Wybierz samochód

Renault Zoe

Ikona samochodu

Renault ZOE to kompaktowy samochód elektryczny produkowany przez francuską markę. Jest on pierwszym tego typu autem produkowanym seryjnie, którego zasięg przekroczył 200 km.

Pierwszy prototyp auta został pokazany już w 2005 roku pod nazwą ZOE City Car Concept, jednak nie przypomina on modelu produkcyjnego. Dopiero pokazany w 2010 roku koncept ZOE Preview pokazywał, jak auto będzie w przybliżeniu wyglądało gdy będzie opuszczało salon. Auto na rynku pojawiło się w 2012 roku i swoją stylistyką zachwyciło niejednego.

Auta elektryczne do tej pory słynęły raczej z nudnego designu, podporządkowanemu głównie oszczędzaniu energii i jak najmniejszemu współczynnikowi oporu powietrza. Konstrukcyjnie ZOE bazuje na płycie podłogowej miejskiego Clio. Auto wyróżnia się dynamicznym nadwozie, a dzięki przetłoczeniom na masce i boku auta oraz wąskim reflektorom, sprawia wrażenie hot-hatcha z charakterem.

Do napędu elektrycznego Renault służy 88-konny silnik synchroniczny, który swoją energię czerpie z akumulatorów litowo-jonowych o pojemności energetycznej równej 22 kWh. Jak już wcześniej zostało wspomniane, zgodnie z normami homologacyjnymi NEDC, zasięg przekracza 200 km (dokładnie 210 km). Rzeczywistość nie jest jednak już taka piękna. Realna odległość możliwa do pokonania wynosi od 100 do 150 km w zależności od panującej temperatury.

Ładowanie wyczerpanych akumulatorów z sieci 230 V trwa ok. 9 godzin, jednak gdy skorzystamy z punktu szybkiego ładowania, czas ten skraca się do 30-60 minut. Co ciekawe, w momencie kupna auta, nie stajemy się właścicielami akumulatorów – Renault nam je jedynie wynajmuje za miesięczną opłatą uzależnioną od przewidywanego przebiegu.

Konkurentami Renault ZOE są m.in. Nissan Leaf oraz BMW i3.

Renault ZOE - generacje

Renault ZOE - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat