- W 2020 r. Vitara otrzymała nowy benzynowy silnik wspomagany „elektrykiem”
- Vitara jako jeden z niewielu crossoverów segmentu B ma napęd 4x4
- Bazowa Vitara kosztuje jedynie 76 500 zł i ma bogate wyposażenie seryjne
Zdecydowana większość obecnych na rynku crossoverów segmentu B ma wyłącznie napęd na jedną oś. Układ 4x4 w typowo miejskich autach jest po prostu zbędny, zwiększa jedynie koszty budowy oraz eksploatacji. Suzuki od lat wyłamuje się jednak z tego trendu i oferuje Vitarę także z napędem na obie osie. Takie auto jest o 9000 zł droższe od wersji 2WD, ale mimo wyższej ceny ma swoje grono odbiorców (np. mieszkańców miejscowości górskich lub aktywne osoby).
Choć obecny model – mimo tej samej nazwy, co Vitara 1. generacji (1988-97) – nie jest terenówką, to dzięki prześwitowi 18,5 cm i rozbudowanemu układowi 4x4 All Grip (tryby: Auto/Sport/Snow), blokadzie napędu i systemowi kontroli zjazdu ze wzniesienia potrafi poza asfaltem znacznie więcej niż większość klasowych rywali.
Suzuki Vitara – wymiaryAuto Świat
Owszem, crossover Suzuki z napędem na obie osie jest wyjątkowy, ale ma przecież swoje lata. Zaprezentowany w 2014 r., na krajowym rynku jest od 2015, co jak na dzisiejsze czasy – zwłaszcza w najbardziej rozwijającym się segmencie crossoverów – jest już długim okresem. Japończycy jednak nie spoczęli na laurach i stale modernizują Vitarę, dostosowując ją do wymagań rynku. W 2018 r. przeszła solidny face lifting, w ubiegłym roku otrzymała z kolei nową czterocylindrową jednostkę 1.4 Boosterjet (K14D), wspomaganą układem miękkiej hybrydy 48 V SHVS. W teście sprawdzimy, czy zmiany te wystarczyły, by Vitara stała się atrakcyjnym autem.
Suzuki Vitara Hybrid – bazowy model w dobrej cenie
Przeczytaj też:
Najpierw jednak przyjrzymy się cenie i wyposażeniu. Testowe auto wcale do tanich nie należy (z rabatem 117 790 zł), ale pamiętajmy, że jest to „wszystko mająca” topowa wersja Elegance Sun. Bazową Vitarę Hybrid 1.4/129 KM Comfort Plus (w std. m.in. 7 airbagów, klima aut., adaptacyjny tempomat, Reflektory LED) z manualną przekładnią i napędem na jedną oś można kupić w promocyjnej ofercie już za 76 500 zł – ta cena jest bardzo atrakcyjna.
Wróćmy jednak do techniki. Elektryczny silnik wspomaga benzyniaka przy starcie i mocniejszym nacisku na gaz. Dodatkowe niutonometry poprawiają więc dynamikę jazdy, a przy okazji zmniejszają spalanie.
Suzuki Vitara Hybrid – dobra dynamika, choć za głośno
W efekcie słabszy o 11 KM względem poprzedniego silnik 1.4 wspomagany miękką hybrydą rozpędza Vitarę od 0 do 100 km/h w 9,7 s, spalając średnio 7,1 l/100 km. Trzeba przyznać, że reakcja na gaz jest w nim imponująca, choć w trakcie mocniejszego przyspieszania drażni dźwięk motoru. Duży hałas pojawia się także w kabinie przy prędkości powyżej 100 km/h z okolic tylnych kół, które są słabo wygłuszone.
Vitarę prowadzi się pewnie, jej układ kierowniczy działa optymalnie, a zawieszenie gwarantuje dobrą stabilność na zakrętach i przy dużych prędkościach. Komfort jest zadowalający, ale na poprzecznych nierównościach we wnętrzu robi się nerwowo.
Suzuki Vitara Hybrid – to nam się podoba
- funkcjonalne wnętrze,
- bogate wyposażenie,
- dobra dynamika,
- umiarkowane spalanie,
- 3 lata gwarancji,
- napęd 4x4.
