• Czy auto globalne i budżetowe może być niezłe – Ford to chyba pierwszy tego typu przypadek
  • Nie zmienia to faktu, że odstaje od poziomu, do którego przyzwyczaił nas Ford w ostatnich latach
  • Ka Plus ma adekwatną cenę do tego, co oferuje i naszym zdaniem nie jest to wada

Deszcz sprzyjał Fordowi Ka Plus, bo oznaczał, że auto nie pozostanie dłużej schowane pod ziemią. Otrzyma szansę. Tylko na co? Bo jak obiektywnie ocenić „samochód globalny” w czasach, w których nawet Fiesta jest już mega hiper premium, a możliwość podłączenia smartfona do systemu multimedialnego w aucie jest ważniejsza niż to, jak zachowuje się ono podczas slalomu między pachołkami? Co to w ogóle oznacza – „globalny”? Zwykle jest to model produkowany w bardzo dużej liczbie egzemplarzy w jakimś odległym kraju, do którego bardzo chętnie pojechałbym na wakacje. Tam na miejscu dzięki efektowi skali i temu, że siła robocza jest tańsza, można go produkować taniej. Cena w salonie też jest bardzo atrakcyjna.

No tak, a co zrobić, jeśli auto nie sprzedaje się aż tak dobrze, jak wydawało się producentowi – najprościej zaoferować go na innych rynkach np. europejskim. To zresztą nie pierwszy tego typu przypadek. Kilkoma modelami globalnymi jeździłem – pamiętam poprzednią generację Nissana Micry (okropną) oraz dziwnie nazwane i nieoferowane już w Polsce Mitsubishi Space Star (tu okropność została porządnie wzmocniona w stosunku do Micry). Takie auta zainteresują chyba tylko wypożyczalnie, bo dlaczego ktoś miałby je kupić? I takie dość chore podejście miałem do Forda Ka Plus. Przyszedł jednak czas na weryfikację wyobrażeń.

Ford Ka Plus - umarł Ka, niech żyje Ka

Trzydrzwiowy Ford Ka przestał istnieć w zeszłym roku. To wtedy, po wyprodukowaniu ponad 500 tys. egzemplarzy, fabryka w Tychach zamknęła jego linię produkcyjną. Tym samym trzydrzwiowa, czteroosobowa, nieco przeprojektowana Panda II przestała istnieć. W tym roku zaś Ford powrócił do nazwy Ka, ale że nowy model ma pięcioro drzwi i tyleż miejsc w kabinie, do nazwy dodano słowo: plus. Auto mieści się gdzieś między segmentem A i B. Długość ma z tego pierwszego, ale już ilość miejsca w kabinie i pojemność bagażnika raczej z tego drugiego. Sam Ford pozycjonuje ten model poniżej Fiesty, ale nie jest on dużo od niej mniejszy.

Pojazd produkowany jest od 2015 r. w Indiach, w mieście Chennai, w którym mieszka 4,6 mln ludzi i wiele firm ma fabryki samochodów. To tu powstają m.in. najnowsze modele BMW i przestarzałe dostawcze Mercedesy „kaczki”. To tu do 2002 r. produkowany był kultowy Hindustan Ambasador. W Indiach nasz bohater nazywa się Figo, a w jakże cudownej wersji sedan – Aspire (raczej bez szans na europejski rynek). Co ciekawe, to druga generacja Figo. Pierwsza była niczym innym jak naszą Fiestą Mk6 (czyli 5. generacją tego popularnego auta segmentu B). Ile kosztuje Figo w Indiach? Sprawdziłem – cena rozpoczyna się od 480 tys. rupii, co w przeliczeniu daje 27 tys. zł. Sedan to dwa dodatkowe tysiące złotych. W Polsce, po morskiej podróży, oprócz zmiany nazwy, utwardzeniu zawieszenia i jego obniżeniu, cena podstawowej wersji wzrasta do 37 900 zł. I to wciąż nie jest dużo – bo to poziom Dacii Sandero, która, jak wszyscy wiemy, jest dość paskudnym autem.

Ford Ka Plus - podróż do przeszłości

Tło ma znaczenie. Szczególnie gdy firma, której auta są „całkiem, całkiem” podejmuje ryzyko wprowadzenia modelu globalnego do swojej oferty, nie tworząc – jak koncern Renault – nowej, reaktywowanej, tańszej marki. Pierwsze wrażenie jest dość przyzwoite, bo mimo wyraźnie gorszego plastiku w kabinie niż w europejskich Fordach deska rozdzielcza Ka Plus nie jest źle zrobiona. Zegary są przejrzyste, komputer pokładowy nie stwarza problemów z obsługą, a spryskiwacze jak to zwykle w fordach są w dziwnym miejscu. Jedyny minus to jednopłaszczyznowa regulacja kierownicy i skokowe ustawienie fotela. Mimo tych mankamentów znalezienie dobrej pozycji za kierownicą nie nastręcza trudności.

