Już nieraz przekonałem się, że wyjazd na kemping może być lepszą formą spędzania wakacji, niż korzystanie z hoteli i pensjonatów. To, jaką dają swobodę i możliwości, bije na głowę ofertę hoteli, a w dodatku może się okazać, że jest to znacznie tańsza opcja wypoczynku. Wystarczy się dobrze przygotować i okazuje się, że wcale nie trzeba obawiać się dyskomfortu w porównaniu do spędzania czasu w pokoju. I nie musimy od razu mieć kampera, czy przyczepy. Na kemping wystarczy mieć namiot, a wersja dachowa do samochodu to już bardzo wygodny rodzaj domu, w którym wielu nas bez problemu wypocznie.
Dzisiejsze pola kempingowe są bowiem czymś więcej, niż tylko kawałkiem trawy, na którym możemy postawić swój samochód. Zupełną podstawą jest to, że mamy wygodne toalety i prysznice, do tego często miejsce na ognisko, miejsca do gier i zabaw zarówno dla młodszych, jak i starszych gości. Często są też bary i restauracje, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić pobyt.
Ponadto pola kempingowe często znajdują się w bardzo atrakcyjnych miejscach - w Polsce znajdziemy miejsca zarówno nad samym morzem, jak i mazurskimi jeziorami, a na południu niemal u podnóża gór. Można zresztą przebierać wśród różnego rodzaju pól kempingowych w całej Polsce i nie musimy być skazani na jedno miejsce podczas całych wakacji. Wręcz lepiej tak nie robić, mając tak dużą swobodę.
O czym koniecznie trzeba pamiętać na kempingu?
Nie jest jednak tak, że wszystko jest idealnie, bo spanie w samochodzie, czy pod namiotem wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, na które trzeba być gotowym. Dlatego przed przyjazdem na pole kempingowe obowiązkowo trzeba się zaopatrzyć w... papier toaletowy. To podstawa, bo choć w sanitariatach papier jest, to często dochodzi do sytuacji, że skończy się, zanim braki zostaną uzupełnione. Ta "mała" niedogodność może nam skutecznie zepsuć wypoczynek.
Dotyczy to też innych produktów higienicznych jak podpaski, mokre i suche chusteczki. Musimy pamiętać też o środkach przeciw komarom i kremach do opalania, warto mieć także na przykład spiralki odstraszające owady. Niezbędne mogą się także okazać ręczniki papierowe, płyn i gąbki do naczyń. Na kempingach najczęściej znajdziemy specjalne strefy ze zlewami, gdzie bez problemu możemy umyć brudne naczynia.
Co koniecznie trzeba zabrać na kemping?
To ważne, bo pobyt na kempingu najczęściej wiąże się z robieniem własnych potraw. Oczywiście na wakacjach zapewne będziemy też często korzystać z restauracji, ale niemal na pewno zechcemy zjeść coś "na szybko" albo po prostu zrobić sobie kolację lub śniadanie na łonie natury. Tym bardziej że korzystając z kampera, mamy na to duże możliwości.
Zdecydowana większość samochodów kempingowych i przyczep ma bowiem palnik gazowy i umywalkę, możemy więc bez trudu gotować w aucie. Choć ilość miejsca raczej nie pozwoli na zrobienie wykwintnych dań, to już jajecznica, czy inne szybkie i proste dania są jak najbardziej możliwe do wykonania. Poza tym to jedyny sposób, by podgrzać jedzenie, zatem przyda się, nawet do podgrzania dań gotowych, czy chociażby zagotowania wody. Istotne jest więc, by przed wyjazdem sprawdzić, czy butla z gazem jest pełna, choć na polu kempingowym często istnieje możliwość, by ją napełnić.

Umywalka i kuchenka gazowa w kamperzeŻródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński
Co, jeśli wyjeżdżamy na kemping z namiotem dachowym i nie będziemy mieli kuchni? Nic straconego, bowiem dziś oferta produktów do biwakowania jest tak duża, że wystarczy kupić prostą kuchenkę turystyczną i zaopatrzyć się w kartusze. Ich koszt jest niewielki — od kilkudziesięciu złotych w górę.
Mając kampera, mamy także spore możliwości przechowywania jedzenia, ze względu na obecność lodówki. Po podłączeniu samochodu do stanowiska z prądem możemy bez problemu kupować jedzenie na zapas, pamiętając oczywiście o tym, że lodówki w autach kempingowych nie są duże. W przypadku nocowania pod namiotem mamy dwie opcje: zakup lodówki turystycznej, którą podłączymy w samochodzie (trzeba jednak uważać, by nie rozładować nią akumulatora w aucie) lub ograniczyć się do dań gotowych, których data do spożycia jest długa i nie są podatne na zepsucie, nawet jeśli trzymamy je w rozgrzanym samochodzie. Świeże produkty z kolei przygotowywać i zjadać niedługo po ich zakupie.
Dlaczego czystość na kempingu jest ważna?
Ważnym aspektem podczas pobytu na kempingu jest również utrzymywanie czystości. Przydadzą się więc worki na śmieci, trzeba także pamiętać o segregacji, która dziś jest standardem na kempingach. Ponadto, w kwestii czystości, najlepiej wszystko odkładać na swoje miejsce. Często bowiem zdarza się, że gdy rzeczy nie leżą na swoim miejscu, to lądują pod fotelem czy innych zakamarkach, lub wypadają z auta i leżą gdzieś w trawie. Utrzymywanie czystości pomaga zresztą także w sprawnym spakowaniu się przed opuszczeniem pola.

Samochód i przestrzeń wokół niego lepiej zachowywać w czystości. To oszczędza czas na szukaniu i pakowaniu auta do wyjazduŻródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński
Jakie ubranie zabrać na kemping?
Na wakacje kempingowe musimy także wziąć ze sobą śpiwory lub pościel — nigdy nie wiadomo, na jakie warunki pogodowe trafimy, więc trzeba być gotowym zarówno na zimne noce, opady deszczu, jak i upał. Powinniśmy więc mieć płaszcz przeciwdeszczowy, ubrania z długim i krótkim rękawem, na wszelki wypadek warto też zaopatrzyć się w gumiaki. Ubrania lepiej mieć jasne, bo choć łatwiej się ubrudzić, to łatwiej też na nich zobaczyć m.in. kleszcze. Odzież powinna być wygodna — kemping w tym aspekcie bardzo różni się od hotelu i ochota na modne ubieranie się szybko przechodzi na rzecz wygodnego stroju.

Spanie na kempingu często jest wygodne. Ale na takie wakacje lepiej mieć wygodne ubraniaŻródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński
O czym pamiętać jadąc na kemping? Lista rzeczy
Poniżej stworzyliśmy listę rzeczy niezbędnych do wygodnego i bezstresowego wyjazdu na kemping:
- papier toaletowy
- ręczniki papierowe
- mokre i suche chusteczki oraz inne produkty higieniczne (np. podpaski)
- płyn i gąbki do mycia naczyń
- krem do opalania
- środki przeciw owadom do ciała i np. spiralki odstraszające insekty
- śpiwory lub pościel
- wygodne ubranie, najlepiej jasne. Zarówno odzienie cieplejsze, jak i takie na gorące dni
- nakrycie głowy
- płaszcz przeciwdeszczowy
- kalosze i klapki
- palnik i kartusze (w przypadku spania pod namiotem)
- butla z gazem (w przypadku spania w kamperze lub przyczepie)
- jedzenie z długą datą ważności i zapas wody zdatnej do picia
- naczynia, garnki, patelnia, sztućce i deska do krojenia
- multitool lub chociaż scyzoryk
- zapalniczka
Ponadto, jeśli miejsce w samochodzie na to pozwala, warto zabrać krzesełka kempingowe i stolik, na którym będziemy mogli komfortowo zjeść i kroić. Na kemping można też wziąć ze sobą rowery, by uatrakcyjnić wyjazd. Na szczęście, nawet jeśli zapomnieliśmy o czymś z powyższej listy, zawsze można pojechać do sklepu i dokupić te produkty. Nie ma jednak nic gorszego, niż powtórne składanie naszego domu na kółkach, bo zapomnieliśmy czegoś niezbędnego i musimy ruszyć samochód.
W przypadku braku jednego z artykułów z listy, można próbować pomocy u innych biwakowiczów. Osoby na kempingach często nawiązują znajomości i są chętne do pomocy.
Wakacje na kempingu. Ze znalezieniem miejsca nie będzie dużych problemów
Przed wyjazdem na kemping warto też zrobić wcześniejsze rozeznanie, gdzie chcielibyśmy jechać i przynajmniej na początek naszych wakacji znaleźć i zadzwonić na wybrane przez nas pole, by dowiedzieć się, czy jest miejsce. W sezonie wysokim może się bowiem okazać, że będziemy mieli problem ze znalezieniem miejsca do spania z prądem. Mimo wszystko znacznie łatwiej jest znaleźć miejsce na polu kempingowym z dnia na dzień niż poszukiwanie hotelu na ostatnią chwilę.
Wszystko dzięki rotacji - większość osób wybierających wakacje na kempingach często zmienia lokalizacje i jest w jednym miejscu na jedną - dwie noce. To pozwala na dość swobodne podejście do rezerwacji noclegów. W znalezieniu ciekawych miejsc pomogą także aplikacje dla biwakowiczów. Można w nich znaleźć tysiące pól w całej Polsce i Europie.
Do tego zawsze istnieje możliwość nocowania poza polem kempingowym. W Polsce raczej nie ma problemu z rozstawieniem się na parkingu, by chociaż przenocować. Tak naprawdę nie można tego robić tylko w lasach, gdzie po prostu jest zakaz wjazdu samochodom i w miejscach, gdzie stoją zakazy biwakowania. Inaczej jest jednak za granicą - wiele krajów zabrania biwakowania w losowych miejscach i można to robić jedynie na przygotowanych kempingach. Warto więc zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi kempingu w krajach, do których zamierzamy jechać. Bez tej wiedzy możemy się narazić na wysokie mandaty.

Kemping w zakazanym miejscu za granicą może się skończyć bardzo wysokim mandatemMateusz Pokorzyński / Auto Świat
Na kemping kamperem czy z namiotem?
Koszty wakacji kempingowych będą głównie uzależnione od tego, jaki "dom" wybierzemy. Królem wygody bez wątpienia są kampery, czyli samochody przystosowane, by w nich mieszkać. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, możemy mieć w środku nawet toaletę i prysznic, choć tego typu samochody to już duże pojazdy, którymi nie będziemy mogli wjechać, gdzie tylko zechcemy i często wymagają prawa jazdy kat. C.

Volkswagen Grand California jest dużym kamperem, który występuje w wersji na prawo jazdy kat. B, a w cięższych wersjach na kat. CMateusz Pokorzyński / Auto Świat
Na szczęście oferta obejmuje też auta oparte na dużych vanach jak Renault Trafic, Ford Transit Custom, Volkswagen California, czy Mercedes Marco Polo. Takie auta nie są wyższe niż 2 m, więc wjadą nawet do garażu podziemnego, ale nie mają toalet, a prysznic występuje w formie wyciąganej poza samochód słuchawki prysznicowej. Podobną wygodę oferują też przyczepy kempingowe.

Renault Trafic WavecamperKrzysztof Kaźmierczak / Auto Świat
Można jednak również skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim są namioty dachowe do auta. Jeszcze taniej będzie, jeśli wykorzystamy klasyczne namioty i rozłożymy je obok auta, a najtańszą formą będzie przystosowanie swojej osobówki do spania, czyli włożenia do środka materaca. Ostatnia opcja okazuje się bardzo popularna na kempingach, ale jest dobra dla dwójki osób i wymaga odpowiednio dużego samochodu (kombi, van, terenówka, SUV, ewentualnie hatchback). Jest też najmniej wygodną formą.

Namiot dachowy może być równie ciekawym i także wygodnym rozwiązaniem na wakacjeMaciej Brzeziński / Auto Świat
Ile kosztują wakacje na kempingu?
Niestety, kampery nie należą do tanich. Sam koszt auta jest duży (nowe kosztują ok. 300-400 tys. zł, a używane przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy). Wynajem natomiast to wydatek od ok. 500 zł do nawet 1000 zł za dzień (najdroższe kampery są największe i często wymagają prawa jazdy kat. C). Pamiętajmy jednak, że takie auto pomieści 4-5 osób, więc koszty się rozkładają. Przyczepy są nieco tańsze, bowiem ich wynajem startuje od ok. 200 zł za dobę, jednak musimy mieć samochód z hakiem, a manewrowanie takim "zestawem" jest trudniejsze niż kamperem.
Z kolei wynajem namiotu dachowego otwierają kwoty ok. 100 zł za dobę. Namioty dachowe można też kupić - ich ceny zaczynają się od ok. 5000 zł. Taki namiot musimy jednak dobrać do naszego samochodu. Na szczęście większość aut osobowych jest w stanie przyjąć obciążenie takiego namiotu na swój dach. Pozostaje jeszcze opcja nocowania pod zwykłym namiotem. Tutaj jedyna niedogodność, to konieczność wożenia go w bagażniku, co ogranicza naszą przestrzeń bagażową. Koszty jednak są najniższe.
Do takiej wycieczki trzeba także doliczyć paliwo, które w każdej opcji (poza wożeniem zwykłego namiotu) będzie oznaczać spalanie na poziomie ok. 8-10 l/100 km lub więcej.
Na szczęście pola kempingowe nie są przesadnie drogie. W zależności od miejsca płacimy za osobę lub za miejsce postojowe. Ceny kształtują się w zakresie 30-100 zł za dobę. Średnio można więc przyjąć, że jeden dzień będzie kosztował ok. 50 zł. W przypadku opłat od osoby może być jednak drożej. Większość pól kempingowych ma jednak przejrzysty cennik, z którym możemy się zapoznać, zanim tam przyjedziemy.
Do tych kosztów musimy jeszcze doliczyć opróżnianie zbiorników na wodę szarą i czystą do kampera i ewentualnie czyszczenie toalety, jeśli taka jest w naszym samochodzie. Oczywiście trzeba także doliczyć koszty jedzenia, czasem osobno płatny jest także prąd. Ceny na polach różnią się także od sezonu. W wakacje sezon jest wysoki, więc i opłaty są wyższe, w innych okresach może być nieco taniej.
Kamper, pole i paliwo na 10 dni. Ile zapłacimy?
Podsumowując, w przypadku 10-dniowych wakacji w kamperze dla rodziny z dwójką dzieci, kamper, pole i paliwo (zakładając, że przejedziemy 1000 km) będą kosztowały w okolicach 6000 zł. Do tego należy doliczyć oczywiście jedzenie. Nadal jednak jest to kwota, która może być trudna do osiągnięcia, jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w pensjonatach całą rodziną.
Czy warto spędzić wakacje na kempingu?
Oczywiście, jeśli chcemy spróbować kempingów, musimy się przygotować na pewne niedogodności w porównaniu do przebywania w hotelach. Mimo wszystko na dzisiejszych polach kempingowych spokojnie możemy liczyć na komfortowe spędzanie czasu, a dodatkowo mamy swobodę poruszania się i dużo różnych możliwości aktywności, od salonów gier, przez zwiedzanie, spacerowanie, rowery itp. Ponadto bez problemu możemy się przemieszczać między różnymi polami i zwiedzić znacznie więcej niż w przypadku standardowych wakacji.
Do tego dla czteroosobowej rodziny możemy też liczyć na mniejsze wydatki niż w hotelach. W tym aspekcie mamy naprawdę duże pole do popisu, ale nawet komfortowe mieszkanie w wynajętym kamperze będzie tańsze niż wakacje w hotelu, a przy okazji czekają nas przygody i pozostaniemy z ciekawymi wspomnieniami.