• Analogowe manometry do działania nie wymagają żadnego zasilania, z kolei cyfrowe pozwalają odczytywać wynik nawet w kilku jednostkach ciśnienia
  • Mierniki potrafią znacząco różnić się obsługiwanym zakresem pomiaru, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany miernik nie okaże się bezużyteczny
  • Sam pomiar ciśnienia jest bardzo łatwy i trzeba tylko pamiętać, aby dokonywać go przed rozpoczęciem jazdy lub dłuższy czas po jej zakończeniu, tj. przy zimnych oponach
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Każdy producent samochodu w instrukcji obsługi podaje wartości ciśnienia powietrza, jakie powinno mieć zastosowane w pojeździe ogumienie. Wartości te będą różniły się w zależności od szerokości opon i praktycznie zawsze dotyczą maksymalnego obciążenia pojazdu. O tym, że kontrola ciśnienia powietrza jest bardzo ważna, może świadczyć fakt, że niemal we wszystkich samochodach informacje o zalecanej wartości ciśnienia powietrza znajdziemy również na naklejce, przeważnie umieszczanej na słupku przy drzwiach, dzięki czemu nie ma potrzeby sięgania po instrukcję obsługi.

Aby zmierzyć ciśnienie powietrza w oponach, wcale nie trzeba jechać na stację benzynową — przy większości stacji znajdują się kompresory z manometrami. Tak naprawdę wystarczy kupić sobie jeden z wielu dostępnych na rynku mierników ciśnienia. I chociaż tego typu przyrząd kupimy już za naprawdę niewygórowaną kwotę, to przed zakupem warto sprawdzić, co o wybranym przez nas modelu piszą inni użytkownicy. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, że kupiony miernik albo okaże się słabej jakości, albo będzie, np. zafałszowywał wyniki. Inną alternatywą jest także zapoznanie się z rankingiem tego typu produktów, przygotowanym przez serwis skapiec.pl i prezentującym aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

Zobacz także:

1. Dunlop 871125241771 analogowy ciśnieniomierz do opon

Ten lekki i łatwy w użyciu analogowy miernik ciśnienia w oponach dostarczany jest wraz z pudełkiem do przechowywania. Przyrząd przystosowany jest do pomiaru ciśnienia w zakresie od 0 do 7,5 kg/cm kw. i można podłączać go do zaworu samochodowego, m.in. w ogumieniu aut osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych.

2. Moje Auto Ciśnieniomierz do samochodów osobowych

W etui ochronnym dostarczany jest także analogowy miernik oferowany przez Moje Auto. Aby dokonać pomiaru ciśnienia powietrza w oponie, wystarczy docisnąć końcówkę ciśnieniomierza do wentyla i po odjęciu przyrządu odczytać wskazanie. Maksymalny zakres pomiaru wynosi 3 bary.

3. Manometr analogowy Sparco 100 mm

Sygnowany przez Sparco analogowy manometr jest prostym do użycia przyrządem, który umożliwia dokonanie szybkiego pomiaru ciśnienia. Zakres pomiarowy ciśnieniomierza wynosi 0-4 bara/0-58 psi. Użytkowanie przyrządu ułatwia tarcza o średnicy 100 mm. Uchwyt ciśnieniomierza wykonany jest z anodowanego aluminium, ochronę przed uszkodzeniem zapewnia silikonowa obudowa.

4. Michelin Manometr opon 9525

Manometr Michelin jest cyfrowym przyrządem umożliwiającym szybki odczyt wartości ciśnienia na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Miernik dokonuje pomiaru z dokładnością 0,05 bara, maksymalna wartość wskazywanego ciśnienia wynosi 7 barów. Przyrząd zasilany jest bateriami i umożliwia wybór jednej z czterech jednostek pomiaru (bar, psi, kPa, kg/cm kw.).

5. OMP Racing Manometr analogowy 0-2,7 bar

W grupie analogowych manometrów swojego przedstawiciela ma także OMP. Przyrząd wyposażony jest w wężyk i ma średnicę 90 mm — dość duża tarcza ułatwia odczyt wyniku pomiaru. Na tarczy naniesione są dwie skale, jedna z zakresem 0-40 psi i druga z zakresem 0-2,7 bara.

6. Hazet 9041-1 miernik ciśnienia w oponach 9041-1

Hazet 9041-1 to pistolet z manometrem umożliwiającym odczyt ciśnienia powietrza w oponach. Przyrząd podłącza się do wentyla za pomocą wężyka. Tarcza wyskalowana jest w dwóch jednostkach, tj. psi (0-172) i barach (0-12).

7. Unitec 10924 mały kompresor, manometr do 18 barów

Manometr jest jednym z elementów niewielkiej sprężarki ułatwiającej dopompowanie kół samochodowych. Urządzenie zasilane jest z gniazdka zapalniczki (12 V) i wyposażone w 50-centymetrowy wężyk z szybkozłączką. Długość kabla zasilającego wynosi 2,8 m, a wydajność pompowania to 15 l/min.

8. Carpoint Hafner 0623209 manometr do kół

W rankingu Top 10 mierników ciśnienia w oponach dominują przyrządy analogowe, co potwierdza m.in. produkt firmy Carpoint. Manometr wyposażony jest w wężyk o długości 40 cm i umożliwia dokonywanie pomiaru w zakresie od 0 do 4 barów.

9. Automotive rtg6

Jeśli zależy nam na łatwym odczycie ciśnienia w oponach, możemy zdecydować się na manometr cyfrowy. Model RTG6 pozwala wybrać jedną z czterech jednostek ciśnienia, m.in. bary i psi, przy czym zakres pomiarowy obejmuje 0-7 bara i 0-99 psi. Ponadto przyrząd ma wbudowany miernik głębokości bieżnika opon, a także latarkę LED.

10. Carpoint 0623403 ciśnieniomierz

Osoby poszukujące kompaktowego miernika ciśnienia powietrza w oponach mogą zainteresować się kolejnym modelem oferowanym przez firmę Carpoint. Ten niewielki przyrząd umożliwia odczyt wartości ciśnienia mieszczących się w zakresie od 0,5 do 3,9 bara.