• Przy zakupie maty masującej najlepiej ją wcześniej przetestować
  • Droższe maty mają więcej rodzajów masażu
  • Nie każda mata ma regulację a bez niej czasami nie ma sensu jej kupować

Któż tego nie zna - długa podróż, kark i ramiona sztywnieją, aż chciałoby się chwile odprężyć, by móc bezpiecznie jechać dalej. Seryjne fotele z masażem to jednak dodatek nie spotykany w naszych samochodach jakoś wybitnie często, poza tym - powiedzmy sobie szczerze - skuteczność niektórych foteli masujących można uznać za raczej znikomą. Częściej jest tak, że masowany odczuwa jedynie dyskomfort i irytację, więc po chwili system wyłącza. Jedyna zaleta - nagły zastrzyk irytacji pozwoli... się nieco przebudzić, nie trzeba będzie sięgać po kawę ani energetyk.

„Fabryczny” masaż, owszem, sprawdzi się, ale zazwyczaj w autach pokroju Mercedesa klasy S albo Bentleya Continentala. Reszta z nas, jeśli ma ochotę trochę się zrelaksować, będzie musiała sięgnąć po uniwersalne maty masujące. Wybór? Jest dość duży, ale - jak pokaże nasz test - nie każdym produktem warto się zainteresować.

Maty masujące - na fotel, czy na łóżko?

Zacznijmy od tego, by odróżnić matę masującą przeznaczoną na fotel - czy samochodowy, czy każdy inny - od takiej, którą można zastosować podczas leżenia na łóżku. W naszym wypadku, co zrozumiałe, zajmiemy się jedynie tymi pierwszymi, gdyż maty łóżkowe, choćby ze względu na swoje rozmiary, do samochodu absolutnie się nie nadadzą. Warto też pamiętać o tym, że mata masująca do zastosowania w pozycji siedzącej jest zazwyczaj znacznie skuteczniejsza od tej nakładanej na łóżko. Do „prawdziwego” masażu, co jasne, brakuje, ale w przypadku droższych produktów naprawdę nie jest źle.

Absolutna podstawa, jeśli chodzi o wybór maty to dwie funkcje: ogrzewanie i masaż wibracyjny. Nieco droższe produkty posiadają też np. funkcję masażu Shiatsu (patrz dalej) lub pulsacyjnego. Maty masujące ma w ofercie większość producentów liczących się w branży, czyli np. Medisana, Beurer und HoMedics. Ważne: jeżeli mata ma być stosowana w aucie, najlepiej, by była wyposażona w odpowiednią wtyczkę do gniazda 12V.

Maty masujące - rodzaje

Produkty dostępne na rynku znacząco się od siebie różnią, jeśli chodzi np. o zakres i technikę masażu. Te najwygodniejsze mają na wyposażeniu pilota, za pomocą którego da się względnie wygodnie programować funkcje i zmieniać ustawienia. Jeśli chodzi o maty masujące aftermarketowe, to ze względu na mnogość technik i bogactwo oferty, nie jest łatwo wprowadzić czytelny podział, gdyż wiele produktów ma wbudowanych co najmniej kilka rodzajów masażu.

  • Masaż Shiatsu: maty Shiatsu wykonują przyjemne okrężne ruchy masujące o szerokim zakresie (głównie plecy!). Technika Shiatsu w mniejszym zakresie dostępna jest też w wielu „zwykłych” matach.
  • Masaż wibracyjny: wibracje wywołują rozluźnienie napiętych mięśni. Ten typ maty najlepiej stymuluje krążenie.
  • Masaż rolkowy: tej funkcji zazwyczaj nie posiadają najtańsze maty, a... szkoda. Masaż wibracyjny ma najwięcej wspólnego z „prawdziwym”, stosowanym przez zawodowego masażystę. Rolki masujące przesuwają się wzdłuż kręgosłupa i grup mięśni.
  • Masaż pulsacyjny: polega na punktowym uciskaniu wybranych miejsc, jest więc zorientowany na mniejszy obszar. Najczęściej funkcja występuje w matach przeznaczonych do masażu karku.

W tym miejscu warto po raz kolejny podkreślić, że np. masaż Shiatsu, wykonywany przez profesjonalnego terapeutę, wkładającego w zabieg odpowiednią ilość energii, ma ogromną przewagę nad tym, co oferują maty masujące. Ale z drugiej strony, w podróży lub podczas drogi powrotnej z pracy do domu lepszy taki masaż niż żaden.

Zalety mat Shiatsu: intensywny masaż pobudzający, pionowe lub okrężne ruchy stymulujące plecy i okolice kręgosłupa, intensywnie rozluźnia napiętą muskulaturę pleców. W wielu przypadkach intensywniejszy i wydajniejszy niż masaż rolkowy. Wada: nie umywa się do profesjonalnego masażu Shiatsu.

Maty masujące - poradnik kupującego

Główny problem z matami masującymi polega na tym, że w większości są to produkty uniwersalne, przeznaczone dla dość dobrze zbudowanych i stosunkowo wysokich osób. Jeśli jednak budowa twojego ciała znacząco odbiega od normy w którymkolwiek kierunku, powinieneś poszukać produktu dającego choćby niewielką możliwość regulacji zakresu. To istotne zwłaszcza w przypadku mat przeznaczonych do masowania karku - tu nawet mała zmiana ustawień może sprawić, że masaż początkowo zupełnie nic niedający, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zmieni się w całkiem miłe przeżycie!

