, na podstawie którego konstruktorzy nadwozia określali ostateczną sylwetkę pojazdu. W tamtych czasach używane blachy – w Ferrari głównie aluminiowe – były kształtowane ręcznie i "zszywane" ze sobą, a w Ferrari od lat 40. do 60. ubiegłego wieku opanowali to rzemiosło do perfekcji.

"Z okazji 75. rocznicy powstania Ferrari, "Ferrari Forever" opowiada historię tradycji doskonałości, która wykracza poza czas – tradycji, która będzie kontynuowana w celu wprowadzania innowacji i ewolucji w przyszłości. Przypomina również, że każde Ferrari ma wrodzony potencjał, by stać się w przyszłości klasykiem". To chyba najlepsze zaproszenie do odwiedzenia Modeny. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Enzo Ferrari do 17 lutego 2023 r.