• Kupno pierwszego samochodu jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego kierowcy
  • Dobrze przemyślcie, jakiego auta tak naprawdę potrzebujecie
  • Pierwszy samochód powinien być prosty i tani w utrzymaniu

Prawo jazdy i własny samochód to brzmi dumnie i niejednokrotnie jest marzeniem wielu osób stawiających pierwsze kroki w motoryzacyjnym świecie. Zakładając, że egzamin macie już za sobą i posiadacie upragniony dokument, pora na kolejny, wcale nie łatwiejszy krok, jakim jest wybór odpowiedniego samochodu. Pewnie wielu z was zastanawia się, w czym trudność, skoro oferta rynkowa w dzisiejszych czasach jest ogromna - wystarczy posiadać odpowiednią ilość gotówki i odwiedzić któregoś sprzedawcę. Jest w tym sporo prawdy, jednak warto sobie także zdawać sprawę z wielu niebezpieczeństw, które można napotkać w trakcie poszukiwań.

Założona przez was kwota 10 tysięcy złotych nie pozwoli co prawda na zakup bardzo młodego samochodu, jednak również z takim budżetem, przy odrobinie wytrwałości, można znaleźć całkiem zadbany egzemplarz, który w zupełności sprosta waszym wymaganiom.

Aby zakup był udany, warto jednak trzymać się kilku zasad. W pierwszej kolejności dobrze przemyślcie, jakiego pojazdu tak naprawdę potrzebujecie, oraz jakie sumy możecie przeznaczyć na jego dalszą eksploatację. Czy ma to być małe, typowo miejskie auto z niewielkim silnikiem benzynowym, którego koszty utrzymania są niewielkie, czy limuzyna z mocną, najlepiej wysokoprężną jednostką, a może coś sportowego...

Niestety realia są dość brutalne. Jeżeli nie chcecie zbyt wiele wydawać na utrzymanie, to radzimy skupić się na niewielkich pojazdach miejskich lub kompaktach.

Wybór odpowiedniego egzemplarza, którego stan techniczny będzie zadowalający, też nie jest prostą sprawą. Osobom początkującym, które nie czują się na siłach samodzielnie tego ocenić, radzimy poprosić o pomoc jakiegoś specjalistę z branży.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie takiego modelu, jaki planowaliście kupić, jednak nie warto kurczowo trzymać się tej zasady. Zwłaszcza w przypadku założonego budżetu. Zakup samochodu w dobrym stanie technicznym i z realnie niskim przebiegiem, nawet jeżeli nie będzie to ten, o którym marzyliście, będzie lepszym rozwiązaniem, niż szukanie za wszelką cenę czegoś, co może okazać się mocno zużyte i w praktyce będzie bardzo drogie w utrzymaniu i naprawach.

W galerii przedstawiamy zestawienie 10 samochodów, które naszym zdaniem doskonale sprawdzą się w roli pierwszego pojazdu. Będą przy tym relatywnie tanie w utrzymaniu, a ich zakup mieści się w założonym budżecie.