Do tego fotel kierowcy okazuje się wygodny, a z tyłu miejsca – jak na ten segment – jest sporo. Jako wystarczający określić należy bagażnik o pojemności 270 litrów. Co prawda da się go otworzyć tylko z kabiny lub pilota, ale można do tego przywyknąć. Gorzej, że jak się klapą porządnie nie walnie przy zamykaniu, to komputer pokładowy zaczyna twierdzić, że kufer jest otwarty. Pomyślicie, że to niedomaganie przedprodukcyjnego egzemplarza? Odpowiadam: co najmniej dwóch, bo w drugim egzemplarze Ka Plus testowanym w "Auto Świecie" zdarzało się to samo. Całość sprawia wrażenie samochodu sprzed kilku lat, maksymalnie dziesięciu, co biorąc pod uwagę popularność aut używanych na polskim rynku, nie jest w sumie aż tak dużą wadą. A gwarancja jest.

Ford Ka Plus – kręć mnie, kręć

Gdy auto pojawi się w salonach pod koniec roku, wybierać będziecie mogli spośród dwóch benzynowych wersji silnika 1.2. Podstawowa, o mocy 70 KM, przeznaczona jest dla bardzo spokojnie nastawionych kierowców. Producent podaje, że z tym silnikiem Ka może rozpędzić się do 161 km/h, ale jeszcze bardziej wbija w fotel czas sprintu (to bardzo nieodpowiednie słowo) od 0 do 100 km/h, który wynosi 16 sekund. Nam trafiła się mocniejsza, 85-konna odmiana. W tym wypadku osiągi są nieco lepsze – prędkość maksymalna to 168 km/h, a przyśpieszenie od 0 do 100 km/h według Forda wynosi 13,6 s.

W mieście to żaden problem, chociaż trzeba przyzwyczaić się do dość wolnego przemieszczania. Problem zaczyna się, gdy Fordem wypuścimy się w trasę, bo dla tego auta słowo „elastyczność” jest dość egzotyczne. Dość napisać, że aby przyśpieszyć z prędkości około 100 km/h trzeba redukować do trzeciego biegu, bo ten silnik zaczyna żyć od 3,5 tys. obr./min, a nawet nieco wyżej – od ponad 4. Co to oznacza, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć – jak kręcisz, to spala. W mieście nawet 8,5 litra na 100 km, czyli o jakieś 2 l więcej, niż deklaruje Ford. Do średniego spalania podawanego przez producenta, które ma wynosić ok. 5 litrów na 100 km trudno mi się odnieść, ale jest to raczej spalanie, które można uzyskać, jadąc długo z prędkością około 90 km/h.

Ford Ka Plus – bum, bum, bum

Producent mówi o tym, że zdecydowanie utwardził zawieszenie i minimalnie je obniżył. Ciekawe w takim razie, jak bardzo buja tym modelem w wersji na Indie, bo zawieszenie, którym dysponuje Ford Ka Plus, jest wciąż dość miękkie. Niestety daleko mu do precyzji, którą znamy z Fiesty. To nie jest samochód do szybkiego śmigania po zakrętach, ale wiadomo, że nie tego oczekują klienci budżetowych pojazdów. Komfort resorowania jest bardzo dobry, a o to chodzi. Ka źle radzi sobie tylko na ostrych „śpiących policjantach”, których pokonanie z prędkością 10 km/h sprawia, że zawieszenie tego miejskiego pojazdu wydaje dziwne dźwięki. Wyraźnie skok amortyzatorów jest zbyt mały, ale to można w miarę szybko poprawić. Zastrzeżenia mamy też do opon o niskich oporach toczenia, które w deszczu sprawiają, że pojazd jest podsterowny. Z drugiej strony nie ma to aż tak dużego znaczenia w tego typu samochodzie.

Podsumowując, to nadspodziewanie udany model budżetowy, chyba najlepszy, jakim miałem okazję pojeździć. Miałby szanse na naszym rynku, gdyby nie można było na nim kupić pewnego tureckiego sedana za... 44 900 zł. Ci, którzy są grupą docelową Forda Ka Plus doskonale wiedzą, o jakim modelu napisałem. Nie jestem więc wcale taki pewny, że będzie to "hit na działkach" w przyszłym roku, ale ogólnie to bardzo poprawne auto.

Ford Ka Plus – dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1196 cm3, R4, benz.
Moc 85 KM przy 6300 obr./min
Moment obrotowy 112 Nm przy 4000 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 5-biegowa ręczna, napęd na przód
Prędkość maksymalna 168 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 13,6 s
Średnie zużycie paliwa 3,9 l/100 km (producent)
Cena od 46 650 zł