Wybierz samochód

Kia Picanto

Ikona samochodu

Kia Picanto to najmniejszy samochód w znajdujący się w ofercie południowokoreańskiej marki. Auto zadebiutowało w 2003 roku jako następca modelu Pride.

Nazwa modelu pochodzi od francuskiego słowa „picquant” to w wolnym tłumaczeniu oznacza „posiadający własny charakter”. Pudełkowata stylistyka auta była dosyć atrakcyjna, a najbardziej charakterystycznym elementem były okrągłe przednie światła. Mimo niewielkich rozmiarów, auto było przeznaczone dla 5 osób, choć w takiej konfiguracji osoby siedzące w II rzędzie nie czuły się zbyt komfortowo. Oprócz tego środek wykonany był solidnie, a użyte materiały jak na niską cenę auta były zaskakująco dobrej jakości. Bagażnik nie dawał wielu możliwości a jego pojemność wynosiła zaledwie 157 litrów. Po złożeniu tylnej kanapy pojemność ta wzrastała do 868 litrów.

W 2007 roku Picanto przeszła facelifting który przyniósł m.in. nowy grill, lampy przednie oraz tylne, maskę oraz zderzaki. W 2010 roku krótko przed wprowadzeniem drugiej odmiany przeprowadzono kolejny lifting, podczas którego modernizacji uległ pas przedni, a także tylny zderzak. Do napędu tego niespełna tonowego samochodu posłużyły 2 silniki benzynowe oraz jeden diesel. W pierwszym przypadku mieliśmy do czynienia z małymi, 4-cylindrowymi jednostkami o pojemność 1 oraz 1,1 litra i mocy odpowiednio 62 oraz 65 KM. Jedyny silnik wysokoprężny miał pojemność 1,1 litra i rozwijał 75 KM. Co prawda mała Kia nie grzeszyła dynamiką, jednak jej mocną stroną było niskie spalanie. Przednia oś była napędzana za pośrednictwem 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni ręcznej.

W 2011 roku na rynku pojawiła się II generacja najmniejszej Kii. Auto zdecydowanie zyskało na designie i ma dynamiczną i nieco agresywną stylistykę. Wnętrze również zyskało nowy charakter, jednak jeśli chodzi o przestrzeń, szczególnie na tylnej kanapie, to niewiele się w tej kwestii zmieniło, choć pojemność bagażnika wzrosła do 200 litrów (po złożeniu kanapy – 918 litrów). Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów udało się zrzucić kilka zbędnych kg i waga auta nie przekracza 900 kg. Nowością była także możliwość zamówienia, oprócz 5-drzwiowego nadwozia (tak jak w poprzedniej odmianie), 3-drzwiowego nadwozia.

Pod maską auta goszczą jedynie silniki benzynowe. Mają one pojemność 1 oraz 1,2 litra i rozwijają odpowiednio 69 lub 82 oraz 85 KM. W przypadku tego pierwszego silnika, auto może zostać wyposażone w fabryczną instalację LPG. Do wyboru jest 5-biegowa skrzynia manualna oraz 4-stopniowy automat.

W 2015 roku przeprowadzono facelifting Kii Picanto. Zmianie uległy zderzaki, nowe wzory tapicerki oraz felg a także grill.

Konkurentami dla Kii Picanto są m.in. Fiat Panda, Opel Karl, Peugeot 108 oraz Skoda Citigo.

Kia Picanto - generacje

Kia Picanto - powiązane artykuły

Pokaż więcej