Wiadomo już, że okienko podatkowe potrwa do końca marca. Znany jest też kształt przyszłych przepisów. Z taką wiedzą łatwiej można podjąć decyzję, czy kupić auto już teraz, czy może lepiej poczekać z tym do kwietnia.

Czasu na decyzję jest coraz mniej

Przedsiębiorcy nie będą mieli aż tak dużego wyboru. Dodatkowy miesiąc to mimo wszystko zbyt mało czasu, żeby zamówić kolejną partię aut w fabrykach. Jednak nie oznacza to, że w marcu w salonach nie będzie już czego szukać. Jak zapewnił nas Robert Mularczyk z Toyoty, firma postara się utrzymać ofertę takich aut do końca trwania okienka. Podobne deklaracje złożyło Volvo. W razie potrzeby samochody mają być ściągane od importerów z innych krajów. Oczywiście, wybór będzie ograniczony, a o wybrzydzaniu raczej nie może być mowy. Jednak – jak twierdzi Krzysztof Ugolik z firmy PwC – część aut z homologacją ciężarową będzie cieszyć się powodzeniem także po zmianie przepisów. „Ciężarowe” osobówki pozwolą przedsiębiorcom na odliczanie 50 proc. VAT-u z paliwa od kwietnia, a nie – jak w przypadku pozostałych – od 30 czerwca 2015 r.

TAK JEST TERAZ:

  • 100 proc. VAT-u odliczysz od osobówki z homologacją ciężarową - aktualnie dzięki okienku podatkowemu przedsiębiorcy mogą liczyć na pełne odliczenie VAT-u od ceny zakupu nowego auta osobowego. Warunkiem jest homologacja ciężarowa – uzyskana przez producenta lub importera (z kratką). Jednak żeby skorzystać z odliczenia, auto trzeba odebrać od dilera przed zmianą przepisów, tj. do 1 kwietnia 2014 r.

TAK BĘDZIE OD 1 KWIETNIA 2014 R.:

  • 100 proc. VAT-u odliczysz od auta osobowego używanego tylko w firmie - po zmianie przepisów przedsiębiorcy nadal będą mogli odpisać pełen podatek VAT od cen zakupu samochodów osobowych, części i paliwa. Nowością jest to, że nie będzie już konieczna homologacja ciężarowa. Od kwietnia przedsiębiorcy odpiszą pełen podatek VAT w przypadku każdego pojazdu osobowego, bez względu na ładowność i typ nadwozia. Oczywiście, przywilej ten będzie obarczony pewnymi ograniczeniami – auto można wykorzystywać wyłącznie w celach firmowych. Taka forma rozliczenia wymaga także spełnienia kilku warunków:samochód trzeba będzie zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego,musi być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu (nie dot. konstrukcji, które uniemożliwiają użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, np. pojazdy specjalistyczne).

Dokument taki będzie musiał zawierać:

  • numer rejestracyjny pojazdu,opis trasy (skąd – dokąd),numerację kolejnych wpisów,datę i cel wyjazdu,liczbę faktycznie przejechanych kilometrów,potwierdzenie podpisem autentyczności wpisu.

Wspomnianą ewidencję będzie można prowadzić w formie elektronicznej. Rzetelność ewidencji mają weryfikować urzędnicy skarbówki – w przypadku wykrycia nieprawidłowości lub nieokazania ewidencji do kontroli przedsiębiorcy może grozić kara. Grzywna za przestępstwa skarbowe wynosi od 10 do 720 tzw. stawek dziennych – wysokość kary nie może być niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia ani wyższa niż jej 400-krotność.

  • 50 proc. VAT-u odliczysz od auta firmowego używanego także prywatnie - przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wykorzystywać samochody firmowe (osobowe)także w celach prywatnych, po 1 kwietnia również zyskają wolną rękę w wyborze auta – homologacja ciężarowa będzie zbędna. Jednak w tym przypadku odpiszą tylko 50 proc. wartości podatku VAT od ceny zakupu samochodu, bez ograniczenia kwotowego. Ustawa mówi tu o zasadzie 50-50-50, czyli możliwości odliczenia 50 proc. od: ceny zakupu pojazdu, kosztów utrzymania (m.in. serwisu i części zamiennych) oraz paliwa. Jednak w tym samym dokumencie ustawodawca zawarł kolejne ograniczenie dotyczące odpisów podatku od paliwa. Zgodnie z nim nie będzie to możliwe aż do 30 czerwca 2015 r. Przewidziano jednak wyjątki, których to nie dotyczy – chodzi o samochody o odpowiednio określonej ładowności. Zaliczają się do nich auta osobowe, w których liczba siedzeń (łącznie z miejscem dla kierowcy) wynosi:

1, jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg;2, jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg;3, jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg;4 i więcej przy ładowności powyżej 500 kg.

VAT od paliwa w 3 wariantach

To, jaką część podatku VAT uda się odliczyć od paliwa po 1 kwietnia 2014 r., zależy głównie od tego, jak będzie użytkowany samochód. W przypadku samochodów innych niż ciężarowe o dmc do 3,5 t używanych wyłącznie w celach firmowych, przedsiębiorca odliczy cały VAT od paliwa. Jednakkonieczne będzie prowadzenie szczegółowej ewidencji pojazdu, a za nieprawidłowości będą grozić grzywny. Z kolei, jeśli auto osobowe będzie spełniać też rolę prywatnego, firma odpisze tylko połowę VAT-u od paliwa, ale dopiero po 30 czerwca 2015 roku. Ci, którzy zechcą skorzystać z odpisu wcześniej, będą musieli kupić auto z konkretną, określoną w ustawie ładownością, uzależnioną od liczby miejsc. Dziś warunki te spełniają m.in. osobówki z homologacją ciężarową.

CZYTAJ WIĘCEJ: