Wybierz samochód

Ford Ka

Ford Ka

Ford Ka to najmniejszy samochód w gamie Forda. Jego I generacja pojawiła się w salonach w 1996 roku. Auto powstało na płycie podłogowej 4. generacji Forda Fiesty i bardzo szybko zyskał dużą popularność, szczególnie na rynku brytyjskim.

3-drzwiowe, klinowate nadwozie podbiło serca wielu kierowców i w 1997 roku, auto zajęło 2. miejsce w plebiscycie Europejski Samochód Roku. Niestety, jego największym wrogiem okazała się być rdza.

Pod maską znalazł się niewielki 4-cylindrowy silnik o pojemności 1,3 litra i mocy „zaledwie” 50 KM. W 2002 roku moc została podniesiona do 60 KM, co przy masie ok. 850 kg dało się wyraźnie odczuć.

W 1999 roku, wprowadzono także silniki 1,0 i 1,6 o mocy odpowiednio 64 i 95 KM, jednak były one dostępne jedynie na rynku brazylijskim. Dopiero gdy w 2002 roku zadebiutowały odmiany StreetKa i SportKa mocniejsza jednostka trafiła pod ich maskę.

Pierwsza z nich była 2-drzwiowym roadsterem z miękkim dachem, a druga usportowioną wersją 3-drzwiowego hatchbacka. Wygląd obu zwracał uwagę i był naprawdę rasowy. Niestety na dobrym wrażeniu się kończyło, ponieważ jednostka zapewniała przyspieszenie do 100 km/h na poziomie 10 sekund.

W 2008 roku na rynku pojawiła się II generacja małego Forda. Jest on produkowany wraz z bliźniaczym modelem, Fiatem 500 w Tychach. Płytę podłogową dzieli z innym modelem Fiata – Pandą. Ka otrzymało nowy, dynamiczny wygląd, jednak klinowate nadwozie zostało zachowane.

Pod maskę trafił silnik benzynowy o pojemności 1,2 (69 KM). Do wyboru był także turbodoładowany diesel 1.3, który rozwijał 75 KM. Mimo dobrego startu poprzednika, ta generacja nie zdobyła już takiego uznania – wewnątrz zastosowano materiały kiepskiej jakości, fotele nie zapewniają odpowiedniej wygody podczas podróży, a przy wyższych prędkościach jest dosyć głośno. Co ciekawe, oba auta były przeznaczone do przewożenia tylko 4 osób.

Produkcja Forda Ka zakończyła się w maju 2016 roku, a jego następcą ma być Ka+.

Głównymi rywalami Forda Ka są m.in. Volkswagen up!, Toyota Aygo i Renault Twingo.

Ford Ka - generacje

Ford Ka - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat