W 2006 roku uruchomiono markowy puchar Kia Lotos Cup. Początkowo zawodnicy rywalizowali w miejskich Picanto. Od ubiegłego roku równolegle odbywa się cee'd Lotos Cup. Mimo tego puchar Picanto wciąż cieszy się zainteresowaniem i dostarcza zawodnikom wielu emocji. Także kibice mają co oglądać...

Stan rzeczy jest zasługą ograniczonego zakresu modyfikacji pojazdów. Niemal identyczne osiągi poszczególnych wyścigówek sprawiają, że walka zazwyczaj toczy się do ostatniego zakrętu. Pucharowe Picanto są wyposażone w sportowe zawieszenie, kubełkowy fotel, klatkę bezpieczeństwa oraz 6-punktowe pasy. Z wnętrza jest usuwana praktycznie cała tapicerka oraz wszystkie maty wygłuszeniowe.

W celu zminimalizowania kosztów startów, pucharowe Picanto nie jeżdżą na wyczynowym ogumieniu. Organizatorzy mistrzostw postawili na zwykłe opony Pirelli P6000 w rozmiarze 175/60 R14. Potrzeba okazała się matką wynalazku. W celu zwiększenia przyczepności opon do suchego asfaltu zawodnicy zmniejszają wysokość bieżnika. Koła są także pompowane powyżej zalecanego ciśnienia, by zminimalizować "kładzenie się" ogumienia na szybko pokonywanych zakrętach.

Litrowy silnik praktycznie nie różni się od seryjnego. Zmiana oprogramowania sterującego pracą jednostki napędowej oraz modyfikacja wydechu podniosły moc do niecałych 70 KM.

Niewiele? W praktyce okazuje się, że do dobrej zabawy nie potrzeba większej mocy. Zbliżone osiągi wyścigówek gwarantują, że o wynikach zawodów decyduje technika jazdy, umiejętność przewidywania sytuacji na torze oraz… łut szczęścia.

Nawet bezbłędnie jeżdżący zawodnicy nie mają gwarancji pozostania na torze. Rywalizacja w Picanto Lotos Cup jest niezwykle kontaktowa. Podczas drugiej rundy pucharu na dachu wylądowało trzech zawodników, a po wyścigu każdy samochód nosił ślady bliskich spotkań z konkurentami.

Regulaminy rządzące pucharem Picanto są zbliżone do przepisów obowiązujących w innych zawodach - w tym rywalizacji WTCC oraz F1. Zawodnicy muszą opuścić serwis o odpowiedniej porze i przestrzegać ograniczenia prędkości na alejce serwisowej. Kilka minut przed rozpoczęciem wyścigu samochody są ustawiane na polach startowych. Wówczas temperatura w ich wnętrzach błyskawicznie skacze do kilkudziesięciu stopni Celszjusza. Wyścigowe Picanto nie zostało pozbawione wentylacji, ale zawodnicy ubrani w kombinezony, kominiarki, kaski oraz rękawice praktycznie nie odczuwają podmuchu chłodnego powietrza.

Po zgaśnięciu czerwonego światła przestaje mieć to jakiekolwiek znaczenie. Liczy się sprawne zwolnienie sprzęgła oraz szybkie zmiany biegów. Na pierwszym zakręcie trzeba wykazać się wyjątkową spostrzegawczością. Odstępy między poszczególnymi samochodami nie przekraczają kilkudziesięciu centymetrów. Przy prędkościach przekraczających 120 km/h oznacza to, że minimalny błąd może skończyć się olbrzymim zamieszaniem na torze.

W trakcie wyścigu stawka zawodników rozciąga się, ale kierowcy do ostatniego zakrętu rywalizują o każdy metr toru. Na prostych stosowane jest "chowanie się" w tunelu aerodynamicznym poprzedzającego samochodu. Umożliwia to uzyskanie wyższej prędkości, która przydaje się podczas ataku przed zakrętem kończącym prostą. Moment rozpoczęcia hamowania jest opóźniany do ostatniej chwili. Brak ABS-u sprawia, że kierowcy Picanto mogą liczyć wyłącznie na własne umiejętności. Zablokowanie kół powoduje opuszczenie optymalnego toru jazdy, które może skutkować utratą kilku pozycji.

Silniki Picanto dysponują niewielką mocą. Kto marzy o wysokiej pozycji na mecie - musi szanować prędkość. Szybkie dojechanie do zakrętu nie stanowi większego problemu. Znacznie trudniejszą sztuką jest pokonanie wirażu w sposób umożliwiający opuszczenie go z wysoką prędkością. Doświadczeni zawodnicy twierdzą, że prędkość, z jaką Picanto przejedzie najdłuższą prostą poznańskiego toru, jest uzależniona od sposobu przejechania zakrętu położonego kilkaset metrów wcześniej!

Prawdziwą szkołą przetrwania są jazdy po mokrym torze. Nieostrożne naciśnięcie hamulca kończy się zablokowaniem kół. Gwałtowny ruch kierownicą albo zdjęcie nogi z gazu podczas pokonywania zakrętu jest równoznaczne z wprowadzeniem samochodu w poślizg. Picanto dysponuje niewielkim rozstawem osi, który wystawia umiejętności kierowcy na ciężką próbę. W przypadku krótkich aut granica między kontrolowaniem poślizgu, a utratą kontroli nad samochodem jest bardzo wąska.

O sporym zainteresowaniu pucharem Picanto Lotos Cup zadecydowały relatywnie niskie koszty startów. Samochód - w zależności od stanu i stopnia przygotowania - można kupić za 10-20 tysięcy złotych. Na udział w jednej rundzie, podczas której pokonuje się niecałe 400 kilometrów, trzeba przeznaczyć 3-7 tysięcy złotych. W przypadku defektu lub rozbicia samochodu zawodnicy mogą zaopatrzyć się w części sprzedawane z wysokim rabatem.

Z końcem sezonu 2009 Picanto Lotos Cup przejdzie do historii. Część zawodników z pewnością nie zrezygnuje z występów za kierownicą miejskiego auta z Korei. Picanto dysponuje homologacją, pozwalającą na starty w rajdach, rallycrossie oraz wyścigach - płaskich, górskich i długodystansowych.