Wśród nowych samochodów vany są wypierane przez SUV-y. Nie dziwi to jednak, biorąc pod uwagę, że te ostatnie coraz częściej nie mają już nawet napędu 4x4, a do tego ich kabiny i bagażniki w o wiele mniejszym stopniu ustępują właśnie tym z aut typu van. Pomieszczą nawet 7 osób. Co innego rynek wtórny.

Wybór ciekawych vanów o średniej wielkości za 35-40 tys. zł jest ogromny, bo przed kilkoma laty to one wiodły prym wśród pojazdów rodzinnych. Jeśli zaś chodzi o SUV-y, to nie jest już tak różowo, ponieważ tylko nieliczne z nich oferują dużo przestrzeni w kabinie i bagażniku (np. Honda CR-V III), ale i tak mniej niż kompaktowe vany. Prezentujemy piątkę naszym zdaniem najciekawszych modeli, które łączą spore możliwości przewozowe ze sporą trwałością.

Atutami opisywanych pojazdów są też wnętrza – nie tylko duże (często 7-osobowe), lecz także wyposażone w wiele udogodnień. Modele z naszego zestawienia powstały na bazie popularnych aut osobowych – zarówno kompaktowych, jak i klasy średniej. We wszystkich z nich dostęp do części zamiennych jest więc doskonały. Do tego naprawy nie są szczególnie skomplikowane, dlatego też poradzi sobie z nimi niemal każdy serwis, a wy dużo za to nie zapłacicie.

Naszym zdaniem

Kwota 35-40 tys. zł pozwala na zakup udanego 5- lub 7-osobowego vana, który w zależności od modelu może mieć od 3 do 8 lat. Polecamy najmłodsze egzemplarze, bo to w ich przypadku zwiększa się szansa na zadbane i niewyeksploatowane auto, ale nie ufajcie tylko rokowi produkcji. Niezwykle ważna jest także historia serwisowa, która pozwoli zweryfikować przebieg samochodu oraz to, czy dobrze go naprawiano.