• Zgrabna, powabna i, co ważne, trwała – taka jest Mazda MX-5
  • Dobrą kondycję silnika po rozebraniu na części potwierdziły też pomiary osiągów pod koniec testu. Również moc zmierzona na hamowni (133 KM) była nieco wyższa, niż obiecuje Mazda 
  • Mazda MX-5 2,5-krotnie okrążyła Ziemię. Zawsze dowiozła nas do celu

Związek z Mazdą MX-5 rozpoczął się jak w kiczowatej powieści: słoneczny kwietniowy wieczór, pojawia się "MX-piątka" z małym czterocylindrowym silnikiem 1.5, skórą i sportowymi akcentami. Ma tylko: dwa siedzenia, cieniutki dach i malutki bagażnik, ale też przyjemny wolnossący silnik (kręci się do 7500 obrotów), jedynie 1031 kg wagi, napęd na tylną oś, a także skrzynię biegów, w przypadku której zmiana przełożeń jest tak szybka, jak przeskakująca iskra. Klik, klik, klik...

1,5-litrowy silnik potrzebował kilku tysięcy kilometrów, zanim złapał pełen oddech, ale potem zabrał się do pracy: zmierzone 8,1 s do „setki” przewyższyło nawet dane producenta. Prędkość maksymalną powyżej 200 km/h (również ze złożonym dachem) MX-5 uzyskiwało na piątym biegu. Na szóstym nie starczało jej tchu.

OK jak na 131 KM, mimo to jeden z redaktorów już na samym początku testu wbił parę szpilek: „Jak na samochód sportowy zawieszenie jest takie sobie, a układ kierowniczy zbyt nerwowy”. Miłośnicy MX-5 chcieli przeciągnąć kolegę pod kilem, gdy dodał jeszcze: „Nie musisz być szybki, żeby poczuć się szybkim. Kto tego nie lubi, nie ma serca!”.

Mieliśmy szczęście. Miłość nie zaślepiła nas na tyle, żeby nie zauważyć małych wad, jak na przykład słaba widoczność do tyłu po złożeniu dachu czy to, że zawieszenie również na długich trasach "jest za twarde nawet dla młodszych". Wysocy kierowcy (powyżej 185 cm wzrostu) nie mieszczą się pod dachem. Tyle że są to wrodzone cechy japońskiego roadstera, zresztą tak, jak minibagażnik i niewielki (45 l) zbiornik paliwa. "Kierownica nie znajduje się na środku, pedał gazu jest za bardzo na prawo" – czytamy w dzienniku wozu. Szczyt niezadowolenia został osiągnięty, gdy jeden z kolegów stwierdził: "Ten model nie jest lepszy od poprzedniego MX-5!".

Stop, sprzeciw! Dach otwiera się jedną dźwignią i szybciej, siedzi się niżej, minimalne spalanie na poziomie pięciu litrów przy delikatnym obchodzeniu się z pedałem gazu – tego wszystkiego nie znajdziecie w starych "MX-piątkach".

Gdy tylko składany dach opadł (z dobrym ogrzewaniem siedzeń również zimą), wiele zostało zapomniane i przebaczone. Wszystko trzeba robić tu samodzielnie, a to w dzisiejszych czasach ekscentrycznych samochodów jest cudownie orzeźwiające. Zresztą w słoneczne dni jazda tym autem to czysta przyjemność, choć trzeba wziąć poprawkę na to, że gdy promienie słoneczne padają pod kątem, środkowy wyświetlacz jest słabo czytelny. Do tego lista stacji radiowych ładowała się na nowo przy każdym uruchomieniu silnika, a jakość ich odbioru bywała słaba.

Mazda MX-5 - znaleźliśmy tylko drobiazgi

Przełączenie z radia na nawigację najszybciej udaje się za pomocą przycisku na pokrętle – znajduje się on na tunelu środkowym i staje na przeszkodzie ręce zmieniającej biegi. Jeszcze bardziej przeszkadza regulacja głośności za nim. Kto będzie go używał? Mazda nie usunęła tego w ramach ostatniego liftingu, ale w zamian można regulować kierownicę w osi.

Pewnego razu z powodu nadgorliwości pękła stopka windszotu. Z naszej winy. Gdy przy przebiegu 35 947 km od dachu odkleiła się podsufitka, podklejono ją przy okazji przeglądu serwisowego. Później kontrolka ciśnienia powietrza w oponach wskazywała błędne wartości, a w drzwiach kierowcy zamontowano nowy ogranicznik (stary skrzypiał). Były to jednak jedyne usterki w teście długodystansowym. Samochodzik bezawaryjnie pokonał test, zbierając wysokie noty za niezawodność.

Gorzej z jakością wykończenia. Skrzypiały drzwi, trzeszczały siedzenia, cykanie dochodziło z okolic licznika. Co ciekawe, naciśnięcie jego szybki kończyło się specyficznym odgłosem, a z czasem cykanie zupełnie zniknęło. Zastanawialiśmy się, jak auto wypadnie po rozłożeniu na części. Czy lekka konstrukcja karoserii coś straciła ze swojej sztywności? Tym bardziej że przy 52 988 km na tył Mazdy najchała ciężarówka w korku.

„Warsztat pracował niechlujnie. Miejsca wykonania spawów nie zostały odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone, pojawia się pierwsza korozja” – stwierdził rzeczoznawca. Rdzę znaleźliśmy też przy lewym mocowaniu klaksonu. Dodatkowo osłona progu drzwi zdrapała lakier, a po lewej stronie stelaża materiał dachu zaczął się strzępić, choć nadal wszystko jest szczelne i zamyka się jak pierwszego dnia.

Godne uznania kiwanie głową należy się również tarczom hamulcowym, które przetrwały test bez wymiany. „Zdumiewające, tu zwracają się koszty lekkiej konstrukcji.” A czy lekki oznacza od razu miękki? Nie, gdyż usztywnienia krzyżowe pod karoserią zrobiły całą robotę. Świetnie wypadł też silnik. Oprócz nagaru na zaworach dolotowych nic nie znaleźliśmy. Zupełny brak zużycia! To był moment, w którym motyle w brzuchu się w końcu odprężyły, a Mazda MX-5 udowodniła, że jest wystarczająca dojrzała na długą miłość.

Mazda MX-5 - dane techniczne

Rodzaj benz. R4/16
Pojemność silnika 1496 cm3
Średnica cylindra x skok tłoka 74,5 x 85,8 mm
Napęd rozrządu łańcuch
Moc maksymalna 131 KM/7000 obr./min
Maks. moment obrotowy 150 Nm/4800 obr./min
Prędkość maksymalna 204 km/h
Skrzynia biegów man. 6
Napęd tylny
Długość/szerokość/wysokość 3915/1735/1225 mm
Rozstaw osi 2310 mm
Masa własna/ładown. (rzeczywista) 1031/184 kg
Hamulce (przód/tył) tarczowe went./tarczowe
Dop. masa przyczepy z hamulcami/bez
Pojemność zbiornika paliwa 45 l
Ogumienie (testowe) 195/50 R 16
Pojemność bagażnika 130 l
Średnica zawracania 10,4 m

Pomiary osiągów

Mazda MX-5 pomiary osiągów Foto: Auto Świat
Mazda MX-5 pomiary osiągów

Mazda MX-5 - naszym zdaniem

Mazda MX-5 nigdy nas nie zawiodła, zawsze była gotowa do jazdy, a w słoneczne dni dawała dużo frajdy mimo tego, że pod maską pracował w sumie niewielki silnik. Co ważne, nie mieliśmy zastrzeżeń do zabezpieczenia przed korozją, a z tym w poprzednich generacjach modelu było słabo. Mazda MX-5 to po prostu świetny roadster!