Na jakie funkcje zwrócić uwagę? Większość mat ma już w standardzie funkcję ogrzewania, natomiast zakres pozostałych dodatków może się znacząco różnić, oczywiście w zależności od ceny zakupu. Jeżeli planujesz zakup maty w nieco niższej cenie, zwróć przede wszystkim uwagę na funkcje, które bedą Ci najbardziej potrzebne. Jeżeli cierpisz na bóle związane z określoną partią pleców/karku wybierz zatem produkt z funkcją masażu punktowego, a Shiatsu swobodnie odpuść. Jeśli z kolei dysponujesz wysokim budżetem, celuj w matę z jak największą liczbą ustawień i opcji, bo nawet jeśli nie skorzystasz z nich ty, to może się ona przydać np. twoim domownikom.

Jeśli chodzi o produkty z wyższej półki, to wśród użytkowników najbardziej lubiane są te, które potrafią w różny sposób masować różne części pleców karku, oczywiście wszystko w tym samym czasie. Takie coś potrafi np. Medisana MC822, którą wyposażono w trzy osobne strefy masujące. Jeśli jeszcze każda ze stref posiada indywidualną regulację intensywności masażu, to mówimy już o naprawdę dobrej macie masującej. Najbardziej luksusowe produkty dodatkowo wymasują też twoje pośladki i uda.

Maty masujące - którą markę wybrać?

Jak pokazuje praktyka - w tym i nasz test - najlepsze obecnie maty masujące mają w ofercie trzy firmy: Beurer, Homedics, Medisana. Sęk w tym, że potrafią być one drogie, więc powtórzmy - jeśli celujesz w prostszy produkt, wyposażony w konkretny typ masażu, też będziesz zadowolony! Ważne jest to, by skorzystać ze sklepu stacjonarnego, dającego możliwość przetestowania poszczególnych mat - wysyłkowo może i będzie taniej, ale wcale nie wiadomo, czy lepiej! Co z masażem karku? Jak wspomnieliśmy, są na rynku maty wyposażone w taką funkcję. Tu trzeba jednak pamiętać o tym, by celować w produkty mające choćby niewielki zakres regulacji. Najtańsze maty takiej możliwości zazwyczaj nie dają!

Mata masująca Beurer MG300

Beurer MG300 Foto: Skąpiec.pl
Beurer MG300

Zaletą maty do masażu Beurer MG 300 jest to, że dokładnie masuje plecy i szyję. System pracy głowic opracowano tak, aby można było dostosować go do naszych indywidualnych potrzeb. Natomiast jej pokrycie jest łatwo utrzymać w czystości dzięki temu, że można ją prać w temperaturze 40 stopni. Sprawdź cenę!

Mata masująca Medisana MC 825

Medisana MC 825 Foto: Skąpiec.pl
Medisana MC 825

Zastosowanie pokrowca masującego Medisana MC 825 to dobre samopoczucie po pracowitym dniu. Pokrowiec masujący Medisana MC 825 wyposażono w intensywny masaż shiatsu, który zapewniają dwie głowice masujące w okolicy szyi i ramion oraz dwie obrotowe podwójne głowice do masażu pleców. Za pomocą pilota sterującego można wybierać pomiędzy strefami masażu "górny grzbiet", "dolny grzbiet" i "całe plecy". Sprawdź cenę!

Mata masująca Medisana MC 822

Medisana MC 822 Foto: Skąpiec.pl
Medisana MC 822

Medisana MC 822 to uniwersalna mata masująca, którą wyposażono w trzy strefy masażu: całą tylną, górną lub dolną część pleców. Jest możliwość wyboru intensywności masażu poprzez jeden z trzech poziomów. Ponadto matę Medisana MC 822 wyposażono w funkcję masażu Shiatsu, która oferuje oddzielnie włączany masaż wibracyjny w fotelu i opcjonalnie czerwone światło i funkcję ogrzewania. Sprawdź cenę!

Mata masująca HoMedics CBS 1000

HoMedics CBS 1000 Foto: Skąpiec.pl
HoMedics CBS 1000

Uniwersalna mata do masażu CBS 1000 Shiatsu MAX firmy HoMedics wyposażona jest w mechanizm T-massage, który pokrywa o 80% więcej pleców i oferuje relaksujący masaż shiatsu, wałka i wibracji. Przełączalna funkcja ogrzewania wspomaga również rozluźnienie i uwolnienie napięcia mięśniowego i bólu szyi, ramion i pleców. Różne funkcje masażu można ustawić za pomocą wygodnego pilota zdalnego sterowania. Sprawdź cenę!

Mata masująca Beurer MG295

Beurer MG295 Foto: Skąpiec.pl
Beurer MG295

Mata do masażu Beurer MG 295 posiada 4 głowice do masażu Shiatsu pleców, obracające się parami z techniką odchylania głowic w 3D oraz 2 głowice do masażu Shiatsu karku. Dodatkowo mata posiada możliwość wyboru 3 stref masażu. Sprawdź cenę!