Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Testy > Testy nowych samochodów > Volkswagen Passat Variant Alltrack – SUV w nadwoziu kombi

Volkswagen Passat Variant Alltrack – SUV w nadwoziu kombi

Autor Janusz Borkowski
Janusz Borkowski

SUV-y są modne, ale w stosunku do samochodów z nadwoziem kombi droższe w zakupie i eksploatacji oraz gorzej się prowadzą. Volkswagen dla tych, który lubią czasami zjechać z utwardzonych dróg proponuje Passata Varianta Alltracka – kombi klasy średniej z napędem 4x4 i offroadową stylizacją.

Volkswagen Passat Variant AlltrackŹródło: Auto Świat / Igor Kohutnicki

Ósma generacja Passata jeździ po naszych drogach już od 2014 roku. Dokładnie rok temu auto przeszło face lifting, po którym stało się bardziej komfortowe, zdigitalizowane i jeszcze efektywniej korzystające z dobrodziejstw internetu. Modernizacji uległy wszystkie wersje nadwoziowe tego najbardziej popularnego na świecie auta klasy średniej (wiosną 2019 r. z taśmy produkcyjnej zjechał 30-milionowy egzemplarz), w tym testowana przez nas odmiana Variant Alltrack. W teście wersji z 2-litrowym dieslem o mocy 190 KM sprawdzimy czy model ten nadal ma szanse w starciu z coraz bardziej popularnymi SUV-ami.

Przeczytaj też:

Sukces Passata nie jest przypadkowy. Mierzące 4,8 m kombi oferuje mnóstwo przestrzeni w obydwu rzędach siedzeń, czyniąc go jednym z najprzestronniejszych modeli w swojej klasie. We jego wnętrzu znajdziemy niezwykle zaawansowany system multimedialny trzeciej generacji (MIB3), który ma cyfrowe połączenie z zestawem wirtualnych wskaźników. Obsługa tych systemów pokładowych odbywa się intuicyjnie za pośrednictwem przycisków na kierownicy, dotykowo lub głosowo. Narzekaliśmy jedynie na brak pokręteł i przycisków-skrótów do głównych menu. Użytkownicy smartfonów w Passacie mogą nie tylko bezprzewodowo łączyć multimedia z interfejsem Android Auto czy Apple CarPlay, ale także korzystać z szerokich funkcji jakie daje łączność z internetem.

Schemat wymiarów – Passat Alltarck
Schemat wymiarów – Passat AlltarckŹródło: Auto Świat

Passat, a zwłaszcza wersja Variant, jest ze wszech miar autem wysoce praktycznym. Bagażnik standardowo pomieści aż 639 litrów, a po złożeniu siedzeń (powstaje płaska podłoga) zmieści aż 1769 l. Nie musimy martwić się także o ciężar walizek czy wagę podróżnych, bowiem ładowność Alltarcka wynosi do 670 kg. Imponujące są także możliwości holowania przyczepy, gdyż uciąg auta wynosi aż 2200 kg! Podczas holowanie przyczep docenimy: mocny jak wół silnik (190 KM, 400 Nm), solidny napęd na obie osie, system Trailer Assist, czyli asystenta cofania i parkowania z przyczepą oraz fabryczny hak, który odblokowujemy elektrycznie.

Volkswagen Passat Alltrack – pewne prowadzenie w każdych warunkach

Zawieszone wyżej o 27,5 mm nadwozie (prześwit 174 mm), dopracowany układ napęd 4x4 (sprzęgło Haldex), dodatkowe nakładki z tworzywa na nadkolach, osłony podwozia oraz elektronika wspomagająca w terenie (tryb Offroad z asystentem zjazdu ze wzniesienia) to elementy, które sprawiają, że Alltrack nie boi się złych warunków pogodowych czy nieutwardzonych dróg. Mimo zwiększonego prześwitu i przesuniętego do góry środka ciężkości znakomicie sprawdza się nadal podczas dynamicznej jazdy na zakrętach oraz przy dużych prędkościach na autostradzie. Podczas normalnej jazdy jest ekonomiczny (śr. spalanie w teście 7,1 l/100 km), gdyż napęd 4Motion napędza tylko przednią oś (tylną dołączy się automatycznie, kiedy zajdzie potrzeba), a poza tym jego nadwozie kombi jest lżejsze i nie stawia tak dużego oporu aerodynamicznego jak w SUV-ie. Mniejsza masa i – mimo wszystko – niżej położony środek ciężkości względem SUV-a sprawiają, że jest niemal tak samo komfortowy jak zwykłe kombi.

Volkswagen Passat Alltrack – podsumowanie

Uterenowione kombi klasy średniej Volkswagena wydaje się być idealnym autem dla osób aktywnych, którzy nie chcą – jak wszyscy – jeździć SUV-em i ponosić z tego tytułu wysokie koszty, a mieć jego cechy, umożliwiające dotarcie zimą z nartami pod sam wyciąg, ciągnięcie ciężkiej przyczepy (kampingowej lub z koniem), czy dotarcie bez uszkodzeń podwozia do lini brzegowej jeziora lub leśnej polany.

To nam się podoba: przestronna i funkcjonalne wnętrze, dopracowane podwozie o wysokim komforcie i pewnym prowadzeniu, solidna jakość wykonania, nowoczesne multimedia i zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

To nam się nie podoba: wysoka cena, konieczność dopłaty za liczne opcje, tylko 2 lata gwarancji, lifting zabrał elegancki analogowy zegarek, zachowanie się skrzyni DSG podczas ruszania.

Volkswagen Passat Alltrack – osiągi

Prędkość maksymalna 223 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,0 s
Spalanie faza niska/średnia 8,1/6,7 l/100 km (WLTP)
faza wysoka/b. wysoka 5,8/6,6 l/100 km (WLTP)
średnio we wszystkich fazach 6,6 l/100 km (WLTP)
Emisja CO2 172 g/km (WLTP)
Teoretyczny zasięg 1000 km
Min. średnica zawracania 11,7 m

Volkswagen Passat Alltrack – wyposażenie

Wersja Alltrack
7 airbagów/unikanie kolizji S/S
Klima aut. 3-stref./refl. LED 530 zł/S
System multimed./head up/nawigacja S/2460/od 5280 zł
Utrzym. pasa ruchu/f. awaryjnego hamowania z rozpozn. pieszych/aut. hamowanie po kolizji S/S/S
Dach szklany panoramiczny/reflektory LED Matrix 5200/9630 zł
Nagłośnienie DYNAUDIO/wirtualne zegary 4510/od 2480 zł
Lakier metalik/18-calowe felgi 2750/2390 zł
Tapicerka skórzana Nappa 5510 zł

Volkswagen Passat Alltrack – gwarancje/ceny

Cena podst. testowanej wersji/testowanego egzemplarza z opcjami 177 590/ 244 800 zł
Gwarancja mechaniczna 2 lata bez ograniczeń
Gwarancja perforacyjna 12 lat
Przeglądy co 30 tys. km
Janusz Borkowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków