Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Renault Scenic - modny crossover czy van?

Renault Scenic - modny crossover czy van?

Autor Janusz Borkowski
Janusz Borkowski

Renault Scenic prekursor europejskich kompaktowych vanów w najnowszej, czwartej generacji nie jest vanem, lecz crossoverem – tak przynajmniej twierdzą spece od marketingu. Czy rzeczywiście tak jest, sprawdziliśmy w teście wersji 1.2 TCe

Renault Scenic - modny crossover czy van?
Zobacz galerię (21)
Auto Świat / Igor Kohutnicki
Renault Scenic - modny crossover czy van?

Coraz częściej klienci stawiają na wygląd auta, a nie praktyczność. Dlatego dobrze sprzedają się crossovery, a vany są passé. Czyżby więc Renault, kierując się modą, postanowiło po 20 latach produkcji Scénica zmienić koncepcję jego budowy? A może nazywanie go crossoverem to tylko marketingowy zabieg?

Scénic urósł, ale i zmężniał. Dłuższe, szersze i wyższe nadwozie jest bardziej muskularne. To typowa cecha crossoverów, podobnie jak większy prześwit. Renault uzyskało go za pomocą dużych, 20-calowych kół (standard we wszystkich wersjach). Za to mocno pochylona przednia szyba i trójkąty umieszczone za słupkiem to elementy znane z vanów (np. z większego Espace’a).

Dzięki wysoko zamontowanym siedzeniom zajmowanie miejsca za kierownicą Scénica jest bardzo łatwe. Fotele są obszerne, a do tego dobrze podpierają ciało na zakrętach. Oprócz funkcji podgrzewania potrafią także skutecznie masować. Kierowca doceni też dobrą widoczność do przodu. Niestety, do tyłu nie jest najlepsza, ale podczas cofania można wspomóc się czujnikami, kamerą lub systemem automatycznego parkowania.

Renault Scenic - z tyłu mało miejsca

Spodziewaliśmy się, że skoro nowy model urósł, to powinno być więcej przestrzeni we wnętrzu. I jest to po części prawda. Z przodu każdy, bez względu na wzrost, znajdzie optymalną dla siebie pozycję. Miejsca przybyło również w bagażniku – powiększono go o dodatkowe 36 l, dlatego też z pojemnością 506 l bez trudu pozwoli przewieźć wakacyjny bagaż 5-osobowej rodziny. Niestety, mamy wrażenie, że ubyło przestrzeni w 2. rzędzie siedzeń, bowiem dorosłe osoby nie będą tam wygodnie podróżowały. Składane stoliki, umieszczone „na plecach” przednich foteli, oraz panoramiczne okno dachowe ograniczają przestrzeń na nogi i nad głową.

W stosunku do poprzednika zrezygnowano z tyłu z trzech wąskich foteli i zastosowano kanapę dzieloną w układzie 1/3-2/3. Uważamy, że nowe rozwiązanie zapewnia lepszą wygodę podróżowania, a ponadto jest praktyczniejsze. Fotele nadal można niezależnie przesuwać, ale nowością jest składanie oparć od strony bagażnika. Wystarczy nacisnąć jeden z trzech przycisków, a elektryka obniży zagłówek i zwolni zamek blokujący oparcie. Czynność można wykonać dla poszczególnych foteli lub obu naraz.

Renault Scenic
Renault ScenicŻródło: Auto Świat / Igor Kohutnicki

Do napędu testowanego auta zastosowano downsizingową czterocylindrową jednostkę 1.2. Trzeba przyznać, że 130-konny benzyniak początkowo zrobił na nas świetne wrażenie. Po pierwsze, równomiernie przyspieszał (nie było czuć efektu gwałtownego przyrostu mocy, typowego przy zastosowaniu turbiny), po drugie – świetnie go wyciszono. Niestety, dobry obraz został zaburzony po wjeździe na autostradę i podczas pomiarów spalania. Reakcja silnika na dodanie gazu na 6. biegu była znikoma (konieczna redukcja), a po przejechaniu pętli pomiarowej okazało się, że zamiast obiecanych przez producenta 5,8 l/100 km auto zużyło aż 8,0 l/100 km. Pewnym usprawiedliwieniem tak dużego spalania może być to, że w dniu pomiaru mocno padał deszcz w połączeniu z wichurą.

Renault Scenic - 20-calowe koła nie są takie straszne

Zastosowanie kół o dużej średnicy korzystnie wpłynęło na wygląd samochodu, ale przed testem mieliśmy obawy, czy nie ograniczy to komfortu jazdy lub nie zwiększy znacząco kosztów wymiany opon na zimowe. W pierwszej kwestii uspokajamy: 20-calowe koła otrzymały wysoki profil 55 (co oznacza, że bok opony ma 107 mm) – to wystarczająca wartość, żeby dobrze pochłaniać nierówności drogi. Zastosowanie jednego rozmiaru kół we wszystkich wersjach Scénica pozwoliło łatwiej wypracować dobry komfort resorowania. Jedynie szybko po sobie następujące nierówności drogi (np. łaty asfaltu) wprowadzają niepotrzebną nerwowość zawieszenia. A jeśli chodzi o koszty, to Renault wynegocjowało z trzema dostawcami ceny 20-calowych opon na poziomie kosztu zakupu kół w rozmiarze 17 cali.

Renault Scenic - to nam się podoba

Wygodna pozycja za kierownicą, łatwe zajmowanie miejsca, pojemny kufer, możliwość aranżacji wnętrza, silnik z turbo cichy i równomiernie rozwija moc, kpl. asystentów na pokładzie.

Renault Scenic - to nam się nie podoba

Mało przestrzeni w drugim rzędzie foteli (na nogi i nad głową), nerwowe zachowanie na szybko następujących po sobie nierównościach poprzecznych, obsługa klimatyzacji przez tablet.

Renault Scenic - nasza opinia

Ten test pokazuje, że zaciera się różnica między crossoverem a vanem. Oba typy aut mają zbliżone gabaryty, wysoko się w nich siedzi i oferują możliwość aranżacji wnętrza. Uważamy jednak, że nazywanie nowego Scénica crossoverem to przesada. Choć ma większy prześwit i nie zachwyca już przestronnością, to nadal ma rozwiązania zarezerwowane tylko dla vanów.

Renault Scenic - dane techniczne

Silnik: typ/cylindry/zaworyt.benzynowy/R3/12
Pojemność skokowa1197 cm3
Moc maksymalna130 KM/5500 obr./min.
Maks. moment obrotowy205 Nm/2000 obr./min.
Przyspieszenie 0-100 km/h11,4 s
Prędkośc maksymalna190 km/h
Elastyczność 60-100/80-120 km/h8,5 s (4.bieg)/20,2 s (6.bieg)
Średnie spalanie testowe8,0 l/100 km
Skrzynia biegów/napędręczna 6-biegowa/przedni
Pojemność bagażnika506-1554 l
Długość/szerokość/wysokość4407/1866/1645 mm
Rozstaw osi2734 mm
Poziom hałasu 50/100/130 km/h57/63/67 dB
Droga hamowania 100-0 km/h (z/g)38,7 m/38,6 m
Masa własna/ładowność1524 kg/356 kg
Gwarancja mechaniczna/perforacyjna2 lata/12 lat
Przeglądyco 30 tys. km lub rok
Cena test. wersji/cena po doposażeniu97 900 zł/114 500 zł
Autor Janusz Borkowski
Janusz Borkowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków