Skoda Fabia od lat zajmuje pierwsze miejsca w statystykach sprzedaży, a obecna generacja jest z nami już 3 lata. Z tym większą nadzieją porównaliśmy ją z młodszym o 2 lata rywalem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Suzuki Baleno wydaje się bardzo udanym konkurentem. Mimo że jego silnik ma o jeden cylinder mniej, rozwija niemal taką samą moc i zbliżony moment obrotowy, do tego mniej pali.

W topowej wersji wyposażeniowej Elegance ma niemal wszystko, co można sobie wymarzyć nie tylko w tej klasie. Porównywana przez nas Fabia to również najwyższa wersja, ale większość ekstrasów z wyposażenia zamontowanego w testówce wymaga w niej dopłaty. Co ciekawe jednak, gdy doliczyliśmy elementy standardowego wyposażenia Suzuki, Skoda i tak okazała się tańsza!

Jedyne, czego nie udało się do niej zamówić, to biksenonowe reflektory, które w Baleno są standardowe. Na niekorzyść Suzuki przemawia jednak to, że aby mieć dwupłaszczyznową regulację kierownicy, trzeba kupić prezentowaną przez nas topową wersję za ponad 70 000 zł.

Pewne obawy mieliśmy do napędu małego Suzuki Baleno, ale charakterystyka trzycylindrowego silnika z turbosprężarką pozytywnie nas zaskoczyła. Wrażenia z jazdy były takie, jakby Suzuki poruszało się szybciej od Skody, jednak po dokonaniu pomiarów okazało się, że oba auta mają bardzo zbliżone osiągi, zarówno jeśli chodzi o przyspieszenie, jak i o elastyczność. Suzuki spala jedynie mniej paliwa (średnio 5,3 l na 100 km). Baleno jest zwinniejsze podczas miejskiej eksploatacji, nie tylko z tego powodu, że ma węższe opony, lecz także dlatego, że łatwiej nim zawrócić (ma mniejszy promień skrętu).

Suzuki Baleno ma także niższą masę i to się czuje. Przewagę Skody odczujecie jednak w trasie, bo jej skrzynia ma sześć przełożeń, a Suzuki tylko pięć, co w przypadku prędkości autostradowych sprawia, że Fabia nieco mniej pali. Skoda jest też stabilniejsza. Pod względem tłumienia nierówności lepiej zaś wypada Suzuki, ale już w kwestii własności jezdnych prym wiedzie „czeszka”, chociaż nie są to jakieś kolosalne różnice. Największym rozczarowaniem okazał się układ hamulcowy Baleno, który po rozgrzaniu bardzo nieefektywnie działa. Może to być częściowo spowodowane mniejszą szerokością opon zastosowanych w tym samochodzie.

Duże różnice znaleźliśmy także w obsłudze obu modeli. W Fabii właściwie nie ma się do czego przyczepić, ponieważ trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być prościej. W Baleno nie jest już tak różowo, ponadto to, co wyświetla się na ekranie nawigacji, przypomina systemy sprzed kilku ładnych lat. W Skodzie zaś mamy do czynienia z bardzo przejrzystym i ładnym menu.

Skoda Fabia prowadzi też pod względem materiałów wykończeniowych, ponieważ te w Baleno wypadają w porównaniu bardzo przeciętnie. Na szczęście są również kategorie, w których Suzuki jest lepsze. Szczególnie w tylnej części kabiny można poczuć, że Fabia nie jest już najmłodszym modelem.

W Suzuki Baleno znajdziecie bowiem więcej miejsca na wysokości kolan. Niestety, tego samego nie możemy powiedzieć o ilości przestrzeni nad głowami, bo w Baleno jest jej mniej niż w Fabii. W sumie Suzuki Baleno to całkiem udany model, jednak to Skoda Fabia wiedzie prym w tym segmencie.

Suzki Baleno kontra Skoda Fabia - naszym zdaniem

Suzuki Baleno nie miało szans? W naszym porównaniu wygrywa Skoda, nie tylko z tego powodu, że jej silnik ma o jeden cylinder więcej, lecz przede wszystkim dlatego, że nawet po doposażeniu ma niższą cenę, a w małym aucie ekstrasy nie są najważniejsze. Fabia przekonuje też prostą obsługą i małym spadkiem wartości. Suzuki ma więcej miejsca z tyłu.