• Wycieraczki są bagatelizowanym, ale bardzo ważnym elementem bezpiecznej jazdy
  • O potrzebie wymiany przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy już nie są one w stanie spełniać swojej funkcji
  • Na poprawę działania wycieraczek są trzy sposoby, część może ograniczyć koszty
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Bagatelizowanie widoczności może bardzo szybko skończyć się kolizją z innym autem lub rowerzystą, bądź potrąceniem pieszego. W okresie letnim brudne szyby i nie najlepsze wycieraczki jeszcze można przeboleć, jednak gdy noc przeważa nad dniem, na ulicach jest szaro, a mokre drogi są codziennością, słaba widoczność może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Dlatego sprawdźmy swoje wycieraczki. Ich zadanie jest proste i nikomu nie trzeba tłumaczyć, że mają kluczowe znaczenie do bezpiecznego poruszania się po drogach. Niestety ich stan często jest bagatelizowany. Zniszczone wycieraczki rozmazują jedynie brud na szybie, co powoduje ograniczenie widoczności, dodatkowe refleksy, więc także oślepianie kierowcy.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Wycieraczki można próbować regenerować

Co zrobić z taką wycieraczką? Opcje są trzy. Najprościej jest pójść do sklepu i kupić nową. Na rynku jest wiele produktów, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Z doświadczenia swojego i innych kierowców, lepiej jednak wybierać produkty renomowanych firm, bo choć pióro jest droższe, starczy na dużo dłużej niż te najtańsze.

Inną opcją są tzw. regeneratory do wycieraczek. Ich zadaniem jest przycięcie gumy wycieraczki, tak by uszkodzona, poszarpana część została usunięta. Na rynku jest wiele tego typu produktów, niestety te najtańsze nie dają zamierzonego efektu, jednak produkty droższe mogą być skuteczne. Ważne, by nożyk urządzenia był bardzo ostry. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że ten sposób działa na gumę, która nie jest stara i sparciała, a jedynie uszkodzona mechanicznie.

Trzecią możliwością jest wymiana samej gumy w wycieraczce. Na rynku można kupić gumy, które wsuwa się do pióra. Dziś jednak coraz mniej wycieraczek ma taką możliwość. Jeśli w naszych wycieraczkach możemy to zrobić, warto spróbować. Wyjdzie taniej niż wymiana całego pióra, choć co do skuteczności takiej wymiany opinie również są podzielone.

Zadbaj o wycieraczki, a posłużą dłużej

Niewiele też myśli o tym, że o wycieraczki trzeba zadbać. Do prawidłowego i bezpiecznego działania guma potrzebuje wody, która pozwala spokojnie prześlizgnąć się po powierzchni szyby. Ponadto bardzo często wycieraczki niszczą się przez odrywanie ich siłą od szyby, gdy te są przymarznięte. Wtedy bardzo łatwo uszkodzić powierzchnię gumy.

W końcu jednak każda wycieraczka będzie do wymiany, a to z powodu jej starzenia. Podobnie jak z każdym gumowym elementem, z upływem czasu parcieje i pęka, co wyklucza prawidłowe działanie. Wtedy nic już jej nie uratuje.

Pióra wycieraczek także rysują szybę, a jeśli wycieraczki są stare, może nawet dojść do rysowania twardych elementów pióra po szybie. Niekiedy da się zauważyć szyby, które mają białą smugę w zakresie pracy wycieraczki. Takie uszkodzenie powoduje stara i zniszczona wycieraczka.

Miej ze sobą płyn do spryskiwaczy

Pozostając jeszcze przy uszkodzeniach szyby, pamiętajmy, że działanie "na sucho" wycieraczki nie tylko uszkadza gumę, ale także powierzchnię szyby. W okresie jesienno-zimowym, gdy na szybie jest sól, piach i inne twarde zanieczyszczenia, łatwo szybę porysować. Dlatego w komplecie z dobrymi piórami, zawsze powinniśmy mieć płyn do spryskiwaczy. Jest on szczególnie przydatny właśnie teraz, bez niego często zmycie zanieczyszczeń jest niemożliwe w czasie jazdy.