Suki Vitara Hybrid – to nam się nie podoba
- przestarzały system multimedialny,
- słaba filtracja nierówności poprzecznych,
- słabe wytłumienie silnika i kół.
Suzuki Vitara Hybrid – naszym zdaniem
Vitara może i ma swoje lata, ale nie można mówić o niej, że jest przestarzała. Nowy benzyniak wspomagany miękką hybrydą, choć bywa głośny, oferuje świetną dynamikę i niskie spalanie, a automat zwiększa komfort jazdy. Vitara nadal ma atrakcyjny wygląd, świetną cenę i 3-letnią gwarancję, wyjątkowości dodaje jej też rzadko spotykany w tej klasie samochodów napęd 4x4.
Suzuki Vitara Hybrid – wyniki testu
| Przyspieszenie 0-50 km/h | 3,2 s |
| 0-100 km/h | 9,7 s |
| 0-130 km/h | 17,1 s |
| Czas rozpędzania 60-100 km/h | 5,4 s |
| 80-120 km/h | 7,5 s |
| Masa rzeczywista/ładowność | 1298/482 kg |
| Rozdział masy (przód/tył) | 61/39 proc. |
| Śr. zawracania (lewo/prawo) | 11,1/11,3 m |
| Hamow. ze 100 km/h zimne | 37,8 m |
| gorące | 37,7 m |
| Hałas w kabinie przy 50 km/h | 59 dB (A) |
| przy 100 km/h | 65 dB (A) |
| przy 130 km/h | 69 dB (A) |
| Zużycie testowe (95 okt.) | 7,1 l na 100 km |
| Zasięg rzeczywisty | 660 km |
Suzuki Vitara Hybrid – dane producenta
| Silniki: typ/cylindry/zawory | t.benz./R4/16 + miękka hybr. |
| Ustawienie silników | poprzecznie z przodu |
| Pojemność skokowa | 1373 cm3 |
| Moc maksymalna | 129 KM/5500 obr./min |
| Maks. mom. obrotowy | 235 Nm/2000-3000 obr./min |
| Skrzynia biegów/napęd | aut. 6/4x4 |
| 0-100 km/h/prędkość maks. | 10,2 s/190 km/h |
| Zużycie wg WLTP (95 okt.) | 6,5 l na 100 km |
| Emisja CO2 wg WLTP | 146 g/km |
| Poj. bagażnika/zbior. paliwa | 375-1120/47 l |
| Masa przyczepy z hamulcem/bez | 1500/600 kg |
| Marka i model opon test. auta | Continental ContiEcoContact 5 |
| Rozmiar opon | 215/55 R 17 |
Suzuki Vitara Hybrid – wyposażenie
| Wersja | Elegance Sun |
| 7 airbagów/klimatyzacja aut. | S/S |
| Nawigacja/CarPlay i Android A. | S/S |
| Podgrzewane fotele przednie | S |
| Dostęp bezkluczyk./kontrola zjazdu | S/S |
| Kamera cof./ostrzeg. o ruchu poprz. | S/S |
| Czujnik martwego pola | S |
| Lakier specjalny/alufelgi 17 cali | 3290 zł/S |
| Przeszklony dach/unikanie kolizji | S/S |
| Reflektory LED | S |
Suzuki Vitara Hybrid – ceny/gwarancje
| Cena podst. wersji silnikowej | 113 500 zł |
| Gwarancja mech./perforacyjna | 3 lata lub 100 tys. km/12 lat |
| Przeglądy | co 20 tys. km/rok |
| Cena testowanego auta | 116 790 zł |
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Druga generacja Vitary nie jest już klasyczną terenówką, ale w wersji 4x4 po zjechaniu z asfaltu potrafi zaskoczyć dobrą dzielnością na luźnych nawierzchniach. Tryb blokady rozdziału napędu 4x4 (Lock ) działa do prędkości 60 km/h.
Druga generacja Vitary nie jest już klasyczną terenówką, ale w wersji 4x4 po zjechaniu z asfaltu potrafi zaskoczyć dobrą dzielnością na luźnych nawierzchniach. Tryb blokady rozdziału napędu 4x4 (Lock ) działa do prędkości 60 km/h.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Na asfalcie Vitara prowadzi się pewnie, aczkolwiek jej zawieszenie reaguje nerwowo na nierówności poprzeczne.
Na asfalcie Vitara prowadzi się pewnie, aczkolwiek jej zawieszenie reaguje nerwowo na nierówności poprzeczne.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Dwukolorowe malowanie nadwozia jest efektowne, ale wymaga dopłaty aż 3290 zł.
Dwukolorowe malowanie nadwozia jest efektowne, ale wymaga dopłaty aż 3290 zł.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Tworzywa deski są twarde, ale solidnie spasowane. Obsługę ułatwiają analogowe przyciski i klasyczny panel klimatyzacji.
Tworzywa deski są twarde, ale solidnie spasowane. Obsługę ułatwiają analogowe przyciski i klasyczny panel klimatyzacji.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Duży wyświetlacz komputera pokładowego ma wiele
bajeranckich ekranów.
Duży wyświetlacz komputera pokładowego ma wiele
bajeranckich ekranów.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Nam najbardziej brakowało jednak wskazań średniej prędkości jazdy.
Nam najbardziej brakowało jednak wskazań średniej prędkości jazdy.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Analogowe przyciski do często wykorzystywanych funkcji są wygodne w obsłudze i co ważne mają pamięć ustawień, np. wyłączenie asystenta utrzymania pasa ruchu.
Analogowe przyciski do często wykorzystywanych funkcji są wygodne w obsłudze i co ważne mają pamięć ustawień, np. wyłączenie asystenta utrzymania pasa ruchu.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Imponujący standard wyposażenia: adaptacyjny tempomat jest już w bazowej wersji kosztującej tylko 76 500 zł.
Imponujący standard wyposażenia: adaptacyjny tempomat jest już w bazowej wersji kosztującej tylko 76 500 zł.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
W trybie Auto napęd tylny dołączany jest tylko w razie konieczności.
W trybie Auto napęd tylny dołączany jest tylko w razie konieczności.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Tryb Lock blokuje rozdział momentu pomiędzy osie 50:50.
Tryb Lock blokuje rozdział momentu pomiędzy osie 50:50.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Multimedia dobrze współpracują ze smartfonami, ale nie mają wygodnego pokrętła regulacji głośności.
Multimedia dobrze współpracują ze smartfonami, ale nie mają wygodnego pokrętła regulacji głośności.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Wysoka pozycja za kierownicą ułatwia zajęcie miejsca i obserwację otoczenia
Wysoka pozycja za kierownicą ułatwia zajęcie miejsca i obserwację otoczenia
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Z tyłu sporo miejsca jak na auto segmentu B. Dwójce dorosłych będzie tu wygodnie.
Z tyłu sporo miejsca jak na auto segmentu B. Dwójce dorosłych będzie tu wygodnie.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Pojemność bagażnika (375 l) nie jest rekordowa dla crossoverów segmentu B, ale też wcale nie mała.
Pojemność bagażnika (375 l) nie jest rekordowa dla crossoverów segmentu B, ale też wcale nie mała.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Gdy podłoga bagażnika znajduje się w górnym poziomie po złożeniu oparć powstaje równa powierzchnia.
Gdy podłoga bagażnika znajduje się w górnym poziomie po złożeniu oparć powstaje równa powierzchnia.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Hydrokinetyczny automat sprawnie zmienia przełożenia i ma tryb manualnej zmiany biegów łopatkami.
Hydrokinetyczny automat sprawnie zmienia przełożenia i ma tryb manualnej zmiany biegów łopatkami.
Igor Kohutnicki / Auto Świat
Vitara dzięki prześwitowi 18,5 cm i rozbudowanemu układowi 4x4 All Grip (tryby: Auto/Sport/Snow), blokadzie napędu i systemowi kontroli zjazdu ze wzniesienia potrafi poza asfaltem znacznie więcej niż większość klasowych rywali.
Vitara dzięki prześwitowi 18,5 cm i rozbudowanemu układowi 4x4 All Grip (tryby: Auto/Sport/Snow), blokadzie napędu i systemowi kontroli zjazdu ze wzniesienia potrafi poza asfaltem znacznie więcej niż większość klasowych rywali.