Wybierz samochód

Lamborghini Aventador

Ikona samochodu

Lamborghini Aventador to supersamochód produkowany przez włoską markę i zgodnie z tradycją, nazwa modelu wywodzi się z imienia słynnego byka. Auto zadebiutowało w 2011 roku zastępując bardzo udany model Murciélago.

Od samego początku auto wywołało duże poruszenie w świecie motoryzacyjnym. Stylistyka nowego flagowego modelu Lamborghini dzięki swojej agresywności i smukłości (która nawiązywała do modelu Reventon) została bardzo dobrze przyjęta na rynku. Na samym początku produkcji, wpłynęło tyle zamówień, że okres oczekiwania na nowy egzemplarz wynosił ok. 12 miesięcy.

2-miejscowe Lamborghini występowało najpierw jako coupe, lecz wkrótce pojawiła się także wersja spyder. Oba modele zostały wyposażone w ogromny, 6,5-litrowy silnik V12 (wolnossący!), umieszczony centralnie, rozwijający 700 KM i 690 Nm momentu obrotowego. Pozwala to na katapultowanie „wściekłego byka” do „setki” w niespełna 3 sekundy, a prędkościomierz zatrzyma swoje wskazanie na 350 km/h. Oprócz tego, samochód zbudowano przy wykorzystaniu wielu nowinek technicznych.

Monocoque, jest wykonany z włókna węglowego, a jego produkcja odbywa się poprzez odlewanie. Niestety z tego też powodu Lamborghini ograniczyło produkcję do 4000 sztuk, ponieważ z każdej formy można odlać do 500 sztuk nowoczesnego nadwozia, a firma z Sant'Agata zamówiła takich form 8. Przynależność Lamborghini do niemieckiego koncernu spowodowało także wykorzystanie wielu elementów m.in. od Audi. Podstawowa wersja opisana jest ciągiem LP700-4. Cyfra po myślniku ma oznaczać stały napęd na 4 koła. Oprócz tego auto wyposażone jest w 7-biegową skrzynię półautomatyczną.

Lamborghini Aventador - generacje

Lamborghini Aventador - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat