Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Eksploatacja > Zaparowane szyby w samochodzie - mandat. Są sposoby na rozwiązanie problemu

Zaparowane szyby w samochodzie - mandat. Są sposoby na rozwiązanie problemu

Problem z zaparowaniem szyb w aucie najczęściej pojawia się podczas deszczu lub lekkiego mrozu. Przetarcie 'okienka' na wprost kierowcy nie wystarczy, aby bezpiecznie jechać. Gdy dojdzie do wypadku, zaparowana szyba może być uznana za okoliczność obciążającą lub wręcz dowód, że to my jesteśmy winni spowodowania zagrożenia na drodze. Są już takie wyroki! Tymczasem wiecznie zaparowane szyby w samochodzie to nie jest jego cecha, tylko – w zdecydowanej większości przypadków – usterka. Jak ją zwalczyć?

Zaparowane szyby w samochodzie
Zaparowane szyby w samochodzie Źródło: Shutterstock / VISKA
  • W większości przypadków problem z zaparowanymi szybami wynika z usterki, którą można łatwo usunąć. Najczęściej nie jest to nic poważnego
  • Najczęstszą przyczyną parowania szyb w samochodzie jest niewymieniony w porę filtr kabinowy
  • Przyczyną parowania szyb w samochodzie może być też nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji

Aby pozbyć się zaparowanych szyb w samochodzie, można zacząć od starannego umycia szyb, można też użyć specjalistycznej chemii, którą nakłada się na umyte wcześniej szyby od strony wnętrza samochodu. Nie zawsze to jednak pomoże, gdyż – jak już wiemy – zaparowane szyby to najczęściej wynik usterki. Jest kilka potencjalnych powodów problemów z zaparowaniem szyb w aucie.

Przeczytaj także: Policjanci nie odpuszczają. Kierowcy dostają po 2 tys. zł mandatu

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego w samochodzie parują szyby?

Woda może dostawać się do samochodu w różny sposób – zimą np. w formie śniegu, który wnosimy na butach. Jednak to, co warto sprawdzić, to działanie odpływów wody z podszybia albo tzw. wanny szyberdachu. Odpływy mogą być zwyczajnie zatkane, o czym łatwo się przekonać, nalewając nieco wody na podszybie (w miejsce, gdzie naturalnie wlewa się w czasie deszczu) albo – po otwarciu szyberdachu – do ramki wokół okna dachowego.

Woda powinna natychmiast spłynąć specjalnymi odpływami (zwykle w okolicach przednich błotników). Jeśli nie spływa, to mamy problem – zapewne część trafia do kabiny, a wilgoć we wnętrzu (np. pod deską rozdzielczą czy pod nogami) wspomaga parowanie szyb. Aby zapewnić drożność odpływów, należy regularnie odkurzać liście z podszybia i okolic, zatkane odpływy można spróbować przedmuchać sprężonym powietrzem. Jeśli to nie pomaga i woda nadal stoi (albo co gorsza, wlewa się do wnętrza), trzeba odwiedzić serwis – warto!

Zaparowane szyby w aucie. Problem z przepływem powietrza

Liście i drobne gałązki należy usuwać spod maski co najmniej raz w roku – przed zimą
Liście i drobne gałązki należy usuwać spod maski co najmniej raz w roku – przed zimąŹródło: Auto Bild

Warunkiem przejrzystych szyb w samochodzie jest nieustanna wymiana powietrza w kabinie i nie zastąpi jej preparat chemiczny naniesiony na szkło. Dopływ świeżego powietrza do wnętrza mogą ograniczać liście zbierające się w okolicach podszybia. Trzeba je odkurzać, ale ostrożnie – jeśli mamy zwykły domowy odkurzacz, lepiej nie zassać nim wody. Druga rzecz (zapewne 99 proc. problemów z parowaniem szyb) to zatkany filtr kabinowy. Filtr należy wymienić, a doraźnie (ale naprawdę chwilowo) można go po prostu wyjąć. Jeśli pomogło, wiemy już, co robić: kupić nowy filtr kabinowy i zamontować go. Na zimę lepszy od węglowego będzie zwykły, który w mniejszym stopniu ogranicza przepływ powietrza.

Naprawdę doraźnie: pomaga uchylenie szyb albo szyberdachu podczas jazdy.

Filtry kabinowe – zużyty i nowy
Filtry kabinowe – zużyty i nowyŹródło: Auto Świat

Zaparowane szyby w aucie. Co z klimatyzacją?

W samochodzie z klimatyzacją należy używać jej także w warunkach przejściowych – nie do schładzania wnętrza, a do... właśnie do odparowania szyb. Zdarza się, że problemem powodującym zaparowanie szyb jest zablokowany mechanizm sterujący nawiewem. Naprawa jest zadaniem "warsztatowym".

Przeczytaj także: Oszuści mają nową metodę — na wypadek. Tak kradną całe majątki ofiar

Zaparowane szyby w samochodzie: możesz mieć za to kłopoty!

Z powodu zaparowanych szyb w samochodzie, jeśli np. potrącimy pieszego, możemy mieć mnóstwo kłopotów. Tragiczne wypadki z tego powodu zdarzają się i bywają tragiczne w skutkach.

Z powodu zaparowanych szyb można też dostać zupełnie zasłużony mandat, gdyż jest to wykroczenie przeciwko Kodeksowi drogowemu, który mówi:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

Co zaś do praktycznej odpowiedzialności, to można też – właśnie z powodu zaparowanych szyb w samochodzie – zostać uznanym winnym w procesie karnym i wcale nie jest to jakaś nowość. Poniżej fragment uzasadnienia jednego z wyroków, który zapadł już kilka lat temu właśnie w takiej sprawie:

"Oskarżoną U. K. uznaję za winną tego, że w dniu 27 października 2015 r. w W., na ul. (...), kierując samochodem osobowym marki T. (...) o nr rej. (...), jadąc po parkingu przed sklepem (...) i wykonując manewr skrętu w prawo, zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych, umyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym określone w art. 3 ust. 1 i art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz nieumyślnie w art. 26 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, w ten sposób, że z uwagi na brak utrzymania szyby przedniej pojazdu w należytym stanie, zapewniającym dostateczne pole widzenia, nie zachowała szczególnej ostrożności i nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu (...)"

Policja apeluje o rozsądek

Brak odpowiedniej widoczności może być równie niebezpieczny, jak prowadzenie pod wpływem alkoholu - ostrzegają policjanci ruchu drogowego - Czasem kierowcy ulegają pokusie, by jedynie częściowo oczyścić szybę, pozostawiając małe „okienko” do patrzenia. To nie tylko nieodpowiedzialne, ale i niezgodne z przepisami.

- komentuje policja i przypomina, jak ważna jest dobra widoczność za kierownicą. Policjanci ostrzegają, że nadchodząca zmiana aury może nieść poważne zagrożenia na drogach, jeśli kierowcy nie zadbają o odpowiednie przygotowanie swoich pojazdów.

Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków