Wymiana koła to – przynajmniej w teorii – czynność łatwa i nieskomplikowana. W praktyce bywa z tym różnie, bo błędy popełnione już podczas samego dokręcania śrub bądź nakrętek (niewidoczne na pierwszy rzut oka!) mogą doprowadzić do różnych problemów – od ich niedokręcenia (ryzyko odpadnięcia koła podczas jazdy), poprzez przekręcenie gwintu, a kończąc na problemach z odkręceniem.

W ostatnim przypadku powód jest prawie zawsze ten sam: krzywo nakręcona nakrętka na szpilkę lub źle wkręcona śruba w piastę – dokręcane kluczem pneumatycznym – to gwarancja problemów i wydatków. Jak dużych? To zależy od naszej wiedzy i uczciwości mechanika.

Przede wszystkim nie trzeba od razu wymieniać piasty z łożyskiem i wydawać 500-750 zł (tyle zapłacicie za jej wymianę poza ASO do popularnych samochodów). W przypadku ukręconej szpilki trzeba zdemontować zacisk hamulcowy, klocki, tarczę, wybić szpilkę z piasty i zamocować nową. Operacja nie jest trudna i można ją wykonać samemu.

Jak to się robi, prezentujemy w galerii, a koszty wymiany, jeśli nie trzeba demontować piasty, powinny zamknąć się w niecałych 100 zł: nowa szpilka kosztuje od 8 do 25 zł, oryginalna nakrętka – 15-25 zł, a koszt robocizny 60-70 zł.

Oczywiście, zdarza się, że szpilka jest zapieczona. Odradzamy wybijanie jej na siłę, gdyż może zakończyć się uszkodzeniem piasty bądź łożyska. Należy wówczas zdemontować piastę, co podnosi koszt robocizny – może wzrosnąć 2-, a nawet 3-krotnie. W przypadku ukręconej śruby w piaście sprawa się nieco komplikuje.

Niezbędne są: wiertarka, komplet wierteł dobrej jakości i zestaw solidnych wykrętaków. Niestety, zakup kompletu markowych wykrętaków to wydatek 100-200 zł, dlatego z urwaną śrubą warto udać się do mechanika.

Wykręcanie wygląda następująco: wiercimy mały otwór centralnie w urwanej śrubie, rozwiercamy go większym wiertłem i wykręcamy wykrętakiem o odpowiedniej średnicy. Przed wykręcaniem niektórzy mechanicy profilaktycznie podgrzewają piastę w okolicy zerwanej śruby (nie wolno z tym przesadzać).

Koszty? Trudno je jednoznacznie określić. Jak twierdzą mechanicy: „To dłubanina! Wykręcenie urwanej śruby może trwać godzinę, dwie, a czasami nawet trzy”. Koszt roboczogodziny poza ASO to przeważnie 60-90 zł. Rachunek jest więc prosty.

Pamiętajcie, zawsze należy patrzeć na ręce osobom, które wymieniają koła. Wkręcając śruby bądź nakrętki, najpierw powinny wykonać min. 3-4 obroty ręką (śruba musi wkręcać się lekko), a dopiero wtedy można używać klucza pneumatycznego.