Na początek, dla uspokojenia (jeśli to komuś robi różnicę) sprecyzujmy: cena bazowego modelu Audi A5 Sportback z 252-konnym silnikiem 2.0 TFSI, dwusprzęgłową przekładnią S-tronic (odpowiednik skrzyni DSG) i napędem quattro to „zaledwie” 210 tys. zł. Testowy egzemplarz wyposażono jednak w ładne, 19-calowe koła za prawie 8 tys. zł, pakiety ozdobne w środku i na zewnątrz (razem ponad 14 tysięcy), reflektory LED Matrix, które aktywnie dostosowują zasięg wydajność do warunków na drodze za ponad 9 tys. zł, wysoki model nawigacji, tapicerkę skórzaną, zestaw asystentów kierowcy itd..; licznik zatrzymał się na 315 tys. zł, ale kto by kupił auto, które ma się wyróżniać i cieszyć oko w wersji „bez klamek”?

Audi A5 Sportback - uporządkowane wnętrze

Wnętrze, choć naszpikowane elektroniką i najróżniejszymi gadżetami, jak to w Audi: okazuje się doskonale zaprojektowane pod względem ergonomii, właściwie od razu po zajęciu miejsca za kierownicą wiadomo, jak tym samochodem odjechać, zaś szczegóły... można poznać w trakcie jazdy. W A5 Sportback zastosowano wirtualny kokpit (tzn. „zegary” i inne wskaźniki wyświetlane są na ekranie widocznym przez koło kierownicy), który nie przeszkadza w najmniejszym stopniu – kto chce, może się tym bawić, zaś kierowca o tradycyjnym guście wyświetla sobie zwykłe, okrągłe wskaźniki i właściwie... może nawet nie zauważyć różnicy.

Audi A5 Sportback
Audi A5 Sportback

Fotele „ubrane” w alcantarę i wyposażone w wszechstronną elektryczną regulację są wygodne i gwarantują, że podczas „latania” po zakrętach nie będziemy rozpaczliwie trzymać się kierownicy. Ruszamy więc!

Audi A5 Sportback - silnik zapewnia... komfort

Audi z 252-konnym silnikiem okazuje się autem bardzo spokojnym: dość płynnie i łagodnie przyspiesza, jego osiągi wydają się wręcz optymalne dla kierowcy nienastawionego na ostrą jazdę: nigdy nie brakuje mocy, ale też auto niespecjalnie wciska w fotel, a w każdym razie nie ma problemów z opanowaniem go. Dopiero trybie Dynamic robi się „ostrzejsze”. Co od razu się zauważa, to świetna stabilność przy wyższych prędkościach. Niestety, przy wyższych prędkościach, po prawdzie od razu po wyjeździe z miasta je się też zauważyć niski komfort akustyczny.

Audi A5 Sportback
Audi A5 Sportback

Podczas jednostajnej jazdy z umiarkowaną prędkością ok. 90 km/h do wnętrza dochodzi buczenie z okolic kół. Tak, to zimowe opony, w jakie wyposażony był testowy samochód, niemniej niedostatek wygłuszenia też robi swoje. Z kolei przy wyższych prędkościach rzędu 140 km/h i więcej do uszu kierowcy dociera zbyt wyrazisty szum powietrza – cena bezramkowych drzwi. Ale jeśli ma być modnie, trzeba za to zapłacić odrobiną komfortu. Układ napędowy jest natomiast wyciszony poprawnie.

Audi A5 Sportback - bardzo pomocne auto

Co jeszcze wyróżnia A5? Natarczywość asystentów kierowcy i elektronika, która za wszelką cenę próbuje nam pomóc (w końcu za to zapłaciliśmy), a gdy uważa, że to konieczne, skorygować; czasem dzieje się to z nadspodziewaną siłą i w niespodziewanym momencie! Dlatego też ryzykownie wyprzedzając albo omijając stojący samochód, gdy inny pojazd jedzie z przeciwka, możemy zawisnąć na pasach. Nadpobudliwość asystentów wyraża się też w częstym i silnym korygowaniu toru jazdy, co odczuwamy jako gwałtowny wzrost oporu na kierownicy, gdy Audi postanawia, że chce się znarowić i nie zrobi tego, co chcemy zrobić, bo to niebezpieczne, albo gdy delikatnie „poprawia” nasz tor jazdy, gdy bez kierunkowskazu zjeżdżamy z pasa ruchu. To wszytko można wyłączyć, ale... trzeba się liczyć z tym, że elektroniczny dozorca czuwa w tle i gotów jest nam pomóc zawsze, gdy uzna to za stosowne.

W sumie A5 Sportback z 2-litrowym wysilonym motorem benzynowym jest fajnym, bardzo zaawansowanym technicznie autem, doskonałym dla dwojga, ale w razie potrzeby mogącym w godnych warunkach przewieźć 4 osoby. Równie dobre i „wypasione”, choć może nie tak dopracowane wzorniczo auto można jednak znaleźć w tym samym koncernie za wyraźnie mniejsze pieniądze.

Dane techniczne:

Silnik  1984 cm3, R4 t.benz.
Moc  252 KM przy 5000 obr./min
Moment  370 Nm przy 1600-4500 obr./min
Skrzynia  7-biegowa, dwusprzęgłowa S tronic, napęd quattro
0-100 km/h 6,5 s
maks. 250 km/h
śr. spalanie  6,1 l/100 km (w teście min. 8,4 l/100 km)
Cena  od 210,6 tys. zł