Sezon na wymianę opon w pełni. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na pewien tajemniczy element samochodu. Chodzi o nalepkę ukrytą zazwyczaj na klapce wlewu paliwa lub w okolicach drzwi. Wielu kierowców ją ignoruje, a to błąd, bo zawiera ona ważne informacje mogące uratować życie pasażerom i przedłużyć żywotność pojazdu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Najważniejsze wiadomości na temat eksploatacji samochodu można przeczytać w jego dokumentacji. Jednak często producenci aut w różnych miejscach pozostawiają ważne informacje, np. tabliczki znamionowe obecnie są naklejane we wnęce drzwi przy środkowym słupku.

Nalepka na klapce wlewu paliwa lub słupku — co oznacza?

Niewielka naklejka zawiera bardzo istotne informacje. Są to dane na temat właściwego ciśnienia w oponach w zależności od pory roku oraz stopnia obciążenia pojazdu pasażerami i bagażami. Najczęściej występuje w dwóch charakterystycznych miejscach na klapce zasłaniającej wlew paliwa lub na słupku "B", który znajduje się między przednimi i tylnymi drzwiami, a czasami znaleźć się może także przy kole zapasowym w bagażniku lub w schowku. W warunkach domowych informacje na ten temat można sprawdzić w internecie lub na stronie producenta. Jednak w trasie, gdy zauważymy drastyczny spadek ciśnienia, wystarczy zajrzeć w jedno ze wspomnianych miejsc, aby sprawdzić jego optymalną wartość.

Nalepka informuje o prawidłowym ciśnieniu powietrza w oponach w zależności od warunków jazdy Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świat
Nalepka informuje o prawidłowym ciśnieniu powietrza w oponach w zależności od warunków jazdy

Dlaczego należy sprawdzać ciśnienie w oponach?

Zbyt niskie ciśnienie w oponach może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wpływa to na szybsze zużywanie się opon i ścieranie bieżnika. Powoduje także m.in. zwiększenie odkształceń i wzrost temperatury pracy, co może doprowadzić do rozerwania opony podczas jazdy. Warto przypomnieć też, że ubytek o tylko 0,5 bara wydłuża drogę hamowania nawet o cztery metry.