Wybierz samochód

Saab

saab

Saab jest szwedzką marka produkującą samochody osobowe. Początki firmy są związane z branżą lotniczą. Saab to skrót od Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Szwedzkie Zakłady Lotnicze).

Pod koniec II wojny światowej, kierownictwo postanowiło stworzyć dział zajmujący się produkcją samochodów. W założeniach pojazd miał być tani i użyteczny. Pierwszym prototypem był Ursaab z 1946 roku. Charakteryzował się bardzo dobrym współczynnikiem aerodynamicznym. Rok później zaprezentowano drugi prototyp, którego karoserie wykonano w kształcie skrzydła. Po drobnych poprawkach trafił on do produkcji jako Saab 92 w 1949 roku. W latach 1969-1995 Saab współpracował z marką produkującą ciężarówki – Scanią.

Szwedzka marka była znana z wielu innowacji i ciekawych rozwiązań. W 1958 roku wprowadzono trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oferowane w standardzie, a 9 lat później kontrolowane strefy zgniotu z przodu i tyłu samochodu. W 1971 roku wprowadzono elektrycznie podgrzewany fotel kierowcy oraz zderzaki pochłaniające siły zderzenia do prędkości 8 km/h. Z nowszych rozwiązań, w 2006 roku Szwedzi rozpoczęli testy klucza Alcokey, który nie pozwalał uruchomić samochodu nietrzeźwemu kierowcy.

Od 1989 roku właścicielem marki było General Motors. Los szwedzkiej marki stawał się coraz bardziej skomplikowany - kiepska sytuacja finansowa doprowadziła do sprzedaży Saaba holenderskiej marce Spyker. Niestety od koniec 2011 roku ogłoszono bankructwo Saaba. Co ciekawe, nastąpił wtedy rekordowy popyt na jego modele.

W połowie 2012 roku markę wykupiła firma NEVS (National Electric Vehicle Sweden). 2 grudnia 2013 roku rozpoczęto produkcję odrodzonego Saaba modelem 9-3 II generacji po face liftingu. Obecnie przyszłość marki stoi pod znakiem zapytania, jednak NEVS zapowiada wprowadzenie nowych modeli, mimo ciągłej walki o prawa do używania logo marki.

saab - modele

saab - powiązane artykuły

Pokaż więcej