
Kompresor - przedmuchiwanieŻródło: Auto Świat / Piotr Szypylski
Kompresor - jaki warto kupić?
Podstawowe parametry kompresora to jego wydajność efektywna - czyli ilość „wypluwanego” powietrza liczona w litrach na minutę. Nie mylić ze „zwykłą” wydajnością podawaną przez producentów tych narzędzi na pierwszym miejscu - ta jest wyższa od wydajności „efektywnej” o ok. 30 proc. i nie jest tożsama z ilością powietrza, którą kompresor podaje do narzędzia.
Druga rzecz to pojemność zbiornika, w którym gromadzi się sprężone powietrze - jest to rodzaj bufora, który w pewnych sytuacjach rekompensuje zbyt niską wydajność kompresora. Co do zasady im kompresor większy i mocniejszy, tym lepszy, choć trzeba brać pod uwagę, ile mamy miejsca w garażu. Czasem najodpowiedniejszy jest tzw złoty środek: kompresor z jednej strony na tyle duży, żeby mógł on napędzić różne narzędzia, a jednocześnie na tyle poręczny, by łatwo było wyciągnąć go z garażu i pociągnąć na kółkach do sąsiada. Uwaga: kompresor, który ma być choć okazjonalnie „męczony” (np. podczas sprzątania auta) przez dłuższy czas, powinien być smarowany olejem.
Kompresor - ważne parametry
- Wydajność: sensowny kompresor ma wydajność (użyteczną!) na poziomie 250 l/min. To pozwala napędzać klucze udarowe, narzędzia do czyszczenia tapicerki, szlifierki, większość pistoletów do lakierowania, pozwala użyć ręcznej piaskarki, itp.
- Pojemność zbiornika: ok. 25 l to sensowny kompromis, taki kompresor jest jeszcze w miarę bezproblemowy w transporcie i już można podłączyć do niego pistolet lakierniczy, choć do profesjonalnego użytku to za mało - 50 litrów zapewnia dużo stabilniejszą pracę. Ale np. do napędzania gwoździarki wystarczy zbiornik o poj. 3-5 litrów. Przy pompowaniu kół pojemność zbiornika nie ma znaczenia innego niż to, że jeśli mamy zbiornik, to możemy z „nabitym” kompresorem podjechać do auta i napompować koła bez dostępu do sieci 230 V.
- Ciśnienie sprężania: większość narzędzi zadowala się ciśnieniem na poziomie 6 barów, kompresor powinien generować co najmniej 8 (straty na wężu!). Większość średniej wielkości kompresorów spełnia ten warunek.
Kompresor - zasili proste i bardziej wyrafinowane narzędzia
Poza pistoletem do pompowania kół, tanim i niezbędnym w garażu narzędziem jest pistolet do przedmuchiwania. Takim pistoletem można wydmuchać liście spod maski auta, ale też zgrubnie (lecz skutecznie!) oczyścić niemal dowolną powierzchnię z piachu czy błota. Sprężonym powietrzem z kompresora można „umyć” rower, części, narzędzia, kosiarkę, coś osuszyć, itp.

Szpary, zakamarki, łączenia - niczym szybciej i skuteczniej nie oczyścisz trudno dostępnych miejsc niż tzw. Tornadorem. Potem okolice przecierasz czystą szmatką i zostawiasz do wyschnięcia - gotowe i jak nowe!Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński
Przeczytaj też:
Ciekawym narzędziem podłączanym do kompresora jest tzw. Tornador - pneumatyczne narzędzie do czyszczenia (głównie wnętrza, w tym tapicerki) samochodu: urządzenie wyposażone jest w zbiornik na płyn czyszczący, który miesza z powietrzem i wyrzuca silnie zawirowaną mieszankę, która wprost odrywa brud z plastików czy tapicerki. To działa - nie tylko skutecznie myje zakamarki, w które nie sposób dostać się szmatą czy odkurzaczem, lecz także dogłębnie czyści lepiej dostępne miejsca, których w tradycyjny sposób domyć niemal nie sposób.
Jasny, ale zszarzały plastik? Jeśli tym narzędziem nie uda się go domyć, to już niczym... Wada: Tornadorem pracuje się niezbyt szybko, a pracy tej towarzyszy hałas kompresora i samego narzędzia. Dodatkowo w czyszczonym aucie unosi się silnie zatomizowana mieszanka chemii z powietrzem - użycie maseczki ochronnej ma głęboki sens. Tornadory produkowane są przez różne firmy, a ceny, choć narzędzia te wyglądają podobnie, wahają się od 100 do ponad 1000 zł - warto celować gdzieś w środek. Uwaga: każdy Tornador ma wysokie zapotrzebowanie na powietrze - kompresor powinien mieć wydajność przynajmniej ok. 250 l/min.
Tornadory do czyszczenia wnętrza - sprawdź ceny!
Kompresor - co jeszcze można wykorzystać?

Kompresor - zabezpieczanie antykorozyjneAuto Bild
Inne narzędzia pneumatyczne, których można użyć w garażu: klucz do pompowania kół z manometrem, klucz udarowy do kół, pistolet do lakierowania, szlifierka kątowa, pistolet do nakładania zabezpieczeń antykorozyjnych, różne wiertarki, pilarki, gwoździarki, pistolety do piaskowania, itp. Zaletą narzędzi pneumatycznych jest to, że są lżejsze i tańsze od odpowiedników elektrycznych. Ale trzeba mieć kompresor, by je napędzić...