• W Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii czy we Włoszech nie ma przepisów zabraniających przewozu sprzętu narciarskiego w kabinie samochodu
  •  Uchwyty magnetyczne na dach lepiej stosować tylko w ostateczności
  •  Wybierając boks dachowy warto zwrócić uwagę na długość. Nie może ograniczać możliwości otwarcia klapy bagażnika

Nie każdy korzysta z lokalnych wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Wielu narciarzy preferuje własny sprzęt, który zabiera ze sobą podczas wyjazdów samochodem. Niestety, kijki, kask, narty czy deska snowboardowa to dość nieporęczny ładunek. Nie dość, że zajmują sporo miejsca, to jeszcze przy słabym mocowaniu stanowią spore zagrożenie. Bez względu na miejsce montażu sprzęt narciarski powinien być jak najsolidniej przymocowany, by nie przemieszczał się w trakcie jazdy i potrzebny będzie do tego odpowiedni bagażnik na narty lub snowboard.

W kabinie może nie tylko poranić pasażerów, ale i w skrajnych przypadkach także wybić szybę od wewnątrz. Podobne ryzyko istnieje, gdy sprzęt przewozimy na dachu. Stąd zaleca się stosowanie m.in. specjalnych pokrowców czy też boksów dachowych z wkładkami antypoślizgowymi. Boksy zresztą przydadzą się nie tylko podczas zimowych wyjazdów. Równie dobrze można je wykorzystać także podczas letnich wakacji.

Wybierając się na narty do popularnych zagranicznych kurortów warto poznać zalecenia dotyczące przewozu sprzętu. Podstawowym wymogiem jest to, aby rozwiązania transportowe miały atest i były dopasowane do danego pojazdu. W Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii czy we Włoszech nie ma przepisów zabraniających przewóz sprzętu narciarskiego w kabinie samochodu. Zaleca się jednak użycie odpowiednich rękawów lub pokrowców. Przydadzą się także w utrzymaniu wnętrza w czystości, szczególnie gdy w kabinie mamy przewieźć mocno zmrożone czy zabrudzone narty i kijki.

Bagażnik na narty i snowboard - przewożenie na dachu

To zwykle najwygodniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim nie ograniczamy przestrzeni w kabinie, co ma szczególne znaczenie, gdy samochodem podróżuje np. komplet pasażerów. Ponadto w dobrych uchwytach dachowych (mocowanych do relingów) można przewieźć nawet 6 par nart (sporo nart zmieścimy także w boksie dachowym - o ile nasze deski nie są zbyt długie). Zwykle także w boksie łatwiej zmieścić duże buty narciarskie, kask i kijki (zamiast przewozić je w bagażniku). Najskromniej jest w przypadku uchwytów magnetycznych, których nie polecamy ze względu na największe ryzyko porysowania lakieru i uszkodzenia dachu.

box dachowy na narty, buty i kije Foto: Auto Świat
box dachowy na narty, buty i kije

Mocując narty na dachu zaleca się przewożenie ich tyłem do kierunku jazdy. Nie dość, że będzie nieco ciszej to ponadto ograniczymy opór powietrza, a tym samym także obniżymy zużycie paliwa. W przypadku przewożenia nart w boksie dachowym warto skorzystać z maty antypoślizgowej. Zmniejszymy wówczas ryzyko porysowania lub uszkodzenia przewożonego sprzętu.

Bagażnik na narty i snowboard - przewożenie w kabinie

Jeśli w samochodzie mamy dużo miejsca, to wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by przewozić narty w kabinie. Pamiętajmy jednak o tym, by sprzęt odpowiednio zabezpieczyć i zamocować, aby nie przesuwał się w trakcie jazdy. Warto zainwestować w pokrowiec, w którym zmieścimy nie tylko narty, ale i kijki. Ponadto pokrowiec przyda się, by uchronić wnętrze przed zabrudzeniem, gdy po skończonej jeździe włożymy mokre narty do samochodu.

przewożenie nart w kabinie samochodu Foto: archiwum / Auto Świat
przewożenie nart w kabinie samochodu

Bagażnik na narty i snowboard - przewożenie na haku

Specjalne platformy można także umieścić na haku holowniczym (to dość rzadko spotykane rozwiązanie). Zwykle można przewieźć kilka par nart lub desek snowboardowych (poziomo lub pionowo zależnie od modelu i producenta bagażnika). Zależnie od wytwórcy są to specjalne bagażniki narciarskie lub dodatkowe opcjonalne moduły mocowane do istniejącego bagażnika rowerowego. Niestety, rozwiązanie nie jest tanie i jest porównywalne z zakupem boksa dachowego dobrej klasy.

Bagażnik na narty i snowboard - warto pamiętać

  • Boksy dachowe to jedno z najwygodniejszych i bezpiecznych rozwiązań do przewozu nart
  • Umieszczając narty w kabinie warto schować sprzęt do pokrowca
  • W Austrii, Francji, Niemczech, Szwajcarii czy we Włoszech nie ma przepisów zabraniających przewozu sprzętu narciarskiego w kabinie samochodu
  • Uchwyty magnetyczne na dach lepiej stosować tylko w ostateczności
  • Do kosztu bagażnika dachowego na narty trzeba doliczyć jeszcze cenę belek oraz mocowań do relingów
  • Wybierając boks dachowy warto zwrócić uwagę na długość. Nie może ograniczać możliwości otwarcia klapy bagażnika

Bagażnik na narty i snowboard - najpopularniejsze według serwisu Skąpiec.pl

Hakr Alu 6 - sprawdź cenę!

Menabo Viking - sprawdź cenę!

Hakr Standard 6 - sprawdź cenę!

Thule SnowPro 745 - sprawdź cenę!

Thule SnowPro 746 - sprawdź cenę!

Thule SnowPro 748 - sprawdź cenę!

Thule Xtender 739 - sprawdź cenę!

Menabo Aconcagua - sprawdź cenę!

Menabo Igloo - sprawdź cenę!

Menabo White Bear 4 - sprawdź cenę!

Cam Davos - sprawdź cenę!

Taurus SKI 400 - sprawdź cenę!

Menabo FROZEN - sprawdź cenę!

Thule Bagażnik narciarski 739 Xtender 6 par nart - sprawdź cenę!

Taurus SnowUp 600 - sprawdź cenę!

Thule E 748 NARTX4 - sprawdź cenę!

Menabo uchwyt na narty SilverIce - sprawdź cenę!

Menabo bagażnik na narty Aconcagua - sprawdź cenę!

Hakr uchwyt na narty Alu 6 - sprawdź cenę!

Menabo Bagażnika na narty Shuttle na 2 pary - sprawdź cenę!